Spacerując po ulicach wielu miast możemy zobaczyć długie brukowane ulice składające się z przylegających do siebie kamieni lub kostek (wykonanych np. z ceramiki lub betonu). Nawierzchnia taka nie tylko wygląda bardzo ciekawie i nawiązuje do bardzo starego, tradycyjnego budownictwa, ale też jest łatwa w montażu i ewentualnym demontażu. Jednak same pojedyncze kostki to nie wszystko. Do zabezpieczenia i stabilizacji tego typu drogi, chodnika lub podjazdu używa się dodatkowo innego materiału, jakim jest piasek granitowy.
Właściwości piasku granitowego
Piasek granitowy to bardzo popularne i często wykorzystywane w budownictwie kruszywo, które pozwala ustabilizować i wzmocnić nawierzchnie wykonane z nieregularnych elementów, jak kostki czy kamienie. Często spotyka się je w połączeniu właśnie z brukowanym podłożem. Piasek granitowy jest na tyle drobny, że doskonale uzupełnia przerwy oraz malutkie szczeliny między poszczególnymi elementami danej powierzchni. Jest to także materiał bardzo wytrzymały, odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych (jak choćby wilgoć, wahania temperatur czy wiatr). Jego kolor jest na tyle neutralny, że doskonale dopasowuje się do większości elementów dostępnych w specjalistycznych hurtowniach czy u samych producentów.
Gdzie najczęściej wykorzystuje się piasek granitowy?
Jako element uzupełniający, piasek granitowy wykorzystuje się najczęściej do klinowania bruku, z którego wykonane są ulice, podjazdy i chodniki. Zobaczyć je możemy zarówno w miejskiej przestrzeni publicznej, jak i na prywatnych posesjach. Ale to nie jedyny sposób użycia tego kruszywa. W zależności od jego uziarnienia, czyli wielkości pojedynczych elementów, wykorzystywany jest także jako materiał dekoracyjny, a także jako wzbogacenie różnego rodzaju betonów, zaprawy czy dachówki ceramicznej. Natomiast piasek granitowy jest znany nie tylko w budownictwie. Przykładem jego nieco innego wykorzystania jest rolnictwo. W tym sektorze wykorzystywany jest jako alternatywny nawóz dla roślin, które najlepiej rozwijają się w glebie o lekko kwaśnym odczynie.