Rolety plisowane – stylowa alternatywa dla zasłon?

Rolety plisowane to innowacyjny system osłon okiennych, który zyskuje coraz większą popularność. Bez wątpienia mogą być atrakcyjną alternatywą dla zasłon. Czym się różnią? Jak wybrać odpowiednie rolety plisowane?

Czym rolety plisowane różnią się od zasłon?

Aby zapewnić sobie optymalny komfort użytkowania pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, warto pomyśleć o osłonie okiennej. Dzięki niej ograniczymy intensywność naturalnego światła, a nierzadko zyskamy dodatkowo funkcje termoizolacyjne. Wszystko zależy od tego, jaki materiał wybierzemy. Jednak zanim przejdziemy do porad, jaką tkaninę wybrać, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób działają rolety plisowane oraz czym różnią od zasłon. Plisy to osłony okienne, które składają się przede wszystkim z materiału zwiniętego w harmonijkę. Dzięki temu otrzymujemy dodatkowy element dekoracyjny, podkreślający styl i elegancję wnętrza. Do zamontowania standardowej zasłony będzie nam potrzebny karnisz. Natomiast roleta plisowana montowana jest bezpośrednio przy tafli szyby. Jednak należy zaznaczyć, że jej umieszczenie nie wpływa na swobodne otwieranie i zamykanie okna. Dodatkowo nie musimy się martwić, że podmuch wiatru przesunie roletę lub doprowadzi do jej zdemontowania. Z kolei w przypadku zasłon jest to nieuniknione.

Warto również zwrócić uwagę na różnice w obsłudze. Rolety plisowane przesuwają się pionowo. Aby wprawić je w ruch, należy skorzystać z uchwytu zamontowanego w górnej lub dolnej części konstrukcji. Następnie dzięki wsparciu prowadnic znajdujących się po bokach materiału przesuniemy roletę w dowolne miejsce bez użycia siły. Dodatkowo zyskujemy całkowitą szczelność dzięki zamontowaniu rolety bezpośrednio przy tafli szyby. Natomiast zasłony poruszają się na karniszu poziomo, rozsuwając się na boki. Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku zasłon nigdy nie otrzymamy całkowitej szczelności. Jeżeli zdecydujemy się na rolety plisowane z odpowiedniego materiału, zyskamy ochronę przed nadmiernym nagrzaniem lub utratą ciepła z pomieszczenia. Z kolei zasłony nie dają nam takiej gwarancji. Na co zwrócić uwagę, wybierając plisy?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rolety plisowanej?

Rolety plisowane można znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Jednym z producentów oferujących swoje produkty w sieci jest karnix.pl. W asortymencie można znaleźć nie tylko różnorodne wzory i kolory, ale również tkaniny czy rozmiary. Dlatego przed zamówieniem konkretnego modelu musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestiI. Po pierwsze należy zmierzyć okno. W zależności od sposobu montażu należy wziąć pod uwagę inne wartości. Montaż inwazyjny do listew przyszybowych zakłada, że plisa powinna mieć szerokość nieznacznie mniejszą od szerokości szyby, a wysokość zbliżoną do wysokości szyby. Jeżeli zdecydujemy się na montaż bezinwazyjny w świetle szyby, wówczas szerokość powinna być zbliżona do szerokości szyby, a wysokość do wysokości skrzydła okna.

Natomiast montaż bezinwazyjny na ramie okiennej wymaga plisy o około 4 cm szerszej od szyby o wysokości zbliżonej do wysokości skrzydła okna. Stosując się do tych zaleceń, możemy być pewni, że rolety plisowane będą w pełni funkcjonalne oraz nie przeszkodzą nam w otwieraniu i zamykaniu okna. Warto również zwrócić uwagę na dobór tkaniny. Na jaki materiał warto się zdecydować?

Jak wybrać odpowiednią tkaninę rolety plisowanej?

Na początku warto zaznaczyć, że do stworzenia każdego z produktów marki Karnix zostały użyte najwyższej jakości tkaniny, które gwarantują trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Dodatkowo na każdej z nich znajduje się specjalna warstwa antystatyczna, która zapobiega osadzaniu się kurzu. Dzięki temu rolety dłużej zachowują swoją kondycję oraz trwałość. Czym różnią się dostępne tkaniny? Jeżeli zależy nam na 100% zaciemnieniu, warto skłonić się ku materiałom blackout. Warstwa białej gumy gwarantuje funkcje termoizolacyjne oraz całkowite ograniczenie dopływu światła do pomieszczenia. Oznacza to, że w zimowe wieczory zatrzymuje ciepło wewnątrz, a w upalne dni ogranicza nagrzewanie pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę również na tkaninę metalizowaną, nazywaną również Thermo. Dzięki niej zyskujemy właściwości termoizolacyjne. Warstwa aluminium pozwala na odbicie promieni słonecznych, ograniczając dopływ ciepła w lecie lub zatrzymując je wewnątrz podczas zimy. Jednak w tym przypadku nie uzyskamy 100% zaciemnienia. Trzecią możliwością są tkaniny perłowe, które dzięki swojej delikatnej transparentności pasują do każdego pomieszczenia, nadając mu elegancji.

Jak widać, wybór jest duży i każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tych produktów, sprawdź: Rolety Plisowane – Funkcjonalność bez kompromisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *