Schemat działania i zastosowanie zaworu zwrotnego

Instalacje, w których pracują różnego rodzaju ciecze, są zbudowane z ośrodków centralnych oraz rur, które dodatkowo posiadają dodatkowy osprzęt, taki jak zawory zwrotne. Tego typu akcesoria są prostymi konstrukcjami, które jednak są kluczowe dla pracy całego systemu. Bez umiejętnego zastosowania zaworów, instalacja może okazać się niestabilna, a pracujące w niej ciecze oraz ośrodki centralne, przy których funkcjonują, nie będą prawidłowo pełnić swojej funkcji. Niekiedy może się zdarzyć tak, że prawidłowo działająca instalacja, jak na przykład centralne ogrzewanie przestaje działać równomiernie. Może to być związane właśnie z uszkodzeniem zaworów, które powoduje cofanie się cieczy i przegrzewanie pieca.

Budowa zaworów zwrotnych

Schemat pracy zaworów tego rodzaju jest dość prosty. Montowane są one w rurach, a ich zadaniem jest zapobieganie cofania się cieczy, która będzie zaburzać pracę całej instalacji. Zawór jest tak zbudowany, by samoczynnie zamknął się po tym, gdy nastąpi różnica ciśnień w poszczególnych elementach instalacji, a ciecz zacznie się cofać w rurze. Powoduje to ustabilizowanie ciśnienia, czego konsekwencją jest zachowanie równowagi przepływu cieczy w rurach. Działanie zaworów do samoistnego zamykania się wykorzystuje różnicę ciśnień. Ze względu na budowę, zawory zwrotne (https://onninen.pl/pl-PL/zawory-i-akcesoria/zawory-zwrotne,c1408) dzieli się na:

  • Pracujące z obciążeniem – gdy występuje różnica ciśnień, zawór jest zamknięty, natomiast zamyka go sprężyna.
  • Pracujące bez obciążenia – zamykany i otwierany jest jedynie dzięki różnicy ciśnień.

Zawory wykonywane są z odpowiednich, przeznaczonych do tego materiałów. Przeważnie są to stopy stali nierdzewnej, a grubość zaworów dostosowana jest do wymagań konkretnej instalacji. Bardzo istotne jest, aby umiejętnie dobrać wielkość oraz typ budowy zaworów, pod kątem konkretnej instalacji, gdyż w przeciwnym razie mogą one szybko ulec uszkodzeniu. Jeśli jednak będą dobrze dobrane, to nie będą wymagały zbyt dużo atencji. W normalnych warunkach użytkowania zawory są bardzo trwałe i nie wymagają żadnej konserwacji.

Za co odpowiadają zawory zwrotne w instalacji?

Założenie zaworów zwrotnych jest niezwykle istotne zarówno w sieciach wodociągowych, instalacjach wodnych, jak również w instalacji centralnego ogrzewania. Bagatelizowanie tego obowiązku może doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji, co będzie wynikiem wystąpienia przepływu wstecznego w rurach. W praktyce ma to bardzo duże znaczenie, zwłaszcza dla osób, które posiadają ubezpieczenie lokalu. Jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że właściciel nie przedsięwziął wszystkich, niezbędnych kroków, aby zadbać o bezpieczeństwo, może nie wypłacić odszkodowania, a tego typu zawory to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wszelkich instalacji wodnych. Przy kupowaniu zaworów, warto skonsultować to z fachowcami, którzy będą potrafili dobrać odpowiednie zawory do konkretnej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *