Sterowniki nawadniania – profesjonalne urządzenie dla każdego domu!

Każda osoba mająca zamiłowanie do natury, roślin czy ogrodów wie jak ważne i istotne jest odpowiednie i regularne nawadnianie ogrodu czy innych terenów zielonych, na przykład takich jak trawnik. Jednak dużym problemem bywa to, że czasem zapominamy o podlewaniu naszej zieleni albo robimy to w złym momencie, czyli nie wtedy, kiedy należałoby to zrobić. Czy jest jakieś rozwiązanie takiego problemu? Oczywiście, że tak, a są nimi sterowniki nawadniania, które warto bliżej poznać!

Sterownik nawadniania – czym tak naprawdę jest?

Krótko mówiąc, sterowniki kontrolujące nawadnianie to urządzenia, dzięki którym cały proces podlewania odbywa się automatycznie w przedziale czasowym, który sami wybierzemy i ustawimy albo zaprogramujemy na urządzeniu. Co ciekawe, aktualnie sklep podlane.pl oferuje nam naprawdę zróżnicowane modele wspomnianych sterowników.

Do nawadniana ogrodu wykorzystać możemy w urządzeń bardzo prostych, mechanicznych nakręcanych na kran, ale też do wyboru mamy elektroniczne automaty sterujące pracą kilku elektrozaworów, które do tego zbierają informacje z różnego typu czujników, stacji pogodowych, a nawet takich, które współpracują z systemami domu inteligentnego.

Zautomatyzowane podlewanie ogrodu, czyli co wybrać dla siebie?

Mnogość rozwiązań związanych z wyborem sterownika do podlewania ogrodu może powodować problem z dopasowaniem czegoś konkretnie dla nas. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o tym, czym jest sterownik nawadniania i jak przebiega samo sterowanie nawadnianiem.

Zacznijmy od sterowników nakranowych, czyli takich, które tak naprawdę opierają swoje działanie na zegarze. Takie rozwiązanie sprawia, że po upłynięciu określonej ilości czasu urządzenie mechanicznie odcina dopływ wody.

Dużo bardziej rozbudowane i dające więcej opcji są elektroniczne modele sterowników nawadniających. Na przykład pozwalają one na zarządzanie kilkoma sekcjami nawadniania poprzez wysyłanie impulsów elektrycznych do pozakładanych w rozdzielaczu elektrozaworów, co powodując ich otwieranie oraz zamykanie. Podział danej instalacji na konkretną ilość sekcji przekłada się na to ile elektrozaworów będzie w stanie obsłużyć sterownik.

Przyjmuje się, że w mniejszych ogrodach wystarczy jedna sekcja, natomiast  w większych ogrodach warto utworzyć 3, 4 lub więcej sekcji.

Sam elektroniczny sterownik będzie uruchamiał zasilanie w poszczególnych sekcjach dzięki zaprogramowanemu scenariuszowi pracy albo na podstawie danych docierających do niego z różnych czujników, na przykład takich jak czujnik wilgotności gleby czy czujnik opadów.

Warto zatem pamiętać, że sterowniki elektroniczne można zaprogramować zarówno na czas startu, jak i wyłączenia nawadniania.

Zdecydowanie więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule, który skupia się typowo na tym temacie. Znaleźć można go tutaj:  https://www.podlane.pl/blog/sterowniki-podlewania-czym-kierowac-sie-przy-wyborze/!

Automatyczne nawadnianie ogrodu – jakie daje korzyści?

Zautomatyzowany system nawadniania ogrodu bez wątpienia sprawia, że czynność taka jak pielęgnacja zieleni staje się znacznie łatwiejsza. Sterowanie podlewaniem Twoich roślin czy trawnika nigdy nie  było tak łatwe, jak w momencie zaopatrzenia się w sterowniki wspomagającą tą pracą. Nie musisz już myśleć o tym, kiedy włączyć podlewanie albo kogo poprosić aby to zrobił w momencie w którym nie będzie Cię w domu. To bez wątpienia spora wygoda. Jeśli do tego zdecydujemy się na skorzystanie z możliwości jakie dają nam wspomniane już czujniki, to praktycznie nie musimy w ogóle myśleć o nawadnianiu i tym kiedy jest, a kiedy nie jest ono potrzebne.

Kolejna ważna sprawa jaką rozwiązują nam STEROWNIKI NAWADNIANIA to podlewanie roślin o stałych porach i to często wczesnych. Związane jest to z tym, że podlewanie ich w gorąco popołudnie może spowodować niechciane efekty. Natomiast nie każdy chce zrywać się z łóżka wczesnym rankiem żeby podlać kwiaty czy trawę. Możliwość zaprogramowania tego kiedy sterownik ma uruchomić elektrozawory i tym samym całe nawadnianie, właściwie powoduje, że cała praca jest wykonywana za nas.

System nawadniania ogrodu – czy warto?

Chyba nikt z osób, które lubią rośliny albo też chcą mieć zadbany trawnik, nie ma wątpliwości, że system automatycznego nawadniania a w szczególności sterowniki nawadniania to coś, co warto mieć w swoim ogrodzie lub na swoim podwórku. Wygoda, praktyczność i regularność to tyko trzy cechy, które gwarantuje nam użytkowanie takich urządzeń. Jeśli do tego nasz teren zielony jest spory to dodatkowo odczujemy co oznacza wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań także w dbaniu o roślinność. Tym bardziej, że systemy tego typu są relatywnie niedrogie, mało awaryjne i dość proste w instalacji. Są też praktycznie bezobsługowe, zatem bez problemu możemy zamontować je także w miejscach, w których nie przebywamy na co dzień, czyli wszelkich domkach letniskowych czy tak zwanych ranczach. Przy tym zastosowanie takiego nawadnia nie jest ograniczone jedynie do roślin czy kwiatów. Można z powodzeniem wykorzystać je także w innych sytuacjach w których wymagane jest regularne nawadnianie. Wszystko zależy tak naprawdę jedynie od naszych możliwości i preferencji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *