Stosowanie okien dachowych

Stosowanie okien dachowych już od wielu lat jest rozwiązaniem niezwykle często stosowanym w wielu domach wielopoziomowych. Jednak aby nie nagrzewać zbytnio pomieszczeń wyposażonych w takie okna, warto zdecydować się na zastosowanie markiz bądź zewnętrznych rolet. Tylko które z tych rozwiązań będzie najbardziej praktyczne w zastosowaniu?

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które nie tylko pozwoli na skuteczną ochronę wnętrz przed nadmiarem słońca oraz zbyt wysokimi stratami ciepła, ale również doskonale sprawdza się jako jeden z środków antywłamaniowych, równie dobrze też poradzą sobie z tłumieniem licznych hałasów dochodzących z zewnątrz. W zdecydowanej większości przypadków tej najwyższej jakości rolety zewnętrzne zbudowane są z aluminiowych lameli połączonych elementami z gumy. Dzięki lamelom roleta może swobodnie poruszać się po prowadnicach, co stanowi gwarancję jej bezproblemowego zasłaniania i odsłaniania. Jeśli chodzi o cennik rolet zewnętrznych to nie jest on jakoś mocno zróżnicowany w skali kraju. Ta naprawdę w tym przypadku cena uzależniona jest od rodzaju i wielkości rolety. Oto przykładowe stawki:

rolety zewnętrzne elewacyjne ST 2000 – 160-250 zł za m2 (w zależności od zastosowanego profilu, najtańsze są te wykonane z PVC 37, najdroższe natomiast to profile Pa 52),

-rolety zewnętrzne elewacyjne RL2000 – 200-260 zł za m2 (cena uzależniona jest od zastosowanego profilu, najtańsze są te wykonane z PVC 37, najdroższe natomiast to profile PA 45),

-rolety zewnętrzne podtynkowe IT2000 – 200-260 zł za m2 ((cena uzależniona jest od zastosowanego profilu, najtańsze są te wykonane z PVC 37, najdroższe natomiast to profile PA 52).

Dobry producent rolet będzie miał większość w swojej ofercie.

Dodatkowo dla zapewniania jeszcze większej ochrony mieszkańców istnieje w większości przypadków możliwość montażu wraz z zewnętrzna roletą specjalnej moskitiery, chroniącej pomieszczenia przed nieproszonymi gośćmi, jakimi są wszelkiego rodzaju owady.

Doskonałą alternatywą dla stosowania rolet zewnętrznych w przypadku okien dachowych (jak i wszelkich innych) są rożnego rodzaju markizy, które przede wszystkim doskonale sprawdzą się przy próbie zredukowania ilości wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych, pozwalając tym samym na kontrolę na nagrzewaniem się poszczególnych pomieszczeń. Choć niektórym wydawać by się mogło, że rolety zewnętrzne i markizy to urządzenia bardzo do siebie podobne, to jednak w rzeczywistości różnią się one pomiędzy sobą w wielu bardzo istotnych kwestiach. Największa z różnic polega na tym, że nawet przy rozsuniętych markizach widok za oknem w żaden sposób nie zostaje przysłonięty (w przeciwieństwie do zewnętrznych rolet), przy zachowaniu odpowiednio wysokiej ochrony przed nadmiarem słonecznych promieni dostających się do wnętrza budynku. Kolejna różnica to łatwość montażu. W przypadku rolet zewnętrznych zdecydowanie najlepiej kupować je u producentów okien dachowych, bowiem tylko to daje nam możliwość jak najlepszego ich dopasowania zarówno do okna, jak i własnych potrzeb. Taki problem nie pojawia się natomiast w przypadku markiz, montowanych na wygodnych haczykach, dzoęki czemu ich zasuwanie jak i rozsuwanie jest szybkie i bezproblemowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *