Spawarki TIG – co to takiego?

Łączenie elementów wymaga specjalistycznych narzędzi. Gdy chcemy działać profesjonalnie, wykorzystamy najlepsze dostępne na rynku akcesoria, aby uczynić naszą pracę przyjemną i bezpieczną. Jeśli interesuje nas połączenie metalowych struktur w jedną całość, pierwszą czynnością, która przychodzi na myśl, często jest spawanie. Rynek obfituje w różnego rodzaju produkty, które przystosowano do konkretnych zadań.

Spawarki TIG wytwarzają łuk elektryczny, przy wykorzystaniu elektrody, która jest odporna na stopienie. Towarzyszy temu tzw. osłona gazu obojętnego. Z reguły są to argon i hel.

Zasada działania jest łatwa do zrozumienia. Proces spawania rozpoczyna się w momencie zbliżenia elektrody wolframowej do spawanej powierzchni. W tym momencie powstaje łuk elektryczny. Wspomniany wcześniej gaz chroni spoinę, a także elektrodę przed stopieniem. Łuk elektryczny roztapia spoiwo wraz z materiałem. W ten sposób powstaje płynne jezioro spawalnicze. Podczas odsuwania łuku elektrycznego od powierzchni, następuje krzepnięcie. Tak dochodzi do połączenia elementów.

Spawarki TIG – jakie są zalety?

Wykorzystanie tej metody spawania jest bardzo uniwersalne. Dzięki temu może być stosowane w różnych branżach, które pracują z wieloma rodzajami stali. Dodatkowo producenci dają możliwość łączenia ze sobą metali nieżelaznych. Do jednych z najpopularniejszych odpowiedników tej odmiany należy mosiądz. Branża zna również pojęcie metali kolorowych. Tutaj reprezentantem jest aluminium. Może ono również być złączone przy pomocy spawarki TIG.

Jeśli chcemy znaleźć narzędzie dostosowane do pracy nad elementami o niewielkiej grubości, także powinniśmy zainteresować się spawarkami TIG. Przez doskonałą jakość złącz, estetycznych, pozbawionych tzw. Rozprysków, nadają się do operowania łukiem elektrycznym na materiale o grubości mniejszej niż 1mm.W tej sytuacji musimy skorzystać z trybu impulsowego, aby móc precyzyjnie operować w miejscach wykonania spoiny.

Spawarki TIG – czy mają wady?

Każde urządzenie ma określone parametry. Wpływają one na ograniczony zakres pracy, którego warto być świadomym przy zakupie. Wtedy wada produktu zmienia swój charakter na cechę. Wystarczy dobrać produkt dopasowany do największej liczby naszych potrzeb, aby móc cieszyć się z jego możliwości. Spawarki TIG mają kilka cech, na które warto zwrócić uwagę.

Przede wszystkim posiadają stosunkowo niską wydajność, gdy spawamy ręcznie. Z drugiej strony jest ona zrekompensowana dobrą jakością spoiny. Wytwarzane jest również silne światło, które wymaga odpowiedniej osłony przy pracy na otwartej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *