Ściany działowe – jakie pełnią funkcje?

Z wyjątkiem klasycznych loftów postindustrialnych każda przestrzeń mieszkalna podzielona jest na pomieszczenia. Odpowiadają za to ściany działowe. Jednak w rzeczywistości pełnią one także inną rolę. Na czym polegają najważniejsze funkcje ścian działowych?

Oddzielanie poszczególnych pomieszczeń

Najbardziej oczywistą funkcją pełnioną przez ściany działowe jest oddzielanie od siebie poszczególnych pomieszczeń. We wnętrzach spotkamy również ściany nośne, nazywane konstrukcyjnymi. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń ze stropu, wyższych kondygnacji i balkonów na fundamenty. Ściany działowe nie pełnią takiej roli – są znacznie cieńsze. Wspólnie ze ścianami nośnymi oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenie znajdujące się wewnątrz budynku. W trakcie remontu można bez przeszkód je wyburzyć, aby uzyskać większą powierzchnię.

Komfort termiczny

Zdarza się jednak, że ściany działowe pełnią dodatkowo inną funkcję decydując o komforcie termicznym. Dzieje się tak na przykład w przypadku, gdy pomieszczenie sąsiaduje z innym pomieszczeniem, które nie pełni roli mieszkalnej i nie jest ogrzewane. W takim przypadku niezbędna jest izolacja ścian działowych wykonywana najczęściej przy pomocy wełny mineralnej szklanej. Wybierając odpowiedni materiał należy zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła. W przypadku ścian działowych powinien on wynosić mniej niż λD = 0,04 W/mK.

Izolacja akustyczna

Wnętrza budynków mieszkalnych nieprzypadkowo podzielone są na pomieszczenia. Każdy z pokoi pełni oczywiście inną funkcję, a wiele z nich ma zapewniać domownikom wystarczający poziom intymności i komfortu. Aby tak się stało, ściany działowe wymagają dobrej izolacji akustycznej. W jaki sposób ją osiągnąć? Wykorzystując właściwości materiału przeznaczonego do izolacji termicznej. Wełna mineralna szklana równie doskonale co ciepło izoluje również dźwięki. Nie tylko pochodzące z zewnątrz budynku, ale również z innych pomieszczeń.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe

Odpowiednia charakterystyka ścian działowych może okazać się kluczowa w przypadku pożaru. Jeśli ich izolacja będzie wykonana z wełny mineralnej, warstwa ta zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Dlatego ściany działowe warto izolować wełną mineralną, a nie materiałami o słabszych właściwościach ognioodpornych – na przykład styropianem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *