Projekty domów z poddaszem – co je charakteryzuje?

Domy z poddaszem to najpopularniejszy typ dom jednorodzinnych. Nie są one drogie w budowie i nie wymagają dużej działki, a ogromny wybór projektów daje gwarancję, że każdy inwestor znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i swojej rodziny. Co przemawia na korzyść takich projektów?

Idealny projekt na małą działkę

Dom z poddaszem ma tę przewagę nad domem parterowym, że zajmuje mniej miejsca na działce, jest więc dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą oszczędzić na zakupie ziemi. Sprawdzi się też na działkach wąskich i o nietypowych kształtach oraz w zabudowie szeregowej albo bliźniaczej.

Jego budowa jest często tańsza niż postawienie domu parterowego bądź z dwiema pełnymi kondygnacjami, można też podczas budowy w ogóle zrezygnować z pełnego wykończenia poddasza, zostawiając te prace na później, gdy domownikom potrzebne będzie więcej przestrzeni mieszkalnej – do tej pory poddasze może służyć jako strych, suszarnia albo pomieszczenie gospodarcze.

Atrakcyjna bryła

Projekty domów z poddaszem, jakie można znaleźć między innymi na projektyzwizja.pl, nie ograniczają się tylko do prostych brył z dwuspadowym dachem – w tej kategorii można znaleźć także klasyczne dworki, nowoczesne domy z ekstrawaganckim wykończeniem, wiejskie rezydencje czy modne stodoły. I co ważne dla wielu inwestorów, jak najbardziej dom z poddaszem może spełniać warunki budynku energooszczędnego czy pasywnego.

Dach poddasza może być jedno- albo dwuspadowy, mansardowy, kopertowy, z lukarnami albo oknami połaciowymi, sięgający podłogi lub wsparty na ścianach kolankowych, warto jednak mieć na uwadze, że im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym wyższe koszty budowy i większe ryzyko, że dach nie zostanie odpowiednio zaizolowany, co spowoduje niepotrzebne straty ciepła.

Mimo skosów, na poddaszu wciąż mamy do dyspozycji spory metraż powierzchni użytkowej, możliwe jest nawet wydzielenie na górnej kondygnacji oddzielnego mieszkania z osobnym wejściem, co jest często wykorzystywane przez rodziny wielopokoleniowe zajmujące jeden budynek.

Duże możliwości aranżacyjne

Na poddaszu znajduje się zazwyczaj część sypialna, podczas gdy parter to duża strefa dzienna dla wszystkich domowników. Można jednak taki budynek zaaranżować zupełnie inaczej, organizując na poddaszu na przykład pracownię albo wielki gabinet dla osoby, która pracuje w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *