Spawarka TIG – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Spawanie jest czynnością powszechnie znaną. Większości osób kojarzy się ono z mężczyznami w ogromnych okularach i masą iskier, które uniemożliwiają dłuższe przyglądanie się procesowi. Istnieją jednak również urządzenia jak spawarki TIG, które działają nieco inaczej. Jak?

Czym jest spawarka TIG?

Spawarka TIG to urządzenie wykorzystywane do tworzenia wysokiej jakości spoin, na której nie występują odpryski. Metoda ta może być stosowana do stali nierdzewnej, stopów aluminium oraz niklu, a także cienkich blach aluminiowych. Dzięki tego rodzaju spawarce, możliwe jest uzyskanie bardzo równych, niemalże niewidocznych spoin, co jest bardzo istotne w miejscach, które są widoczne.

Jak działa spawarka TIG?

Spawarka typu TIG jest urządzeniem, które do spawania wykorzystuje elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych. Ten rodzaj spawania zalicza się do metod stapiających i znajduje on zastosowanie w miejscach, gdzie konieczne jest uzyskanie równej spoiny bez odprysków – m.in. w miejscach reprezentacyjnych.

W trakcie spawania za pośrednictwem elektrody wolframowej dochodzi do doprowadzenia prądu. Wspomniana elektroda wykazuje odporność na skrajnie wysokie temperatury, dzięki czemu nie dochodzi do jej uszkodzeń w trakcie spawania. Z elektrody wychodzi łuk spawalniczy, którego zadaniem jest rozgrzanie i w efekcie także stopienie spawanego elementu. Wokół elektrody znajduje się dysza gazu osłonowego (zazwyczaj jest to gaz szlachetny – np. hel, argon lub ich mieszanka), zabezpieczająca ją dodatkowo przed uszkodzeniami chroniąc rozgrzany materiał przed wejściem w reakcję chemiczną z powietrzem. Stosowane są wyłącznie gazy obojętne, które pozwalają na uniknięcie reakcji chemicznych z płynnym jeziorkiem spawalniczym. Tym samym spoina uzyskiwana po stawaniu TIG wyróżnia się wyjątkowo wysoką jakością.

Jako że wolframowa elektroda nie ulega stopieniu, dodatkowy materiał jest doprowadzany do spawarki za pośrednictwem zewnętrznego podajnika drutu. Sam wolfram wyróżnia się wyjątkowo wysoką temperaturą topnienia, bowiem wynosi ona 3380 stopni Celsjusza, co sprawia, że pierwiastek ten charakteryzuje się najwyższym punktem topnienia spośród wszystkich czystych metali, jakie można znaleźć na tablicy Mendelejewa. To sprawia, że elektroda nie ulega stopieniu, a wytwarza się ją w procesie spiekania. Elektroda może być wykonana wyłącznie z wolframu lub z mieszanek pierwiastków. Jej rodzaj określa się kolorami:

  • zielonym – to elektroda z czystego wolframu. Nie poleca się jej stosowania przy użyciu prądu stałego;
  • szarym – mieszanka wolframu i tlenku ceru – może być stosowana do wszelkiego rodzaju materiałów;
  • turkusowym – mieszanka wolframu i tlenków metali ziem rzadkich, mogą być stosowane do spalania wszelkiego rodzaju metali;
  • niebieskim – to mieszanka wolframu i tlenku lantanu – ten rodzaj elektrody charakteryzuje się gorszymi właściwościami zajarzenia, ale jednocześnie dłuższym okresem eksploatacji w porównaniu z innymi rodzajami elektrod.

Spawanie może być wykonywane różnymi metodami:

  • drutem zimnym,
  • drutem gorącym,
  • ArcTig,
  • spawanie orbitalne,
  • napawanie.

Każda z tych technik znajduje zastosowanie przy nieco innych elementach, a także charakteryzuje się innymi właściwościami. Co za tym idzie – odpowiedni dobór metody spawania TIG pozwala np. wydłużyć okres eksploatacji spojonych materiałów czy ograniczyć koszty tego procesu. Co ważne, niektóre z technik są prostsze, a inne – trudniejsze do przeprowadzenia. Co za tym idzie – nie każdy specjalista się ich podejmuje.

Zastosowania spawarki typu TIG

Spawarki TIG zastosowanie znajdują w szczególności w miejscach, w których konieczne jest uzyskanie wysokiej jakości spoin, zarówno ze względów estetycznych, jak również praktycznych. Metoda ta jest zatem wykorzystywana między innymi do spawania rur, cienkich blach czy rurociągów. Może być stosowana w przemyśle spożywczym, lotniczym, samochodowym, chemicznym czy kosmicznym.

Zalety spawarki TIG

Wśród zalet spawania metodą TIG można wskazać:

  • brak odprysków – dzięki temu, że na spoinach nie ma odprysków, wyróżniają się one świetnym wyglądem, a także wysoką jakością i wytrzymałością;
  • możliwość spawania w różnych pozycjach;
  • wysoka jakość spoiny;
  • świetny wygląd spoin.

Wady spawarki TIG

Choć spawanie z użyciem elektrody wolframowej ma wiele zalet, można wskazać również pewne wady tego rozwiązania. Wśród nich znajdują się:

  • wolne tempo spawania – korzystając ze spawarki TIG, trudno mówić o szybkiej pracy. Tempo spawania jest dość powolne, a co za tym idzie – fachowiec może wykonać mniej pracy w ciągu jednego dnia. Przekłada się to na wyższy koszt robocizny;
  • konieczność posiadania dużych umiejętności – spawanie metodą TIG nie jest dostępne dla każdego fachowca. Aby móc wykonywać spoiny za pomocą maszyny wyposażonej w elektrodę wolframową, konieczna jest spora wiedza i doświadczenie specjalisty, co oznacza że nie w każdym punkcie można skorzystać z usługi spawania TIG;
  • nie pozwala na spawanie różnych materiałów – spawarka typu TIG wykonuje równe, wysokiej jakości spoiny, jednak nie może być wykorzystywana do spawania każdego rodzaju materiałów. Z jej użyciem można połączyć wyłącznie cienkie warstwy materiału – uzyskana spoina nie podtrzyma grubej blachy lub innego materiału;
  • konieczność przygotowania materiału do spawania – aby zespawane elementy były odpowiednio połączone, a jakość spoiny wysoka – konieczne jest przygotowanie materiału i usunięcie ewentualnych śladów korozji. W ten sposób możliwe jest odpowiednie i bezpieczne połączenie ze sobą dwóch (lub większej ilości) elementów.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem handlowiec-rs.pl, oferującym spawarki różnego typu.

One thought on “Spawarka TIG – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *