Nieszczelny taras może być dużym problemem. Jak można sobie z nim poradzić? Sprawdź dostępne metody hydroizolacji tarasów i wybierz taką, która jest najlepsza na Twój taras!
Tarasy, a także balkony mogą być narażone na nieszczelność zarówno w starszych, jak i nowszych budynkach. Najczęściej dotyczy to tarasów zamkniętych, które posiadają betonowe murki na krańcach, ale również nieszczelności mogą pojawić się na innych typach tarasów i balkonów. Za nieszczelność odpowiadać mogą niepoprawnie położone płytki tarasowe, ale również pęknięcia betonu i powłok uszczelniających z powodu błędów budowlanych czy osiadania budynku. Wówczas deszcz zaczyna przesiąkać w powstałe rysy, co powoduje pękanie materiału i pojawienie się nieszczelności.
Jak można uszczelnić taras i balkon?
Gdy pojawia się problem ze przeciekaniem wody, uszczelnienie tarasu i balkonu powinno się przeprowadzić jak najszybciej. Odłożenie prac na później może pogorszyć stan konstrukcji i wymagać większych nakładów finansowych.
Metody uszczelnienia tarasu i balkonu:
- zerwanie płytek, usunięcie spękań, zastosowanie uszczelnienia pod istniejącą posadzką i nałożenie płytek na nowo
- nałożenie odpowiedniej powłoki wodoszczelnej na istniejącą posadzkę – bez potrzeby jej zrywania
Pierwsza metoda, chociaż skuteczna, jest skomplikowana i kosztowna w wykonaniu. Druga opcja zasługuje na większą uwag, gdyż nie tylko jest łatwiejsza w wykonaniu, ale także szybsza i skuteczniejsza.
Membrany do hydroizolacji tarasów i dachów
Specjalne uszczelnienie tarasu i dachów z wykorzystaniem specjalnych powłok wodoszczelnych, czyli membran jest skuteczną metodą na usunięcie nieszczelności i zapobieganie pojawiania się im w przyszłości. W tym przypadku prace polegają na nałożeniu na istniejącą posadzkę specjalnej powłoki wykonanej z polimerów, która tworzy elastyczną, szczelną nawierzchnię bez spoin. Taka metoda na uszczelnienie tarasu i balkonu jest zatem warta uwagi wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek nieszczelności. To atrakcyjna alternatywa dla innych metod!