Płyta akrylowa – jej wady i zalety

Na dzisiejszym rynku coraz popularniejsza staje się szczególna forma tworzywa akrylowego, która pierwotnie funkcjonuje jako ciecz, a następnie jest formowana w mocne tworzywo sztuczne. Ze względu na swoją elastyczność i trwałość, akryl jest jednym z najlepszych zamienników szkła właśnie pod postacią jaką jest płyta akrylowa. Przez lata zastosowanie wysokiej jakości akrylu rozszerzyło się na kilka zastosowań.

Początkowo używane do produkcji okien do łodzi podwodnych i samochodów, dzisiaj płyty akrylowe mają różne alternatywne zastosowania, a firmy takie jak https://robelit.pl/blog/plyty-akrylowe-specyfika-wlasciwosci-i-ich-zastosowanie dbają o to, by to wytrzymałe tworzywo sztuczne było jak najbardziej wszechstronne, ekonomiczne i stanowiło praktyczną alternatywę dla szkła.

Zalety płyt akrylowych

Przede wszystkim płyta akrylowa jest odporna na promieniowanie UV. Jest elastyczna i łatwo formuje się w dowolny kształt, dlatego też jest idealna do tworzenia różnych produktów. W obliczu tych dwóch zalet okazuje się idealnym produktem do użytku na zewnątrz, ponieważ płyty te są odporne na temperaturę do 160 stopni C (!). Są to również wytwory wielokrotnego użytku, aż do tego stopnia, że wiele restauracji woli używać naczyń akrylowych zamiast szklanych, ponieważ alternatywa ta jest trwała, nietłukąca i łatwa do czyszczenia.

Jednak jedną z największych zalet akrylu jest to, iż jest to substancja przyjazna dla środowiska. Z racji tego, iż akryl jest syntetyczny, jest łatwy do ponownego użycia. Ze względu na wiele sposobów wytwarzania płyt akrylowych i przerabiania ich na inne rzeczy, również mnożna mówić o wyborze przyjaznym dla środowiska. Poza tym – płyty akrylowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. W zależności od tego, z jakiego materiału korzystasz, możesz wybrać kolorowe lub zdecydować się na przezroczyste. Są dostępne w różnych stylach, aby każdy znalazł odpowiedni typ dla siebie.

Wady płyt akrylowych

Niektórzy mówią o jego niskiej jakości w porównaniu do szkła. Płyty te topią się w pod wpływem bezpośredniego ognia, a mimo tego, iż akryl jest twardy i trwały, i tak można go bez problemu zarysować. Warto też dodać, iż proces wytwarzania produktów akrylowych może uwalniać wysoce toksyczne opary. Każdy, kto pracuje nad wykonaniem płyty akrylowej, musi z racji tego być wyposażony w sprzęt ochronny i odzież. Istnieje również ryzyko, że akryl może wybuchnąć podczas polimeryzacji, jeśli nie podejmie się odpowiednich środków ostrożności. Na koniec dodamy, iż choć akryl nadaje się do recyklingu, to nie jest biodegradowalny, dlatego proces nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *