Podstawowy poradnik o narzędziach składanych – czym są?

Postęp technologiczny, a co za tym idzie – rozwój nowoczesnych technologii – umożliwia znaczne usprawnienie procesów produkcyjnarznych. Dzięki tego typu rozwiązaniom możliwe jest nie tylko szybsze, ale także bardziej precyzyjne wykonywanie różnych czynności oraz wytwarzanie asortymentów. Jednym z produktów, które podlegają nieustannym modyfikacjom są narzędzia składane.

Czym są narzędzia składane?

Narzędzia składane używane są powszechnie w procesach obróbki skrawaniem. Idealnie nadają się do realizacji procesów obróbki ubytkowej, czyli wszędzie tam, gdzie nadmiar materiału (jego drobne fragmenty) zdejmuje się dedykowanymi do tego narzędziami w wyniku czego powstają wióry. Narzędzia skrawające składane wykorzystuje się do kształtowania różnego rodzaju powierzchni, na przykład: stal, mosiądz, brąz, stopy aluminium, żeliwo. Od rodzaju powierzchni poddawanej obróbce zależy jaki rodzaj narzędzia składanego zastosujemy jednakże niezależnie od potrzeb użytkownika, muszą one wykazywać się dużą wytrzymałością (twardością) oraz funkcjonalnością. Są powszechnie użytkowane zarówno przez profesjonalistów (fachowców), jak i amatorów.

Narzędzia składane kupisz w sklepie YG-1 na stronie sklep.yg-1.pl/narzedzia-skladane,s1001,cp220,pl.html

Klasyfikacja narzędzi składanych

Zgodnie z literaturą, narzędzia składane (narzędzia skrawające) można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest klasyfikacja z uwagi na sposób obróbki. Wyróżnia się tutaj takie narzędzia składane jak noże, frezy, gwintowniki, narzynki, piły, wiertła, rozwiertarki, ściernice czy też przeciągacze. Kolejne kryterium stanowi podział według kształtu obrabianej powierzchni. Podgrupy występujące w tej kategorii to narzędzia kształtowne, narzędzia zwykłe, a także narzędzia obwiedniowe, do których należy zaliczyć na przykład frezy, głowice frezowe czy też noże. Trzecim rodzajem podziału jest podział zgodnie z rodzajami obróbki (obróbka zgrubna zwana inaczej zdzieraniem lub wykańczająca). Narzędzia składane mogą być uniwersalne i dzielić się według rodzaju napędu w nich zastosowanego (ręczny lub maszynowy).

Zastosowanie narzędzi składanych

Narzędzia składane stosuje się podczas wykonywania zadań związanych z toczeniem, wierceniem, frezowaniem, mikro wytaczaniem, a także gwintowaniem.
Frezowanie rozumiane jest jako proces, w którym zostaje wprawione w ruch obrotowy stosowne narzędzie skrawające, a ruch wykonanie ruchu posuwowego dedykowane jest obrabianemu przedmiotowi. Frezy składane czy też głowice frezarskie składane zbudowane są z korpusu oraz wymiennych płytek skrawających.
Wiercenie jest skrawaniem materiału z użyciem wierteł, czego efektem końcowym jest uzyskanie otworu. Podczas wiercenia istotny jest dobór odpowiedniego narzędzia składanego nie tylko do rodzaju obrabianej powierzchni, ale też zastanowienie się nad tym, jakie wymiary pragniemy otrzymać.
Toczenie stanowi kolejny rodzaj obróbki wiórowej. Dla toczenia charakterystyczny jest ruch obrotowy, w który wprawiany jest przedmiot obrabiany (zostaje on napędzony przez wrzeciono tokarki), a także ruch posuwowy wykonywany przez narzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *