Przygotowania do sezonu zimowego – śniegołapy i inne akcesoria dachowe

Niestety wciąż wiele osób zapomina o solidnym przygotowaniu dachu do sezonu zimowego. W niektórych przypadkach konsekwencje takiego zachowania mogą być poważne – uciążliwe i kosztowne. Tymczasem wystarczyłoby sprawdzić stan pokrycia dachowego, oczyścić rynny i dokonać przeglądu komina. Przed zimą warto zainwestować także w śniegołapy lub płotki przeciwśniegowe, czyli akcesoria dachowe, które zapobiegną nagłemu osuwaniu się śniegu.

Sprawdzanie stanu pokrycia dachowego

Właściwie wykonane pokrycie dachowego powinno przetrwać w niezmienionym stanie wiele lat, tym bardziej, jeśli dach został pokryty materiałem wysokiej jakości. Mimo to wskazane jest sprawdzenie stanu dachu po każdej większej wichurze, a także przed nadejściem zimy. Tematem przygotowania dachu do sezonu zimowego warto zainteresować się już we wrześniu, gdy pogoda stopniowo zmienia się na jesienną, a mocniejsze wiatry i deszcze mogą sprawić, że nawet drobna usterka szybko stanie się poważnym problemem. Przed nadejściem zimy usuwany zatem wszelkie, nawet najmniejsze usterki. Najlepiej zlecić to zadanie firmie dekarskiej.

Czyszczenie systemów rynnowych

W rynnach gromadzą się spływające z dachu zabrudzenia, w tym liście i przenoszone przez ptaki źdźbła trawy i gałązki. O ile w czasie występowania letnich opadów deszczu nie zauważamy problemów z drożnością systemów rynnowych, o tyle zanieczyszczone rynny nie poradzą sobie z odbiorem wody deszczowej w trakcie jesienne ulewy. Problemem może być także zalegający na dachu śnieg, który podczas wzrostu temperatury gwałtownie zaczyna topnieć. Jeżeli ponownie chwyci mróz, w miejscach, gdzie zgromadziła się duża ilość zanieczyszczeń, mogą powstać zatory lodowe.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe – śniegołapy

Na dachach budynków powinny pojawić się akcesoria, których zadaniem jest zapobieganie nagłemu osuwaniu się zalegającego śniegu. Śnieg, który tygodniami zalega na dachu, zamienia się w zlodowaciałą, ciężką bryłę, która spadając, może wyrządzić wiele szkód. Ubity śnieg może zniszczyć rynny, elewację, zaparkowane obok budynku pojazdy, ogrodzenie czy rośliny ogrodowe. Stanowi także poważne zagrożenie dla domowników i przechodniów. Aby uniknąć takich sytuacji, na dachach montuje się śniegołapy. Najpopularniejszą ich formą są rury przeciwśniegowe, czyli poziome zabezpieczenia, które utrzymują na dachu zlodowaciałą bryłę śniegu, ale pozwalają na jej stopniowe topnienie i osuwanie się.

Śniegołapy składają się z dwóch rur i równolegle utrzymujących je uchwytów, które montuje się na dachu. Na rynku dostępne są uchwyty do różnych pokryć dachowych i w różnych kolorach, dzięki czemu możliwy jest zakup zestawu pasującego do koloru dachu. Cynkowane ogniowo śniegołapy w kolorze pokrycia dachowego to rozwiązania trwałe i estetyczne.

Okresowe przeglądy kominiarskie

Przynajmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, warto wezwać do domu kominiarza, który sprawdzi stan przewodów kominowych, jak i samego komina. Taka okresowa kontrola przewodów kominowych może być przeprowadzona wyłącznie przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Czysty komin to lepsze spalanie i mniejsze ryzyko wystąpienia pożaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *