Optymalne oświetlenie w magazynach: jakie rozwiązania wpłyną na efektywność i bezpieczeństwo pracy?

Zapewnienie optymalnego oświetlenia w halach magazynowych to jedno z najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy. Wynika on nie tylko z zapisów znajdujących się w przepisach z zakresu BHP, ale również ze względu na bezpieczeństwo każdego pracownika. Największym wyzwaniem jest zapewnienie na tyle intensywnego oświetlenia, że każde stanowisko pracy będzie dobrze doświetlone i umożliwiało swobodne wykonywanie obowiązków. Jakie wymagania dotyczące norm oświetlenia magazynów muszą spełnić pracodawcy zakładów produkcyjnych? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o prawidłowym oświetleniu hal produkcyjnych!

Wymagania dotyczące norm oświetlania magazynów

W przypadku hal magazynowych normy określające poziom oświetlenia na ich przestrzeni są niezwykle szczegółowe. Przestrzeganie tych parametrów jest niezwykle istotne, ponieważ ten czynnik ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Dokładne parametry oraz ich wartości znajdziesz w normie PN-EN 12464-1 Światło i oświetlenie. W tym istotnym dokumencie zostały przedstawione minimalne wartości podstawowych parametrów oświetlenia. Dodatkowo warto wiedzieć, że w zależności od konkretnego miejsca pracy, ich konkretne wartości będą się nieznacznie różnić.

We wspomnianej wyżej normie znajdziesz takie pojęcia jak natężenie i równomierność oświetlenia, wskaźnik olśnienia oraz wskaźnik oddawania barw. Pierwsze dwa z wymienionych czynników wpływają na wydajność wzrokową. Jeśli w Twojej hali magazynowej znajdują się miejsca wymagające dużej uwagi oraz precyzji (np. punkt pakowania paczek), na tym obszarze należy zadbać o oświetlenie na poziomie min. 300 lx (skrót od jednostki lux określającej natężenie światła).

Kolejna istotna wartość w zapisach prawnych określa wartość UGR, czyli wskaźnik olśnienia. Zbyt wysoki wskaźnik olśnienia powoduje ograniczenie widzenia wśród pracowników, dlatego rekomenduje się jego zminimalizowanie.

Ostatni czynnik to wskaźnik oddawania barw. Ten parametr jest szczególnie istotny w punktach hali magazynowej, gdzie istotna jest precyzja wykonywanych czynności. Takim miejscem może być np. stanowisko kontroli, gdzie wskaźnik oddawania barw nie powinien przekraczać 80 CRI.

Dlaczego warto zapewnić optymalne oświetlenie w halach magazynowych?

Dość sztywne wymagania dotyczące norm oświetlenia magazynów nie mają na celu generowania problemów dla przedsiębiorców. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnianie bezpiecznych warunków do pracy dla każdej osoby wykonującej swoje zadania na terenie hali. To jednak niejedyny aspekt, na który ma wpływ odpowiednia oprawa oświetleniowa.

Modernizacja systemu odpowiadającego za dostęp do światła oraz wymiana żarówek na oprawy LED pozwoli skutecznie zwiększyć efektywność pracowników. Odpowiednia barwa oraz intensywność oświetlenia mają ogromny wpływ na samopoczucie i motywacje osób przebywających na hali magazynowej. Dobrze zaprojektowane systemy oświetleniowe wydobędą potencjał z Twoich pracowników i sprawią, że efektywność ich pracy wzrośnie.

Doświadczeni projektanci odpowiedzialni za tworzenie profesjonalnych opraw oświetleniowych do zakładów produkcyjnych z pewnością doradzą Ci najlepsze rozwiązania. Warto tę kwestię skonsultować ze specjalistami, ponieważ wezmą oni pod uwagę nie tylko normy prawne dotyczące oświetlenia, ale również uwzględnią potrzeby Twojego magazynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *