Pełna ochrona elewacji, czyli o impregnacji słów kilka

Elewacja wymaga okresowej ochrony. Materiały do jej wykończenia impregnuje się przed montażem, ale również po nim, pamiętając, że taki zabieg chroni przed powstawanie wykwitów, rozwojem pleśni i grzybów. Impregnacji wymaga kamień elewacyjny zewnętrzny, panele drewniane, cegła, a nawet klinkier. W przypadku płyt gresowych nie ma takiej konieczności.

Impregnacja – dlaczego się ją wykonuje?

Jeśli chce się zachować piękny wygląd elewacji na lata, to konieczna jest okresowa impregnacja. Dokonuje się jej po czyszczeniu elewacji za pomocą myjki ciśnieniowej i po jej wyschnięciu. W przypadku klinkieru po wykonaniu spoinowania warto dokonać impregnacji, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci pod płytki. Warstwa impregnatu odpycha brud i zapobiega powstawaniu plam, które są trudne bądź wręcz niemożliwe do usunięcia. Czasem zastosowanie impregnatu może pozwolić również na zachowanie koloru kamienia, płytek czy cegły. Zatem stanowi on ochronę również przed szkodliwym promieniowaniem UV. Impregnacja wzmacnia również wybrane materiały, zapobiegając ich uszkodzeniom mechanicznym.

Impregnacja kamieni elewacyjnych

Kamienie elewacyjne zewnętrzne to efektowny sposób wykończenia elewacji. Jednak niezabezpieczony kamień jest narażony na osiadanie na nim nalotów organicznych i wnikanie zanieczyszczeń. Ponadto wilgoć sprzyja nie tylko powstawaniu siedliska dla grzybów, ale również mchów i porostów, które zagnieżdżają się w zagłębieniach. Potem bardzo trudno jest się ich pozbyć. Na te wszystkie problemy radą może być impregnacja kamieni elewacyjnych. To czy środek do impregnacji jest skuteczny można poznać po tzw. efekcie perlenia. Czyli powstawaniu kropel wody na powierzchni materiału, które nie wnikają do wewnątrz ani w mikrouszkodzenia, ani w szczeliny.

Ochrona marmuru i granitu

Bardzo często do wykończenia elewacji i obejścia budynku, np. schodów zewnętrznych wykorzystuje się marmur lub granit. Te kamienie wymagają impregnacji, która chroni ich powierzchnię przed wnikaniem zanieczyszczeń. Ponadto można ochronić te materiały w inny sposób, a mianowicie poprzez użycie wosku. Jest on również rodzajem impregnatu, który nadaje im piękny połysk. Ponadto wosk wydobywa głębię koloru z każdego materiału i zapobiega jego płowieniu na skutek działania promieniowania ultrafioletowego.

Dlaczego warto zaimpregnować gres i drewno?

Choć gres posiada najmniejszą możliwą nasiąkliwość, poniżej 1%, to również może zostać poddany impregnacji. Brak wchłaniania wilgoci nie oznacza bowiem, że na jego powierzchni nie pojawiają się plamy, a także nalot, który trudno usunąć. Kolejnym rodzajem materiału wykorzystywanym do wykończenia elewacji jest drewno. Tutaj należy stosować dedykowane impregnaty, a ponadto wosk uwydatniający słoje i sęki, a także kolorystykę wybranego gatunku. Oczywiście na elewację wybiera się gatunki mrozoodporne, które jednocześnie dobrze znoszą wilgoć, co jednak nie znaczy, że można ich używać bez uprzedniego zabezpieczenia. Impregnacji drewna, podobnie jak kamienia należy dokonywać co kilka lat. Cały proces jest niezwykle prosty i polega na wtarciu w czystą powierzchnię kamienia impregnatu, a następnie przeczekanie aż wyschnie. Potem należy czystą szmatką wypolerować zaimpregnowany materiał.

Co wybrać jeśli nie chcemy impregnować materiału?

Jeśli nie mamy ochoty na częstą impregnację możemy również wybrać materiał, który jej nie wymaga, a mianowicie wcześniej zaimpregnowany polistyren. Panele wykonane z tego materiału są trwałe i odporne na uszkodzenia, a dodatkowo mogą imitować dowolny materiał. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wybór tynku, np. dekoracyjnego. W tym przypadku nie ma konieczności impregnacji, a jedynie mycia elewacji. Faktem jest, że taka elewacja brudzi się szybciej, zatem oszczędność czasu i pieniędzy w sytuacji, kiedy pragnie się by wyglądała nieskazitelnie jest raczej wątpliwa.

Impregnacja jest doskonałą formą ochrony elewacji. Nie można jednak zaniedbywać regularnego zabezpieczania materiału. Tylko wtedy stanowi ona bufor bezpieczeństwa przed przenikaniem zanieczyszczeń, tworzeniem się wykwitów pleśni czy rozkwitem mchu. Trzeba również pamiętać o dobraniu odpowiedniego środka do rodzaju zabezpieczanego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *