Serwisowanie, konserwacja i czyszczenie klimatyzacji

Na czym polega przegląd klimatyzacji i jak często należy go wykonywać? Odpowiedzi na te oraz na inne pytania znajdziesz u nas. Sprawdź!

Sprawne i wydajne działanie klimatyzacji wymaga jej regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Jest to niezwykle ważne także ze względu na bezpieczeństwo wszystkich domowników. Na czym polega przegląd klimatyzacji i jak często należy go wykonywać? Sprawdź nasz poradnik.

Dlaczego należy czyścić klimatyzację?

Czysta klimatyzacja to czyste powietrze, dlatego posiadając takie urządzenie, warto regularnie kontrolować jego stan. Razem z powietrzem do wnętrza klimatyzatora przedostają się bowiem pyłki oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. W konsekwencji mogą się tam rozwijać niebezpieczne drobnoustroje, w tym bakterie, wirusy i grzyby. Zalegający brud powoduje też powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Serwis klimatyzacji domowej ma również na celu wydłużenie żywotności urządzenia, wpływa więc korzystnie na jego wydajność i sprawność. Jak to możliwe? Zanieczyszczenia zwiększają zużycie energii oraz zmniejszają efektywność klimatyzatora. Podczas przeglądu są też wykrywane najdrobniejsze usterki, które mogłyby prowadzić do poważniejszych awarii. Szybka reakcja pomoże zaś temu zapobiec.

Serwis i konserwacja klimatyzacji – co warto wiedzieć?

Przegląd, dezynfekcja i odgrzybianie klimatyzacji to działania, którymi zajmują się fachowcy (pracownicy serwisu). Dysponują oni nie tylko odpowiednią wiedzą, ale też profesjonalnymi narzędziami i preparatami oraz są w stanie zdiagnozować awarię. Jakiego rodzaju urządzenia wymagają takiego przeglądu? Czyszczenie klimatyzacji domowej powinno obejmować zarówno systemy ścienne (np. NOXA Happy i Lucky), jak i przenośne (np. NOXA Smile i Joy).

Jak wygląda serwis klimatyzacji?

Podczas działań serwisowych specjaliści czyszczą klimatyzację przy pomocy specjalnych środków, a także sprawdzają, czy poszczególne elementy działają prawidłowo. Jak wygląda konserwacja klimatyzacji? Najważniejsze przeprowadzane czynności to m.in.:

  • sprawdzenie stanu i ewentualna wymiana filtrów,
  • zdjęcie osłony ochronnej i czyszczenie jednostki wewnętrznej,
  • kontrola działania silnika i systemu odprowadzającego wilgoć,
  • weryfikacja szczelności obiegu czynnika chłodniczego i jego uzupełnienie,
  • usuwanie grzybów i pleśni przy zastosowaniu płynu dezynfekującego,
  • sprawdzenie, czy klimatyzacja pracuje we wszystkich trybach.

Konserwacja i dezynfekcja klimatyzacji domowej może wyglądać nieco inaczej w zależności od rodzaju urządzenia. Podczas kontroli naprawiane są też usterki (o ile jest to możliwe do wykonania „od ręki”).

Jak często przeprowadzać przegląd klimatyzacji?

Zastanawiasz się, jak często odgrzybiać klimatyzację w domu? Z usług serwisowych należy korzystać dwa razy w roku: przed sezonem letnim oraz po jego zakończeniu (a więc przed i po okresie najintensywniejszego użytkowania). Oczywiście, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy (np. nieprzyjemny zapach, głośna praca, spadek wydajności), lepiej nie czekać, ale od razu poprosić fachowców o pomoc. Nieco inaczej wygląda kwestia filtrów, które potrzebują czyszczenia co najmniej raz na trzy tygodnie. Jeśli zaś stosowane są filtry jednorazowe, wymieniaj je zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak samodzielnie dbać o klimatyzację?

Aby zapewnić klimatyzacji prawidłowe działanie, warto dbać o nią także samodzielnie. Jak wyczyścić klimatyzację w domu? Co kilka tygodni wykonuj następujące czynności:

  • czyszczenie filtrów – wyjmij filtry (stosując się do instrukcji producenta), a następnie odkurz je i przepłucz pod bieżącą wodą,
  • usuwanie kurzu zbierającego się na jednostce zewnętrznej,
  • czyszczenie tacy skroplin – przepłucz ją gorącą wodą i usuń wszelkie zabrudzenia, dla dodatkowej ochrony możesz wykorzystać kostkę bakteriobójczą (która to rozpuszczając się w wodzie, usunie wszelkie drobnoustroje).

Powyższe czynności nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Istotne jest jednak stosowanie zasad bezpieczeństwa (np. zakładanie rękawiczek podczas czyszczenia) oraz przestrzeganie instrukcji producenta.

Postaw na niezawodne rozwiązania

Serwisowanie klimatyzacji to niezbędne działanie, które należy przeprowadzać regularnie, aby urządzenie jak najlepiej spełniało swoją funkcję. Trwałość klimatyzatorów będzie zależeć także od zastosowanej technologii oraz rodzaju komponentów. Jak rozpoznać wysoką jakość? Zaufaj marce NOXA – dokładamy wszelkich starań, aby każde nasze urządzenie cechowało się niezawodnością oraz spełniało oczekiwania najbardziej wymagających osób. Sprawdź naszą ofertę i ciesz się świeżym, chłodnym powietrzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *