Samowystarczalny energetycznie dom

Posiadacze domów podkreślają, jak wiele zalet daje własna nieruchomość tego typu. Przede wszystkim padają argumenty o znacznie większej powierzchni życia, możliwości zorganizowania ogrodu, w którym mogą oni spędzać czas. Warto jednak powiedzieć również, że własny dom to duża inwestycja, która przez kolejne dziesięciolecia wymagać będzie od nas ochrony i pielęgnacji. Rosnące koszty życia zmuszają właścicieli domów do przeanalizowania kosztów, które dom generuje. Chcąc lepiej kontrolować niezbędne wydatki, warto rozważyć uniezależnienie energetyczne domu.

Koszty utrzymania domu

Z jakimi kosztami muszą mierzyć się właściciele domów? Przede wszystkim są to koszty związane z bieżącym użyciem zasobów takich jak woda czy energia elektryczna. Roku na rok ceny energii elektrycznej rosną, a wynika to z zawirowań na rynkach światowych, konfliktów zbrojnych oraz dostępności do zasobów takich jak paliwa kopalne. Rosnące ceny energii elektrycznej odczuwalne są od lat, w przyszłości ta sytuacja nie ulegnie zmianie.

Do kosztów utrzymania domu doliczyć trzeba również wszelkie prace konserwacyjne, dotyczące samego budynku czy dachu. W kolejnych latach użytkowania konieczne mogą okazać się takie prace jak wymiana okien na nowe – wszelkie inwestycje tego typu mają za zadanie lepsze izolowanie wnętrza domu przed chłodem, co ma oczywiste skutki względem kosztów ogrzewania. Czy istnieją jednak inne rozwiązania, pozwalające na zmniejszenie tych wydatków?

Odnawialne źródła energii – co warto o nich wiedzieć?

Od dziesięcioleci poszukiwane są sposoby na to, by móc chociaż częściowo odejść od paliw kopalnych takich jak ropa czy węgiel. Największy potencjał na sukces dają nam w tym temacie odnawialne źródła energii, do których zaliczamy przede wszystkim promienie słoneczne, ale też wodę, wiatr, biomasę. Wykorzystanie tych elementów pozwala na pozyskiwanie czystej, odnawialnej energii i daje możliwość znalezienia alternatywy dla klasycznych źródeł.

O pozyskiwaniu odnawialnych źródeł energii mówi się w Polsce od wielu lat. Dzięki zastosowaniu odpowiednich instalacji posiadacze domów mogą samodzielnie pozyskiwać i produkować energię na potrzeby własnego domu. Atutem jest nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też realny wpływ na ochronę środowiska, gdyż pozyskiwanie i przetwarzanie odnawialnych źródeł energii nie powoduje emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Jakie rozwiązania możemy wybrać?

Fotowoltaika – instalacja dopasowana do potrzeb

Bez wątpienia to instalacje fotowoltaiczne są w Polsce najchętniej wybieraną formą pozyskiwania OZE. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim Polska posiada dobre nasłonecznienie, dzięki czemu ten sposób pozyskiwania energii jest efektywny. Druga kwestią są liczne programy, mające na celu dofinansowanie takiej inwestycji. Nie jest tajemnicą, że wyjściowa cena instalacji fotowoltaicznej nie jest niska – dzięki dofinansowaniu możliwe jest znaczne obniżenie tej ceny. By móc skorzystać z dofinansowania konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Popularnie nazywana fotowoltaika składa się z kilku elementów: najbardziej charakterystyczne są moduły fotowoltaiczne, które tworzone są z ogniw krzemowych. To właśnie one wychwytują promienie słoneczne i przekształcają je (w wyniku reakcji chemicznych) w energię. Niezbędnym elementem do działania fotowoltaiki jest falownik – urządzenie to pozwala na przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny. Instalacja fotowoltaiczna musi być osadzona na specjalnie zaprojekowanej konstrukcji, którą umieszcza się najczęściej na dachach budynków, ale też na poziomie gruntu. Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być swoją mocą dopasowana do zapotrzebowania na energię dla danego budynku.

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się turbiny wiatrowe, które pozwalają na pozyskiwanie energii z wiatru. Turbiny kojarzą się nam przede wszystkim z dużymi instalacjami, najczęściej w centralnej oraz północnej Polsce. Dzisiaj turbinę poziomą możemy zainstalować blisko domu, by pozwalała ona na pozyskiwanie czystej energii. Turbina wiatrowa to niezwykle opłacalne rozwiązanie w polskich warunkach. Szacuje się, że Polska posiada dobre i bardzo dobre warunki wietrzne. Oczywiście przed decyzją o instalacji turbiny warto przez kilka miesięcy wykonać odpowiednie pomiary róży wiatrów.

Pompa ciepła – ogrzej swój dom ekologicznie!

Pompy ciepła to kolejne, chętnie wybierane urządzenia, które pozwalają żyć bardziej ekologicznie i pozyskiwać energię z natury. Zasada działania pompy ciepła polega na pobieraniu energii z otoczenia i wykorzystywanie jej do ogrzania domu poprzez zasilenie domowego systemu ogrzewania czy ogrzania wody użytkowej. Odpowiedni i przemyślany wybór pompy ciepła pozwoli na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Warto wiedzieć, że pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną, dlaczego tak często spotykane jest połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej.

Czy stworzenie energetycznie uniezależnionego domu jest możliwe?

Zdecydowanie tak – i udowadniają to osoby, które postawiły właśnie na odnawialne źródła energii. Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej czy przydomowej turbiny wiatrowej pozwala nie tylko na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, ale też uniezależnienie się od tradycyjnych dostawców energii elektrycznej. Instalacje OZE wskazywane są jako przyszłościowe inwestycje, które pozwolą na zmianę jakości naszego życia na lepsze oraz na skuteczniejszą ochronę środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *