Przenośne ogrodzenia – w trosce o bezpieczeństwo na placu budowy

Przenośne ogrodzenia posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Tego typu wyposażenie używane jest również na placach budów.

Prowadzone na placach budów prace mogą stwarzać zagrożenie zarówno dla pracowników, jak również dla osób postronnych. Aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, konieczne jest stosowanie się do przepisów BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa budowlanego. Zakładają one również wygradzanie niebezpiecznych stref – w tym celu zastosować można przenośne ogrodzenia – ogrodzenia tymczasowe.

Jakie rodzaje ogrodzeń przenośnych można zastosować na placu budowy? Co mówią na ich temat przepisy? Czy lepiej zdecydować się na zakup, a może wynajęcie ogrodzeń przenośnych? Kto dostarcza tego typu ogrodzenia?

Rodzaje ogrodzeń przenośnych na place budów

Ogrodzenia tymczasowe, inaczej określne także jako przenośne ogrodzenia, są rodzajem ogrodzeń, które przeznaczone są do tymczasowego montażu.

Ogrodzenia tego typu najczęściej powstają z metalowych paneli ogrodzeniowych, które posiadają własne podstawy albo też umieszczane są na podstawach betonowych. Panele najczęściej wykonuje się z ocynkowanego drutu, dzięki czemu są one odpowiednio chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

Przenośne ogrodzenia nie są na stale wiązane z podłożem, ale dzięki temu, że są dość ciężkie, są trudne w przesuwaniu i uniemożliwiają przechodzenie niepowołanych osób na odgrodzony teren.

Ogrodzenia przenośne a przepisy

Przepisy BHP oraz prawa budowlanego wskazują, że:

  • przed rozpoczęciem prac na placu budowy konieczne jest jego odpowiednie zagospodarowanie, w tym także ogrodzenie
  • ogrodzenie na placu budowy powinno posiadać wysokość wynoszącą co najmniej 150 cm
  • ogrodzenie nie powinno stwarzać zagrożenia dla ludzi
  • w przypadku stref niebezpiecznych, gdzie istnieje ryzyko spadania przedmiotów z wysokości, ogrodzenie powinno być umieszczone w odpowiedniej odległości – nie powinna być ona mniejsza niż 1/10 wysokości konstrukcji, na której prowadzone są prace na wysokości

Wobec tego przed rozpoczęciem prac budowalnych konieczne jest odpowiednie wygrodzenie placu budowy, aby w ten sposób zmniejszyć ryzyko dla pracowników, a także dla innych osób przebywających na placu budowy oraz poza nim.

Ogrodzenia przenośne – wynająć czy kupić?

Podmiot odpowiedzialny za przygotowanie ogrodzenia placu budowy może zdecydować się na jedną z dwóch opcji, gdy chodzi o dostawę ogrodzenia przenośnego. Pierwsza z nich to jego wynajęcie, natomiast druga to kupno na własność.

Aktualnie najczęściej przenośne ogrodzenia są wynajmowane. To zdecydowanie najbardziej wygodna opcja, ponieważ wtedy nie trzeba wykładać na ten cel tak wysokiej sumy, a przy tym również po zakończeniu prac ogrodzenie zostanie po prostu odebrane przez wypożyczalnię. Gdy nie są planowane inne prace, które będą wymagały zastosowania ogrodzenia, wynajem stanowi najkorzystniejszy wybór.

Druga opcja, czyli zakup przenośnego ogrodzenia, najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy firma organizująca prace będzie potrzebowała tego typu wyposażenia także do realizacji innych inwestycji. Wówczas zakup jest bardziej opłacalny, a jego koszty są niższe w porównaniu z wynajmem długoterminowym.

Clipper – wybierz solidne ogrodzenia przenośne na plac budowy!

Firma Clipper od lat specjalizuje się w dostarczaniu przenośnych ogrodzeń na place budów, a także różnego rodzaju wydarzenia.

W jej asortymencie znalazły się różnego rodzaju ogrodzenia tymczasowe, w tym niskie barierki wygrodzeniowe, barierki zaporowe „policyjne”, ogrodzenia wysokie najlepsze na place budów, a także ogrodzenia z plandeką, na której można umieścić dowolny nadruk.

Dokładne informacje dotyczące oferty firmy Clipper można znaleźć na stronie internetowej: https://clipper.pl/przenosne-ogrodzenia/. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *