Popularne rodzaje pomp do betonu – wybierz mądrze

Pompa do betonu jest ważną częścią każdego projektu budowlanego. Służy do przetłaczania ciekłego betonu poprzez pompowanie go na plac budowy. Istnieją głównie trzy rodzaje pomp do betonu:

  • Pompa zamontowana na wysięgniku lub na ciężarówce;
  • Przyczepa, pompa liniowa lub stacjonarna;
  • Specjalistyczna pompa użytkowa;

Przyjrzyjmy się pokrótce tym trzem typom pomp.

pompy betonu ebeton.pl

1. Pompa montowana na wysięgniku lub ciężarówce

Ten typ pompy jest zazwyczaj przymocowany do ciężarówki i wykorzystuje zdalnie sterowane przegubowe ramię robota, zwane również wysięgnikiem, do dokładnego umieszczania betonu na placu budowy. Jest również znany jako pompa wysięgnika zamontowana na ciężarówce. Pompy wysięgnikowe są zwykle stosowane w dużych projektach budowlanych ze względu na ich zdolność do pompowania dużej ilości betonu w krótszym czasie. Oszczędza również znaczną ilość pracy dzięki wielofunkcyjnemu ramieniu robota.

2. Pompa przyczepowa, liniowa lub stacjonarna

Ten typ pompy jest montowany na przyczepie i wymaga podłączenia stalowych lub gumowych węży do wylotu maszyny. Węże są zwykle mocowane ręcznie i można je również połączyć z innymi wężami przedłużającymi, aby dotrzeć do odpowiedniego miejsca, w którym należy wyłożyć beton. Pompy do przyczep pompują beton z prędkością niższą niż pompy wysięgnikowe i dlatego są używane w zastosowaniach wymagających pompowania mniejszej objętości, takich jak baseny, chodniki i małe płyty betonowe w domach.

3. Specjalistyczna pompa użytkowa

Pompy te są specjalnie zaprojektowane do specjalistycznych miejsc pracy, takich jak kopalnie i tunele. Są to również pompy do betonu montowane na płozach i szynach, ale nie są powszechnie używane ze względu na ich wysoki koszt i dodatkowy wyspecjalizowany mechanizm.

Jak wybrać odpowiednią pompę do betonu?

Przed kupnem pompy, powinniśmy zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które pomogą nam dobrać odpowiednią pompę do betonu mianowicie: Jakiej wielkości jest plac budowy, na której pompa ma pracować? Czy zależy nam na jej mobilności, a jeśli tak, to jak bardzo? Jakie są nasze możliwości przerobowe i zapotrzebowanie na wydajność urządzenia? Istotne jest by zwracać uwagę nie tylko na rodzaj wybieranej pompy, ale też na jej parametry, takie jak zasięg ramienia czy wydajność, określona jako objętość betonu tłoczonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *