Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Decyzja o sprzedaży mieszkania podjęta, tylko jak się za to zabrać? Sprzedawać samodzielnie czy z agentem? Jakie formalności należy spełnić przed i po sprzedaży mieszkania? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Artykuł jest skróconą informacją kompleksowego kompendium wiedzy na temat sprzedaży mieszkań, dostępnego pod adresem: https://sonarhome.pl/lp/jak-sprzedac-mieszkanie

KROK1: Wyceń mieszkanie

Pierwszym krokiem jest analiza cenowa naszego mieszkania. W tym kroku powinniśmy poznać aktualną sytuację cenową na rynku nieruchomości w okolicy mieszkania oraz zapoznać się z zarówno cenami ofertowymi jak i transakcyjnymi. Szczegółowa informacja o tym jak wycenić mieszkanie i na czym dokładna wycena polega dostępna jest pod adresem: https://sonarhome.pl/lp/jak-wycenic-mieszkanie

Krok 2. Określenie stanu prawnego oraz technicznego mieszkania

W tym kroku musisz potrafić udzielić odpowiedzi na każde z poniższych pytań:

  • czy mieszkanie ma księgę wieczystą,
  • jaki jest udział właściciela w gruntach,
  • co dokładnie stanowić będzie przedmiot sprzedaży,
  • kto ma prawo do nieruchomości,
  • czy na właścicielu ciążą jakieś zobowiązania z racji współwłasności gruntów (np. służebność drogi)
  • czy i jak wysoki dług ciąży na mieszkaniu (np. nieopłacone rachunki, kredyt hipoteczny)

Krok 3. Przygotowanie dokumentów

Podstawowym dokumentem, którego będziesz potrzebował, to akt własności mieszkania, np. akt notarialny nabycia nieruchomości. To jednak nie wszystko. Komplet dokumentów stanowią bowiem: zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu, zaświadczenie ze spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległości z tytułu czynszu, jeśli mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym, należy uzyskać dokument o aktualnym saldzie kredytu wraz z promesą uwolnienia długu w księdze wieczystej.

Krok 4. Jak sprzedać mieszkanie?

Mieszkanie możesz próbować sprzedać bez zatrudniania pośrednika. Musisz jednak zdać sobie sprawę z wielu błędów, które można popełnić a co za tym idzie wygospodarować czas na przeprowadzenie samemu całego procesu: od wystawienia ogłoszenia; zrobienia zdjęć i opisu po umawianie się z potencjalnymi kupcami.

Argumentem za oddaniem lokalu w ręce agenta jest profesjonalizm działań i obeznanie z rynkiem. Problemem wydaje się jednak wysoka marża i fakt, że agentowi niekoniecznie zależy na najwyższej dla Ciebie cenie, ale na finalizacji transakcji. Marża kilku procent z poziomu np. 450.000 i 400.000 jest dla agenta zbliżona; dla Ciebie jednak to kolosalna różnica.

Na poczet bieżącego poradnika pomijamy krok 5 i 6. Krok 5 jest związany z tym czy mamy klienta gotówkowego czy też kredytowego. Zawiłości z tym związanych jest kilka i warto byś zapoznał się z kompleksowym poradnikiem podlinkowanym na wstępie tego artykułu.

Natomiast krok nr 6 dotyczy dokumentów sprzedaży, które również zawierają wiele kruczków i warto byś dogłębnie zapoznał się i z tym tematem.

Krok 7. Rozliczenie sprzedaży mieszkania

Sprzedający ma obowiązek uiścić do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania. Wynosi on obecnie 19% od uzyskanego dochodu. Zwolnione z płacenia go są osoby, które sprzedały mieszkanie po 5. latach od jego nabycia oraz osoby, które sprzedały je do 5. lat, ale za cenę nie wyższą aniżeli pierwotna cena nabycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *