Trendy na rynku deweloperskim – prognozy na 2021 rok

Wbrew wcześniejszym spekulacjom i przewidywaniom niektórych ekspertów, branża nieruchomości okazała się wyjątkowo odporna na skutki zawirowań wywołanych pandemią w 2020 r. Ceny nieruchomości z rynku pierwotnego wcale nie spadły, tylko spowolniły tempo wzrostu. W okresie od stycznia do listopada ubiegłego roku deweloperzy oddali do użytku prawie 200 tys. mieszkań, więc to prawie 6 proc. wzrost w stosunku do 2019 roku. Sprawdzamy, na jakie możliwe scenariusze warto się przygotować w 2021 r.

Pierwotny rynek nieruchomości w Polsce

Pod znakiem pandemii koronawirusa upłynął niemal cały, poprzedni rok. Mimo to wyjątkowo stabilny okazał się warszawski oraz poznański rynek nieruchomości. W tym przypadku możemy mówić o sześcioprocentowym wzroście cen. W Warszawie metr kwadratowy osiągnął poziom 10 365 zł, w Poznaniu 7 709 zł. Duże wzrosty cen dotyczyły ofert nowych mieszkań w Gdańsku, Krakowie, Łodzi oraz Wrocławiu. W listopadzie 2020 roku znaczne podwyżki zaobserwowano również w Lublinie, gdzie metr kwadratowy lokalu mieszkalnego kosztował średnio 6 974 złote.

W trzecim kwartale ub. r. ceny mieszkań wciąż rosły w Szczecinie, Gdyni, Toruniu czy Bydgoszczy. Za metr kwadratowy nieruchomości z rynku pierwotnego trzeba było zapłacić odpowiednio 6 740 zł, 8 310 zł, 6 742 zł i 6 320 zł. Nieznacznie podrożały również lokale mieszkalne w Częstochowie (do ok. 5 049 zł/ m kw.) oraz w Białymstoku (6 309 zł/ m kw.). Natomiast w Katowicach został odnotowany niewielki spadek – około 3 proc.

Trendy i prognozy na 2021 rok

Nic nie wskazuje na to, by mieszkania z rynku pierwotnego miały tanieć. Według najnowszych danych NBP, popyt na nowe nieruchomości jest wciąż duży. Istotne znaczenie ma fakt, że zakup mieszkania to inwestycja o większej rentowności niż nisko oprocentowana lokata. Trwająca pandemia COVID-19 powoduje chętniej inwestujemy w znacznie bezpieczniejsze aktywa. Zatem wszystko wskazuje na to, że trend wzrostowy utrzyma się również w 2021 roku.

Jedne z tańszych nieruchomości znajdziemy w nieco mniejszych miejscowościach – nowe mieszkania w Częstochowie i Radomiu – cieszą się sporym zainteresowaniem. Najdroższe nieruchomości znajdują się w Warszawie oraz Gdańsku. Przykładowe ceny mieszkań w stolicy Polski nadal przekraczają 10 000 tys. zł/ mkw. Stołeczny rynek wciąż jest jednym z najatrakcyjniejszych nie tylko dla poszukujących wymarzonego M, ale też dla inwestorów. Pozostałe atrakcyjne lokalizacje to także Wrocław czy Kraków, gdzie stawki za metr kwadratowy kształtują się na poziomie blisko 8 000 zł.

Rynek nieruchomości w Polsce okazał się być mało podatny na zewnętrzne zawirowania. Do chwili obecnej kryzys związany z pandemią koronawirusa nie przyczynił się do znacznych obniżek cen mieszkań, a jedynie spowolnił tendencje wzrostowe w niektórych polskich miastach.

Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie inwestycje klasy premium, zlokalizowane na przykład w luksusowych apartamentowcach. Wiele osób inwestuje także w apartamenty wakacyjne położone w miejscowościach o wysokim potencjale turystycznym. Stabilne zyski mogą też przynieść mieszkania na wynajem dla studentów, zlokalizowane w dużych ośrodkach akademickich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *