Przegląd klimatyzacji w domu – dlaczego warto?

Każdy, kto ma klimatyzację w domu, wie, jak przydatne jest to urządzenie w trakcie męczących upałów. Aby jednak zamontowany w budynku system chłodzenia działał poprawnie, powinien być systematycznie serwisowany. Dlaczego cykliczny przegląd klimatyzacji jest tak ważny? Które elementy należy wymienić lub wyczyścić podczas tego typu oględzin?

Nawet najwyższej jakości klimatyzatory wymagają, by co jakiś czas sprawdzić stan ich poszczególnych podzespołów. Tego typu pracę najrozsądniej powierzyć fachowcom (najlepiej z firmy montującej klimatyzację w domu), którzy doskonale wiedzą, na jakie elementy urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę. Zaniedbany system klimatyzacyjny nie tylko może przestać działać wydajnie, ale też istnieje ryzyko, że szybko się popsuje i stanie się szkodliwa dla naszego zdrowia.

Oczyszczenie lub wymiana filtrów

Podstawą cyklicznych przeglądów klimatyzacji jest zbadanie stanu filtrów znajdujących się w jednostce wewnętrznej. To dzięki nim wypływające z urządzenia powietrze jest oczyszczone z pyłu, kurzu i miko zanieczyszczeń. Logiczne jest więc, że wszystkie te szkodliwe drobinki zatrzymują się właśnie na powierzchni filtrów. Te po jakimś czasie mogą ulec tak dużemu zabrudzeniu, że zmniejsza się przepływ powietrza, a to oznacza, że klimatyzator działa w niewydajny sposób. Dlatego też ważne jest sprawdzenie, czy filtr nie wymaga oczyszczenia lub nawet wymiany (w przypadku stwierdzenia jego uszkodzenia).

Pozbycie się pleśni

Siłą rzeczy, w klimatyzatorach może pozostawać wilgoć, a ta stanowi idealne warunki do pojawienia się pleśni oraz grzybów. Nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać, że ich pojawienie się w domu nie jest pożądane. Grzyby oraz pleśni mają negatywny wpływ na zdrowie, dlatego trzeba robić wszystko, aby zapobiegać ich powstawaniu. W czasie profesjonalnego przeglądu klimatyzacji fachowcy dezynfekują urządzenie specjalnym środkiem odkażającym. Dzięki tej prostej mamy pewność, że klimatyzator jest w pełni bezpieczny, a jego wnętrze nie skrywa szkodliwych dla zdrowia „niespodzianek”.

Pozbycie się brudu i nieprzyjemnych zapachów

Zdarza się, że z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach. Najczęściej jest to efekt naturalnych zanieczyszczeń, które zgromadziły się na odpływie skroplin. Pozbycie się tego problemu jest niezwykle proste – wystarczy systematycznie przeprowadzać przegląd sprzętu i dokonywać jego renowacji. Wówczas brzydkie zapachy nie powinny wydobywać się z wnętrza urządzenia. Różnego rodzaju brudy pojawiają się mimowolnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz klimatyzatora. To zupełnie normalne, natomiast w naszym interesie jest, by cyklicznie pozbywać się nagromadzonych zanieczyszczeń. Te mogą powodować, że powietrze będzie wolniej schładzane, a więc urządzenie nie będzie pracować wydajnie.

W poszukiwaniu usterek

Zdarza się, że podczas normalnej pracy klimatyzatora dochodzi do mniejszych usterek, które póki co nie zakłócają pracy urządzenia, ale zaniedbane mogą doprowadzić do jego unieruchomienia lub całkowitego zniszczenia. Fachowcy w trakcie przeglądu wyszukują wszystkie tego typu defekty. Sprawdzają m.in. wszystkie zawory, sprężarki, sprawność wentylatorów itp. Pamiętać należy, że w wielu przypadkach dokonywanie tego rodzaju oględzin jest podstawą do zachowania gwarancji na urządzenie klimatyzujące. Warto więc dla własnego dobra i interesu zgłosić się do firmy specjalizującej się w tej materii, by dokonała przeglądu posiadanego przez nas sprzętu. Z reguły powinno się go dokonywać dwa razy do roku, najlepiej wiosną oraz jesienią.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Soltherm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *