Podnośnik nożycowy używany – kiedy wynająć, a kiedy kupić?

Wynajem i zakup używanych maszyn budowlanych mają wiele zalet. Nie tylko są to opcje znacznie tańsze od zakupu nowego urządzenia, ale też bardziej elastyczne. Dodatkowo wtórny rynek sprzętu budowlanego jest na tyle szeroki, że znajdziesz na nim niemal każdą poszukiwaną maszynę – także używane podnośniki nożycowe. Warto jednak zastanowić się, która opcja będzie korzystniejsza na dłuższą metę.

Kiedy warto kupić używane podnośniki nożycowe?

Wybór pomiędzy kupnem a wynajmem podnośników nożycowych używanych nie jest łatwy. Inaczej niż w przypadku porównania korzyści pomiędzy zakupem nowego i używanego urządzenia, kwestie finansowe nie odgrywają tutaj znacznej roli.

I wynajem, i zakup używanego podnośnika nożycowego są opcjami porównywalnymi, jeśli chodzi o koszty. Obie z nich pozwalają uniknąć sporych wydatków, a w dodatku dotyczą maszyn o takiej samej lub podobnej sprawności technicznej. Jak więc zdecydować, który wariant sprawdzi się lepiej?

Zanim zdecydujesz, sumiennie odpowiedz na kilka pytań: w jaki sposób będziesz używać podnośnika? Jak często będziesz go potrzebować? Jaki jest profil działalności Twojej firmy – czy cały czas podejmujesz się zleceń o takim samym charakterze, czy może zlecenia te różnią się od siebie pod względem trudności lub warunków pracy?

Zakup podnośnika nożycowego używanego jest korzystniejszy, gdy będzie on w ciągłym użytku przez kilka najbliższych lat. Możesz się na niego zdecydować, jeśli masz stały napływ zleceń i w najbliższym czasie nie chcesz zmieniać profilu działalności. W takiej sytuacji zakup daje Ci większą swobodę dysponowania maszyną. Większe koszty eksploatacji nie mają szczególnego znaczenia, ponieważ podnośnik cały czas na siebie pracuje.

Nawet jeśli podnośnik miałby służyć Ci tylko do przeprowadzania prac konserwacyjnych i remontowych na hali produkcyjnej lub w magazynie, wciąż warto się na niego zdecydować. Urządzenie zawsze będzie w pogotowiu i możesz go użyć w każdej chwili.

Zawsze masz też możliwość sprzedaży używanego podnośnika koszowego. Nie jest to maszyna, która znacznie traci na wartości z czasem, więc jeśli plan rozwoju Twojej firmy ulegnie zmianie – możesz go odsprzedać.

W jakiej sytuacji wynajem podnośnika nożycowego używanego będzie najlepszym rozwiązaniem?

Wynajem używanych podnośników nożycowych z reguły jest rozwiązaniem chwilowym, choć wcale nie musi takim być. Tę opcję chętnie wybierają firmy, które chcą zachować dużą swobodę, jeśli chodzi o dobór urządzeń do konkretnych prac.

Wynajem podnośników nożycowych używanych jest dobrym wyborem, jeśli:

  • maszyny potrzebujesz do wykonania jednego zlecenia lub takich prac podejmujesz się tylko sezonowo;
  • wykonujesz zlecenia o zróżnicowanym charakterze, przez co często potrzebujesz maszyn o różnych parametrach, a nie możesz sobie pozwolić na zakup całej floty;
  • chcesz rozszerzyć swoją działalność, ale boisz się inwestycji, która mogłaby się nie zwrócić;
  • chcesz mieć stały dostęp do nowych urządzeń.

Wynajmowane sprzętu jest również bardzo wygodne. Zdecyduj się na tę opcję, jeśli nie chcesz przejmować odpowiedzialności za serwisowanie i konserwację urządzeń.

Na co zwracać uwagę wynajmując lub kupując używane podnośniki nożycowe?

 trzy podnośniki nożycowe na budowie

Na pierwszym miejscu zawsze powinny stać potrzeby Twojej firmy. Używany podnośnik nożycowy wybierz tak, aby możliwie w największym stopniu odpowiadał specyfice pracy.

Ważną kwestią jest również wybór właściwego punktu wynajmu lub sprzedaży używanych podnośników nożycowych.

Najlepiej nawiązać współpracę z dystrybutorem, który:

  • świadczy szeroki zakres usług, w tym profesjonalne doradztwo (ma szeroką wiedzę o sprzedawanych maszynach i doradzi Ci najlepsze rozwiązanie);
  • stara się, aby jego oferta była maksymalnie urozmaicona;
  • w trakcie trwania wynajmu przejmuje odpowiedzialność za dostawę, przeglądy, serwisowanie i odbiór maszyny;
  • udostępnia Ci pełną dokumentację techniczną podnośnika.

Niespieszny, przemyślany wybór używanego podnośnika nożycowego i jego dostawcy jest kluczowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy ostatecznie zdecydujesz się na zakup maszyny, czy jej wynajem. Zawsze sumiennie rozważ wszystkie za i przeciw, a podejmiesz dobrą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *