Styl industrialny w Twoim mieszkaniu

Dużo wolnej przestrzeni, poczucie swobody, spokojna kolorystyka, minimalizm i dużo możliwości modyfikowania aranżacji – to jedne z wielu zalet, jakimi wyróżnia się styl industrialny. Na co pozwala ten styl urządzania wnętrz, jaka jest jego historia i czym się charakteryzuje? Odpowiedzi w artykule!

Historia stylu industrialnego

Rewolucja przemysłowa i techniczna całkowicie odmieniły proces wytwarzania wielu produktów. Stałym elementem przestrzeni stały się ogromne fabryki i magazyny. Z czasem jednak, wraz z kolejnymi zmianami technik produkcyjnych, budynki te przestały być wykorzystywane, a w efekcie całkowicie opustoszały. Potencjał fabrycznych wnętrz prędko odkryli artyści, którzy w pustych pomieszczeniach zaczęli tworzyć swoje pracownie i warsztaty. Dużo wolnego miejsca, wysokie sufity, światło naturalne i sztuczne, padające z dużych reflektorów, a także solidne i wytrzymałe wyposażenie. To wszystko stało się bodźcem do powstania industrialnego stylu urządzania wnętrz. Wraz z jego rozwojem zaczęto wprowadzać kolejne patenty, które pozwalały na zaaranżowanie w ten sposób przestrzeni użytkowych (na przykład biur czy lokali gastronomicznych) oraz mieszkań. Styl industrialny rozwija się od dekad, dzięki czemu ma już swój kanon. Jego obowiązkowe elementy bez trudu możemy wprowadzić także do wnętrz, w których przebywamy na co dzień.

Meble industrialne do sypialni LOFT Decora

Kolorystyka stylu industrialnego

Paleta barw w stylu industrialnym jest pozornie dość ograniczona. Składa się bowiem jedynie z trzech głównych kolorów: bieli, czerni i szarości. Jednak dzięki używaniu ich w różnych proporcjach bądź tworzenia monochromatycznych wnętrz możemy aranżować wnętrza na skrajnie różne sposoby. Istotne są również inne kolorystyczne akcenty. Często spotyka się na przykład czerwień – czy to w postaci cegły na ścianie, czy jako elementy dekoracyjnie. Podobnie inne intensywne barwy, na przykład żółć i granat. Bez względu na to, jakich kolorów użyjemy przy aranżowaniu wnętrz w stylu industrialnym, musimy pamiętać o ogromnej roli światła. Naturalne, padające z okien, oraz sztuczne – z lamp. Światło sprawia, że pomieszczenie pozwala nam na wykonywanie w nich różnych czynności. Możemy w nich nie tylko odpoczywać, ale i pracować czy realizować swoje pasje. Wielofunkcyjność to jedna z najważniejszych cech stylu industrialnego, dlatego doskonale sprawdzi się także w mieszkaniach o niewielkim metrażu.

Industrialne meble w Twoim mieszkaniu

Nie bez różnicy są meble, na jakie postawimy przy urządzaniu industrialnych wnętrz. Istotne są materiały, z których są wykonane – powinny być trwałe i solidne. Z tego powodu najczęściej spotyka się meble industrialne z litego drewna oraz stali nierdzewnej. To również nawiązanie do wyposażenia fabryk i magazynów, w których wykorzystywane właśnie te surowce. Na co pozwala takie połączenia w meblach industrialnych? Są one przede wszystkim odporne na zużycie – możemy być pewni, że posłużą nam one naprawdę długo. Do tego ich minimalistyczne formy doskonale pasują do nowoczesnych, designerskich pomieszczeń. Doskonale komponują się w towarzystwie różnych dodatków. Są uniwersalne i wielofunkcyjne – ten sam stół sprawdzi się jako biurko, stół jadalniany lub do przyjmowania gości. Takie meble mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza. Dzięki temu możemy ograniczyć ilość wykorzystywanych dekoracji, a minimalistyczne wnętrze zaspokoi wszystkie nasze potrzeby – w różnych pomieszczeniach (sprawdź propozycje do łazienki: https://loftdecora.pl/realizacja/meble-industrialne-do-lazienki/).

Dekoracje w stylu industrialnym

Minimalistyczne wnętrza nie muszą być zupełnie wolne od jakichkolwiek dekoracji. W ich wyborze warto jednak kierować się tym, by zajmowały jak najmniej przestrzeni. W ten sposób nie wpłyniemy na poczucie swobody i wolności w naszym mieszkaniu. Na jakie rozwiązania można postawić?

  • dekoracje ścienne, na przykład plakaty, obrazy i grafiki
  • designerskie meble, które spełnią rolę ozdoby wnętrza
  • Obowiązkowe elementy wyposażenia, wymienione na te w industrialnym klimacie (wieszaki, tacki, stojaki, stopery do książek)
  • Ciekawe lampy, które nie tylko zapewnią podstawę, czyli oświetlenie wnętrza, ale i okażą się ich ozdobą

Dzięki dodatkom, które można szybko wymienić, możemy zmieniać charakter wnętrza i szybko modyfikować aranżację. Między innymi dlatego styl industrialny poleca się osobom, które lubią często dobierać nowe dekoracje i wprowadzać zmiany w otoczeniu.

Dlaczego styl industrialny jest dobrym rozwiązaniem?

Nowoczesne wnętrze, w którym sprawdzą się również elementy vintage, to świetna opcja dla tych, którzy lubią łączyć nowe ze starym. To również wyjście dla fanów wolnej, nieprzytłoczonej dodatkami przestrzeni, która pozwoli na wykonywanie w nich wielu czynności. Jeśli cenisz sobie swobodę, funkcjonalne meble i design, mieszkanie w stylu industrialnym może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

One thought on “Styl industrialny w Twoim mieszkaniu

  1. Styl industrialny robi prawdziwą furorę! Mam wrażenie, że spotykam się z nim na każdym kroku, a jednak za każdym razem wygląda on nieco inaczej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *