Przegląd i konserwacja okien po zimie – o czym należy pamiętać?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszych domów i mieszkań, zapewniających nie tylko odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń, ale również i komfort cieplny. Nic dziwnego, że wymagają one specjalnego traktowania. Dotyczy to zwłaszcza okresu pozimowego, który w szczególny sposób odbija się na stolarce okiennej. Jak zadbać o okna po zimie? Przeczytaj nasz poradnik, by efektywnie rozpocząć wiosenne rewolucje.

Jak zima wpływa na stolarkę okienną?

Zima to wyjątkowo trudny czas dla stolarki okiennej, pomimo tego, że ostatnie sezony nie straszą już siarczystymi mrozami i obfitymi opadami śniegu. Wraz z biegiem lat zmieniała się również oferta, z jaką wychodzą do potencjalnych inwestorów producenci okien. To przede wszystkim wysokiej jakości produkty, znacznie odporniejsze na warunki atmosferyczne niż te, które montowane były jeszcze kilkanaście lat wcześniej.

Taką ofertę zobaczyć można np. na stronie oknabochnia.pl, należącej do firmy, która oferuje okna i drzwi od wiodących producentów. Na uwagę zasługuje tutaj nie tylko wysoka estetyka, ale również i precyzja wykonania, dzięki której okna zyskują na trwałości. To z kolei przekłada się na ich komfortowe użytkowanie, również w okresie, gdy warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a wahania temperatur, wiatr i śnieg rzutują w negatywny sposób na stolarkę okienną.

Czy trzeba zrobić przegląd okien po zimie?

Jak pozbyć się z okien zimowych zanieczyszczeń?

Zanim zaczniemy konserwować i sprawdzać stan okien po zimie, warto dokładnie je umyć. Nie chodzi tutaj wyłącznie o estetykę, choć wiosenne promienie słońca z pewnością uwidocznią mocniej zgromadzone na szybach zanieczyszczenia. Czyste okna zapewniają bowiem dopływ światła i pozawalają dokładnie przyjrzeć się ewentualnym usterkom.

Aby skutecznie pozbyć się zimowych zanieczyszczeń, należy sięgnąć po odpowiednie środki i akcesoria, planując pracę w ciepły, ale suchy dzień. Warto pamiętać jednocześnie, że zbyt duża dawka detergentów pozostawi na szybach nieestetyczne smugi. Coraz więcej osób decyduje się również na wykorzystanie domowych środków w walce z pozimowym brudem na oknach. Doskonale sprawdza się tutaj kwasek cytrynowy, ocet czy soda, które – dodane do wody – skutecznie przywrócą szybom utracony blask.

Jak efektywnie wykonać przegląd techniczny okien?

Przegląd techniczny okien to kolejne działanie, które warto wykonać wraz z nadejściem wiosny. Opiera się on na dwóch najistotniejszych aspektach. Będzie to:

  • przegląd okuć i dokręcenie obluzowanych fragmentów. Ważne jest również nasmarowanie ruchomych elementów z wykorzystaniem np. wazeliny technicznej,
  • sprawdzenie stanu uszczelek, które nie powinny być odkształcone, popękane czy przygniecione. Uszkodzone uszczelki należy wymienić na nowe, zaś te, które pozostają,
    warto zabezpieczyć środkiem z żywicą silikonową lub, wspomnianą już wcześniej, wazeliną techniczną.
Dlaczego warto zrobić przegląd okien po zimie?

Dlaczego warto konserwować okna po zimie?

Konserwacja okien po zimie to kolejny, niezwykle istotny krok, o którym trzeba pamiętać, by nie straciły one swej funkcjonalności. Dokonując jej, nie należy lekceważyć nawet drobnych zarysowań, gdyż z biegiem czasu mogą one pogłębiać się, narażając okna na uszkodzenia.

W ramach konserwacji stolarki okiennej, warto:

  • przeszlifować drobnym papierem ściernym ewentualne uszkodzenia i rysy,
  • wypełnić ubytki za pomocą szpachli do drewna, jeśli to właśnie z tego materiału wykonane są okna,
  • zakonserwować ramy odpowiednimi preparatami.

Taką konserwację należy przeprowadzać zarówno przed okresem zimowym, jak i po jego zakończeniu. Nie wolno jednak podejmować się jej w momencie, gdy temperatura nadal oscyluje wokół zera. Jak się bowiem okazuje, konserwacja stolarki okiennej w tym czasie może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

W jaki sposób sprawdzić szczelność okien po okresie zimowym?

Test szczelności okien to ostatni etap, który trzeba zaplanować, by sprawdzić ich stan po zimie, usuwając przy tym ewentualne usterki. Doskonale sprawdzi się tutaj kartka papieru, którą umieścić należy pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem okna. Jego zamknięcie powinno uniemożliwić takie działanie. Brak jakiegokolwiek oporu wskazuje natomiast na konieczność wyregulowania zawiasów tak, by skrzydło zostało dociśnięte do ramy.

W tym momencie warto również podkreślić znaczenie termoizolacji. Ścisłe dopasowanie skrzydła do ramy, pozwala bowiem na zachowanie komfortu cieplnego w okresie ujemnych temperatur. W czasie letnich upałów należy jednak nieco poluzować ucisk, zapewniając w ten sposób mikrowentylację w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *