Piece do obróbki cieplnej spełniają wiele funkcji w przemyśle, ale także w laboratoriach. Służą zarówno do przetapiania metali, jak i do zmiany ich właściwości chemicznych, co wpływa na ich parametry mechaniczne, między innymi na twardość oraz wytrzymałość. Poniżej zostaną przedstawione główne parametry wpływające na wybór pieca. Na przykładzie produktów firmy Norgpol pokażemy możliwości danej grupy rozwiązań.
Podstawowe parametry pieca
Przy wyborze pieca należy się kierować:
- funkcjonalnością;
- wymiarami gabarytowymi;
- temperaturą pracy;
- mocą, zużyciem prądu, gazu lub oleju opałowego;
- wydajnością.
Te bardzo podstawowe parametry określają, czy dany piec spełnia wymagania technologiczne i techniczne.
Temperatura komory, procesy obróbcze
W zależności od przeprowadzanego procesu piec do obróbki cieplnej ma inny zakres temperaturowy wewnątrz komory. Dla topienia m.in. metali kolorowych piece firmy Norgpol mogą wytwarzać temperaturę 1100°C – 1400°C. Jeśli jest potrzeba przeprowadzenia procesu hartowania, czyli zwiększania twardości na skutek nagrzania i szybkiego schłodzenia stali, to wtedy dedykowane piece gwarantują 1280°C. Dla innych procesów zachodzących w stalach takich jak odpuszczanie, wyżarzanie, starzenie, nagrzewanie, wygrzewanie pod kucie zakres temperaturowy jest niższy. W piecach można spiekać proszki, a także materiały ceramiczne, gdzie dla węglików spiekanych jest potrzebna maksymalna temperatura 1400°C. W ofercie znajdą się także piece ze szczelną komorą, która umożliwia przeprowadzanie procesów na przykład w gazach obojętnych, takich jak argon.
Sposób grzania
Ze względu na dostarczoną energię do procesu obróbki cieplnej wyróżniamy piece oporowe, które mają drut wykonany z materiałów wysokotemperaturowych. Płynie przez niego prąd, w wyniku czego wytwarzane jest ciepło. Taki drut w produktach Norgpol jest nawijany na ceramicznych rurkach w celu uzyskania jak największej jego długości. Odpowiednia ilość grzałek jest umieszczona na komorze w celu zwielokrotnienia dostarczanej energii cieplnej. Elementy grzejne mogą być innego typu np. panele grzewcze, ale zasada jest ta sama: im większy opór elektryczny, tym więcej ciepła może być doprowadzonego do wsadu.
Innym sposobem na dostarczaną energię może być paliwo w postaci gazu ziemnego lub oleju opałowego. Wybór źródła zasilania jest zależny od przeprowadzonych procesów, od ich długości i sposobu regulacji temperatury. Piece na paliwo opłacają się, kiedy koszt zużycia gazu czy oleju opałowego w całym procesie jest porównywalny do zużycia prądu. Piece takie są droższe przez zamontowaną na przykład instalację gazową. Najlepiej sprawdzają się do pracy ciągłej.
Przykładowe rodzaje pieców do obróbki cieplnej
Piece oprócz różnego sposobu ich zasilania, ze względu na przeznaczenie mają różną konstrukcję, rozwiązania techniczne i sterowanie. Na przykładzie pieców firmy Nergpol przedstawimy kilka rozwiązań.
Piece topialne przechylne i stacjonarne
Piece tego typu służą do topienia głównie metali kolorowych i ich przetrzymywania. Temperatura pracy to 1100°C – 1400°C. Pod względem konstrukcyjnym może to być piec przechylny, gdzie cały wsad można wylać pod różnym, zadanym kątem. Cały proces przebiega za pomocą sterowania i dwóch siłowników hydraulicznych. Propozycjami takich rozwiązań są:
- Elektryczne przechylne piece topialne NTAP;
- Paliwowe przechylne piece topialne NTGP.
W przypadku rozwiązań stacjonarnych wsad ładuje się od góry. I tak jak w przypadku przechylnych pieców są dwa rozwiązania oporowe i paliwowe:
- Elektryczne stacjonarne piece topialne i podgrzewcze NTA;
- Paliwowe stacjonarne piece topialne NTAG.
Dla rozwiązań paliwowych także stacjonarnych w budowie musi być przewidziane usuwanie spalin za pomocą dodatkowych kanałów.
Piece hartownicze
Piece hartownicze NKM mają komorę prostopadłościenną, a elementy grzewcze znajdują się na bocznych ścianach i na podstawie, która jest bardzo wytrzymała na wysokie temperatury dzięki wyłożonemu węglikowi krzemu. Maksymalna temperatura grzania to 1280°C. Dokładne nastawy temperatury są możliwe dzięki sterownikowi PID z możliwością podłączenia do komputera.
Piec do obróbki cieplnej firmy Norgpol sprosta każdemu procesowi przemysłowemu i laboratoryjnemu. Na uwagę zasługuje fakt bardzo dobrej izolacji w postaci np. mat mineralnych, dzięki czemu mają miejsce minimalne straty cieplne, a obudowa zewnętrzna nie ma wysokiej temperatury. Dobra izolacja i sterowanie gwarantuje przeprowadzenie dokładnego procesu obróbczego.