Wiele osób otrzymuje bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Owszem możecie powiedzieć „taki mamy klimat”, ale tak naprawdę jest to tylko i wyłącznie zakłamywanie rzeczywistości. Nawet mając nowy dom można otrzymać horrendalnie wysoki rachunek, gdyż w jednym i drugim przypadku kluczowe znaczenie ma fakt, czy ściany zewnętrzne waszego domu są zwyczajnie ocieplone. Dzięki temu możecie naprawdę sporo zaoszczędzić i nie jest to tylko czcze gadanie, a ponadto ogrzewając dom emitujecie mniejszą ilość zanieczyszczeń. Są różne sposoby ocieplenie ścian zewnętrznych, ale my przedstawimy wam 3 najlepsze. Nasze zestawienie rozpoczniemy od ocieplenia pianką.
Ocieplenie pianką poliuretanową – skuteczne, szybkie i wydajne
Ocieplenie ścian zewnętrznych pianką pur jest coraz bardziej popularne. Wszak ma naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim ta metoda jest bardzo skuteczna. Musicie wiedzieć, że 15-18 cm pianki zastępuje około 25-30 cm wełny. Oczywiście do kolejnych zalet takiego rozwiązania możemy zaliczyć efektywność, otóż ocieplenie pianką poliuretanową zapewnia maksymalną szczelność, jednak nie musicie obawiać, że w waszym domu będzie jak w saunie, gdyż ten materiał jest paroprzepuszczalny. Kolejną i to bardzo dużą zaletą pianki poliuretanowej jest to, że ma naprawdę świetną adhezję, czyli doskonałą przyczepność do każdego podłoża, zatem sprawdzi się również w przypadku starych i nierównych elewacji. Ocieplenie pianką pur jest bardzo szybkie, a jednocześnie zapewnia największą skuteczność.
Ocieplenie domu styropianem – klasyczne i skuteczne rozwiązanie
Ściany zewnętrzne budynku można również ocieplić styropianem, jednak tutaj jego rodzaj ma olbrzymie znaczenie. Otóż rodzajów styropianu jest naprawdę wiele i różnią się stopniem przenikania ciepła. Dlatego przy wyborze nie należy kierować się ani ceną, ani też grubością tego materiału, ale potrzebami. Otóż najczęściej wybierany jest klasyczny styropian biały, który ma współczynnik ciepła wynoszący λ = 0,034 W/(m.K). Jednak obecnie również wiele osób wybiera styropian szary, który inaczej nazywany jest grafitowym. W tym przypadku współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,030 W/(m.K). Zatem zdecydowanie lepiej utrzymuje ciepło, ale i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad, a mianowicie styropian szary bardzo się nagrzewa, zatem ocieplenie musi być wykonane w miarę szybko, następnie należy nałożyć warstwę tynku. Ale takie ocieplenie ma jeszcze jedną wadę, otóż ściany bardzo nagrzewają się latem, zatem w domu mamy saunę. Dlatego alternatywą jest styropian szary powlekany białą warstwą.
A może ocieplenie wełną mineralną?
Kolejną opcją ocieplenia ścian jest wykorzystanie do tego celu wełny mineralnej. Pamiętajcie oczywiście, że podczas montowania należy chronić twarz, gdyż wełna może podrażniać skórę, ale i uczulać. Jeżeli jednak zdecydujecie się na tę metodę to prace mogą być wykonane na mokro bądź sucho. W metodzie mokrej stosuje się klej oraz kołki, które utrzymują wełnę mineralną we właściwym miejscu. Najlepiej do tego celu sprawdzi się klasyczna wełna mineralna zwykłej gęstości bądź też wełna lamelowa. Po jej ułożeniu należy ją wyszlifować i nałożyć warstwę zaprawy. Z kolei w metodzie suchej używa się tylko kołków. W tym przypadku musicie pamiętać, że wełnę należy zaizolować specjalną folią wiatroizolacyjną.
Zwycięzca może być tylko jeden…
Naszym zdaniem najlepiej zdecydować się na ocieplenie pianką poliuretanową. Tak naprawdę to rozwiązanie ma wiele zalet, a jednocześnie wbrew pozorom wcale nie jest drogie. Dobre ocieplenie ścian pozwoli Wam zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Ocieplenie pianką pur jest ponadto bardzo szybkie, więc jeżeli zależy wam na czasie to również najlepsza metoda, tym bardziej, że sprawdzi się nawet w przypadku starych kamienic.
Warto zdecydować się na ocieplenie ścian zewnętrznych. Otóż dzięki ociepleniu pozbędziecie się również mostków termicznych. Nie musicie się również obawiać wilgoci, czy pleśni w domu, które bardzo negatywnie wpływają na zdrowie i przyczyniają się do powstawania wielu chorób. A ponadto robicie coś dobrego dla środowiska, czyli dajecie mu małą cegiełkę.