Serwis i konserwacja piecyków gazowy od podstaw. Podpowiadamy, jak zadbać o urządzenia gazowe w twoim domu.

Nie wiesz co zrobić, jak zepsuje się piecyk gazowy? Zaufaj sprawdzonym fachowcom, którzy naprawią piecyk lub wymienią go na nowy. Możesz też zapobiec awarii, przez cykliczne przeglądy urządzeń gazowych w twoim domu.

Piecyki gazowe mają jedną lub kilka funkcji. Pojedynczą funkcją może być ogrzewanie wody w domu. Jednak są też urządzenia, które poza ogrzewaniem wody, pełnią rolę kotła ogrzewającego dom. Awaria urządzenia może nieść za sobą wiele skutków. Przede wszystkim brak ciepłej wody powoduje, że kąpiele czy prysznic tracą swój urok, a czasem są powodem przeziębień czy infekcji, wywołanych zimną wodą. Poza tym brak ogrzewania na zimę niesie podobne skutki, ale też inne. W domu czy mieszkaniu pojawia się wilgoć, która szkodzi zdrowiu. Zaczynają rozwijać się pleśń, grzyb i mikroorganizmy negatywnie wpływające na zdrowie człowieka. Poza tym ulatniający się gaz czy spaliny z komory spalania mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Naprawa piecyków gazowych lub ich konserwacja pozwolą zapobiec wyżej wymienionym zagrożeniom.

Dlaczego warto serwisować piece gazowe?

Przede wszystkim właściciel piecyka gazowego uniknie kosztownej naprawy. Naprawa piecyków gazowych może wynieść połowę wartości nowego pieca, a wszystko zależy od rodzaju awarii. Poza tym serwis chroni zdrowie użytkowników pieca gazowego. Ulatniające się spaliny z komory spalania, a co gorsza czad mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia, a nawet śmierci. Poza tym brak ogrzewania na zimę czy ciepłej wody także mogą przyczynić się do pogorszenia się stanu zdrowotnego domowników oraz konstrukcji budynku. Pleśń, grzyby wywołane wilgocią powodują, że nie tylko domownicy tracą na zdrowiu, ale także trzeba przeprowadzić kosztowny remont. Zrywanie tynków, odgrzybianie, osuszanie i ponowne nakładanie tynków czy tapet to ogromne koszty, a niestety konieczne.

Kiedy należy serwisować urządzenia gazowe?

Zanim nastąpi naprawa piecyków gazowych, warto zainwestować w regularny, czyli cykliczny serwis pieców. Przeglądy okresowe uchronią właścicieli przed kosztownymi naprawami czy wymianą pieca na nowy. Najlepszym czasem na serwis jest okres po sezonie grzewczym lub przed jego rozpoczęciem. W zasadzie powinno dokonywać się dwóch przeglądów rocznie, a przynajmniej jeden. Dlaczego taki okres? W przypadku pieców ogrzewających pomieszczenia przegląd następuje po lub przed sezonem grzewczym, ponieważ nie są one tak obciążone pracą. Poza tym fachowcy będą mogli spokojnie dokonać przeglądu, bez wyłączania ogrzewania domu. Jeśli mówimy o tradycyjnych piecach gazowych na wodę, przegląd może odbyć się w dowolnym momencie.

Kiedy z piecykiem jest coś nie tak…

Czasem piece gazowe same informują specyficznymi objawami, że wystąpiła awaria lub lada dzień się objawi. Wtedy konieczna jest już naprawa piecyków gazowych. Do naprawy najlepiej wybrać fachową ekipę pod każdy względem – uprawnień, doświadczenia i pozytywnych opinii. Kiedy ich wezwać? Częstym objawem awarii pieca gazowego jest problem z jego uruchomieniem, brak zapłonu czy gaśnięcie płomienia. Przyczyny mogą dotyczyć samego pieca lub problemów ze spalaniem i automatycznym odcięciem gazu. Najnowsze warianty pieców posiadają właśnie takie zabezpieczenia. Poza tym piece mogą wydawać dziwne dźwięki jak stukot, buczenie czy wycie. Czasem usterka może dotyczyć zwykłej baterii, która znajduje się pod panelem elektronicznym. Bateria może wypaść z kieszeni lub wyczerpać się, stąd wspomniane problemy. Czasem jednak są to poważne awarie spowodowane rozszczelnieniem się instalacji czy zużyciem poszczególnych części pieca, co może skutkować ulatniającym się gazem czy spalinami. Fachowcy sprawdzą piec i dokonają niezbędnych napraw.

Jak wybrać odpowiedni serwis?

Naprawa piecyków gazowych zawsze powinna zostać powierzona najlepszym fachowcom. Urządzenie zawsze stwarza niebezpieczeństwo w rękach amatorów czy „domowych specjalistów”. Wybierając serwis piecyków gazowych, zawsze stawiamy na profesjonalistów z odpowiednimi uprawnieniami do serwisu pieców gazowych. Poza tym bazujemy na firmach z wieloletnim doświadczeniem, które mogą pochwalić się bogatym portfolio. Sprawdzamy też niezależne fora dyskusyjne, porównywarki i opinie w Internecie o określonej firmie. Dopiero potem wybieramy ekipę. Profesjonaliści naprawią czy dokonają przeglądu piecyków gazowych, a jeśli naprawa nie jest możliwa poleca nowe urządzenia oraz ich profesjonalną instalację.

Co poza piecykami gazowymi?

Naprawa piecyków gazowych, wymiana to niejedyne formy prewencji, chroniącej zdrowie i życie użytkowników urządzeń. Do tego profesjonaliści polecą czujki czadu, gazu czy dymu. Są to urządzenia, które mogą uratować życie, ponieważ czad jest gazem bezsmakowym i bezwonnym, dlatego nazywa się „cichym zabójcą”. Czujniki nie są drogie, mogą zostać szybko zainstalowane przy okazji serwisu pieca. Urządzenia ostrzegają użytkowników sygnałem dźwiękowym o niebezpieczeństwie. W wypadku ulatniającego się czadu niezwłocznie należy opuścić pomieszczenie, otworzyć wszystkie okna i zadzwonić po straż pożarną. Najlepiej jest też poddać się badaniu, bo może się okazać, że w płucach osadziły się drobinki czadu, których pozbyć się może wyłącznie rehabilitacja w komorze hiperbarycznej.

Naprawa piecyków gazowych czy ich serwis może uchronić domowników nie tylko przed brakiem ogrzewania i ciepłej wody, ale również przed trującym czadem czy gazem. Warto cyklicznie dokonywać przeglądu urządzenia dla własnego dobra i własnej rodziny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *