Sprawdzenie instalacji elektrycznej w domu – kiedy należy przeprowadzić?

Kontrola instalacji elektrycznych w miejscu, w którym mieszkasz jest bardzo ważne. To odpowiedzialne zadanie, którego powinieneś dopilnować, by przeprowadzić je regularnie. Możesz w ten sposób uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji, a także konieczności naprawy całego układu elektrycznego. Zobacz, o czym musisz pamiętać przy okresowej kontroli instalacji elektryki w swoim domu.

Odbiór instalacji elektrycznej zgodnie z prawem

Za każdym razem, gdy wykonana zostanie instalacja elektryczna, powinna być przeprowadzona rutynowa kontrola. Ma ona na celu głównie sprawdzenie poprawności działania wszystkich elementów oraz stopnia zabezpieczenia. Dopiero, gdy instalacja przejdzie wszystkie testy i pomiary pozytywnie może zostać oddana do użytku. Wszelkie badania elektryczne przeprowadzane są na podstawie artykułu prawnego z ustawy o prawie budowlanym – Art. 62. 1 pkt 2.; Dziennik Ustaw 2017 poz. 1332.

Według przepisów taka kontrola powinna być przeprowadzana kolejno co 5 lat, by sprawdzić stan techniczny instalacji po pewnym okresie zużycia. To naprawdę ważny obowiązek, którego nie należy ignorować. Tutaj chodzi głównie o Twoje bezpieczeństwo i Twoich bliskich, a także ewentualne dodatkowe koszty, które będziesz musiał ponieść w razie awarii elektrycznej. Zachowanie tej systematyczności jest równie ważne w przypadku, gdy budynek jest ubezpieczony i w razie problemów będziesz potrzebował wypłacić odszkodowanie. Jeśli kontrola nie będzie udokumentowana, to możesz pożegnać się z finansową rekompensatą.

Konserwacja instalacji elektrycznych

Oględziny powinny być przeprowadzone przez profesjonalistów z doświadczeniem, a z naszej strony możemy z czystym sumieniem polecić elektryków z https://wroclaw-elektryk.pl/. Mogą oni przeprowadzić taką kontrolę instalacji elektrycznej, by mieć pewność, że zostanie ona oddana do użytkowania w pełni bezpieczna i sprawna.

Przeprowadzanych jest kilka szczególnych pomiarów podczas konserwacji instalacji elektrycznych:

  • skuteczności ochrony przewodów przed spięciem elektrycznym, czyli podczas przekroczenia wartości prądu 10 A, gdzie w szybkim tempie wyłączane jest zasilanie;
  • skuteczności ochrony przeciwpożarowej – chodzi o sprawdzenie, czy urządzenie zabezpieczające wyłączy się po spięciu na metalowej obudowie urządzenia;
  • pomiar rezystancji izolacji – sprawdza stopień izolacji instalacji elektrycznej, który odpowiada za odporność na wadliwe działanie wyłączników przeciwpożarowych;
  • badanie wyłączników różnicowo-prądowych dotyczy sprawdzenia wyłączników przeciwpożarowych, co odpowiada za odłączenie zasilania w kryzysowej sytuacji porażenia prądem.

Na sam koniec kontroli spisywany jest specjalny protokół ze wszystkimi informacjami odnośnie oględzin, badań i wyników konserwacji. Zaznaczone są również wszelkie odchylenia od standardów, na które należy zwrócić uwagę i ewentualnie naprawić. Konieczne jest tutaj posiadanie odpowiednich kwalifikacji, bez których nie można stworzyć prawomocnego dokumentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *