Rośliny cebulowe – uprawa i zastosowanie w ogrodzie oraz domu

Rośliny cebulowe spotyka się faktycznie w każdym polskim ogrodzie a coraz częściej uprawiane są także na balkonach a nawet w pomieszczeniach. Za popularnością cebul kwiatowych przemawia obfitość kwitnienia, wczesne (wiosna) i późne (jesień) terminy wykształcania kwiatów, bogactwo gatunków i odmian a także uniwersalność. Jak je uprawiać i efektownie wykorzystywać cebulki kwiatowe?

Liczba gatunków i odmian, które można uprawiać w polskim klimacie sprawia, że faktycznie cebule kwiatowe można wprowadzać do każdego ogrodu niezależnie od stylu a przy tym tworzyć dowolne, wielobarwne kompozycje.

Dominująca grupa cebul kwitnie wiosną (lub na przedwiośniu), ale w sprzedaży dostępne są także gatunki wytwarzające kwiaty latem i jesienią. Można je łączyć w obrębie grupy cebulowych, aby tym dłużej dekorowały ogród. Jakie są potencjalne zastosowania „cebulek kwiatowych”?

Pięć zastosowań cebul cebulowych

Ozdoba każdej rabaty

Faktycznie wszystkie rośliny cebulowe nadają się do dekoracji i wzbogacania rabat. Te najniższe cebule (np.: szafirki, krokusy, psizęby, hiacynty) dobrze sprawdzają się jako rośliny obwódkowe. Front rabat mogą zajmować m.in. niskie tulipany, narcyzy, szachownice, gloksynie oraz zawilce. Drugi plan i tło to domena wysokich lilii, mieczyków, czosnków ozdobnych, kamasji i krokosmi. Poszczególne gatunki można dopasować tak, aby pasowały do konkretnego stylu urządzania – np.: wiejskiego, naturalistycznego czy orientalnego. Styl uda się podkreślić nawet barwami, np.: w ogrodzie nowoczesnym mile widziane są kwiaty białe i czarne, w romantycznym angielskim – białe, różowe i niebieskie.

Dekoracja ogrodów skalnych

Cebule kwiatowe są bardzo często wykorzystywane do ozdoby skalniaków. W tym wypadku wybiera się gatunki, które znoszą krótkotrwałe susze lub te, które kwitną wcześnie a przed letnimi upałami ich nadziemna część zamiera. Często są to tulipany, krokusy, kosaćce żyłkowane, przebiśniegi, zimowity i szachownice. Z mniej „oklepanych” propozycji warto rozważyć uprawę arizemy, psizębu oraz irysa Danforda.

Naturalistyczne łąki

Naturalistyczne, kwitnące „niby łąki” z powodzeniem można założyć na trawniku. W takim wypadku trawa wymaga nieco innej pielęgnacji (trzeba przez pewien czas wstrzymać się z koszeniem). Aby dany obszar był jak najdłużej dekoracyjny trzeba sadzić cebulki kwiatowe, które zapewniają zarówno wiosenne jak i jesienne kwitnienie. Zaleca się umieszczać je w ażurowych koszyczkach. Jest to dodatkowy koszt, jednak pojemniki ułatwią zlokalizowanie cebulek, a także ochronią przed niektórymi szkodnikami glebowymi (często zasiedlającymi ziemię pod trawnikiem). Do najcenniejszych roślin cebulowych na „niby łąki” należą cebulice, śnieżyce, krokusy i zimowity.

Obsadzanie pustych miejsc pod koroną drzew

Niektóre rośliny cebulowe zakwitają w okresie, gdy drzewa nie rozwiną jeszcze liści (lub rozwiną je częściowo). Takie gatunki bardzo dobrze nadają się do obsadzania przestrzeni pod ich koroną. W szczególności podobne zastosowanie mają śnieżyce, przebiśniegi, krokusy wiosenne i cebulice.

Ozdoba domów i balkonów

Cebulki kwiatowe to coraz powszechniejsza dekoracja wnętrz i balkonów. Dużym uznaniem cieszy się hiacynt, krokus, szafirek i narcyz. Z mniej znanych gatunków warto rozważyć uprawę gloksynii, lilii ananasowej (eukomisu), cyklamenu neopolitańskiego i zefirantu. Na balkonach (a także tarasach) można uprawiać faktycznie każdą roślinę cebulową. Kluczem jest zapewnienie im stałej opieki, wybór odpowiednio dużego pojemnika (z drenażem), osłonięcie przed wiatrem i oczywiście wolna przestrzeń aranżacyjna.

Jak i kiedy sadzić cebule kwiatowe?

Termin sadzenia roślin cebulowych zależy od ich cyklu życiowego i terminu kwitnienia. Wiosną sadzi się mieczyki, lilie, pacioreczniki, błonczatki, galtonie;, krokosmie, acidantery i eukomisy. Większość gatunków (tulipan, hiacynt, krokus, narcyz, szafirek, czosnek ozdobny, szachownica, irys, cebulica, przebiśnieg, złoć, śnieżyca) umieszcza się w gruncie od września do października. Sierpień to termin sadzenia krokusa jesiennego, zimowitu i szachownicy (opcjonalnie). Każdorazowo przed sadzeniem cebulek zaleca się umieścić w zaprawie przeciw chorobom grzybowym. Głębokość sadzenia jest zależna od gatunku, ale można przyjąć zasadę, że współczynnik jest równy 2,5-3 wysokościom cebuli.

Więcej na: https://www.bilscy.info/cebule-kwiatowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *