Projekt schodów – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Schody są ważnym elementem w piętrowym budynku. W budownictwie jednorodzinnym szukamy często kompromisu pomiędzy wygodą a tym, aby schody nie zajęły zbyt dużo przestrzeni. Jednocześnie powinny być bezpieczne i funkcjonalne, w szczególności, gdy mamy małe dzieci. Istotny jest też materiał, z którego zostaną wykonane, ponieważ wpływa on zarówno na koszt, jak i ostateczny wygląd pomieszczenia. Dlatego projektowanie schodów zlecamy często profesjonalnym firmom, które potrafią doradzić optymalne rozwiązanie.

Projekty schodów drewnianych — czy to zawsze dobry wybór?

Mimo tego, że drewniane schody są jednym z najczęściej wybieranych, nie są jedyną opcją, którą można zastosować. Równie dobrą alternatywą będą schody betonowe lub też schody metalowe. Decyzja musi być podyktowana różnymi względami. Ważne są takie kwestie jak właściwości poszczególnych materiałów, wymagania odnośnie ich konserwacji oraz dopasowanie do stylu, jaki dominuje we wnętrzu.

Drewno jest eleganckim, naturalnym materiałem, który pasuje do klasycznie wykończonych wnętrz. Daje ono wiele możliwości, ponieważ w zależności od typu, na który się zdecydujemy, uzyskamy we wnętrzu, uzyskamy odmienny efekt kolorystyczny i stylistyczny. Schody drewniane mogą być zaprojektowane w różnorodny sposób, dzięki czemu będą nadawały się do pomieszczeń o różnej konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że drewno wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zachowało piękny wygląd przez wiele lat.

Alternatywą dla schodów wykonanych z drewna będą betonowe projekty. Za ich wyborem przemawia solidność i stabilność takiej konstrukcji. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia i nie wymaga takiej dbałości jak drewno. Ich konstrukcja wymaga zazwyczaj zagospodarowania większej przestrzeni. Schody betonowe wybierają chętnie właściciele nowoczesnych i industrialne urządzonych domów.

Funkcjonalne schody drewniane lub betonowe — jaką powinny mieć konstrukcję?

Niezależnie od tego, na jaki materiał schodów się zdecydujemy, ważna jest ich przemyślana konstrukcja. To ona będzie ostatecznie decydowała o komforcie wchodzenia i schodzenia po stopniach. Dlatego warto skorzystać z rady profesjonalisty, wchodzą na jego stronę pod adresem schody-projekt.pl i dograć szczegóły projektu. Ważne są takie kwestie jak kąt nachylenia konstrukcji, optymalna ilość stopni oraz właściwie dobrana ich wysokość i szerokość. Dzięki temu bez względu na to, czy wybierzemy schody zabiegowe, czy schody spiralne korzystanie z nich będzie przyjemnością. Dlatego warto skusić się na projekt wstępny schodów, poprosić o wizualizację, a dopiero później zatwierdzić ostateczny projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *