Warunki i zasady posadowienia budynku

Proces posadowienia budynku musi być przeprowadzony zgodnie z warunkami technicznymi przeznaczonymi na pobyt ludzi. W tym celu specjalista bada grunt i dopasowuje jego parcie najczęściej za pomocą ścian oporowych. Chcesz poznać więcej informacji na ten temat? A może Ty sam planujesz zakup działki pod budowę? Zatem dobrze trafiłeś! Zobacz, co należy zrobić przed budową.

Posadowienie budynku – jak zrobić to bezpiecznie?

Jeśli zakupiłeś działkę i planujesz budowę obiektu, to nie zapomnij najpierw o bezpieczeństwie. Posadowienie budynku trzeba dopasować do panujących warunków gruntowych — należy wtedy uwzględnić rodzaj obiektu i kwestię obciążenia wywieranego na podłoże. Wiele działek budowlanych znajduje się na pochyłym terenie — nie oznacza to jednak, że nie nadają się do zabudowy. Trzeba po prostu zbadać grunt.

Najprostszą i najbezpieczniejszą formą ustalenia jakości i rodzaju gruntu jest opinia geotechniczna. Opinia składa się z części graficznej i opisowej — można w nich znaleźć informacje o wodach gruntowych oraz o rodzaju i nośności poszczególnych warstw gruntu. Poza analizą i wnioskami geodety w dokumentacji powinny się również znaleźć zalecenia dotyczące posadowienia budynku.

Dzięki zapoznaniu się z podłożem i poziomem wód gruntowych specjalista zaprojektuje fundamenty, dobierze też właściwy rodzaj betonu, liczbę zbrojeń czy odpowiednią hydroizolację. Takie badania pokazują również, czy konieczne będzie wykonanie specjalnych zabezpieczeń wokół budynku przy pracach ziemnych.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że badanie gruntu można zlecić już na etapie zakupu działki. Dzięki temu można szybko stwierdzić, czy potencjalny teren w ogóle nada się pod budowę lub jakie zabiegi będziemy trzeba wykonać np. w przypadku możliwości osuwania się ziemi. Wtedy najlepiej jest wybrać ścianę oporową.

Jakie normy muszą spełnić ściany oporowe?

Profesjonalna ściana oporowa skutecznie zapobiegnie osuwaniu się ziemi i dzięki temu potencjalnym uszkodzeniom konstrukcji domu. Wykorzystanie ścian oporowych nie kończy się jedynie na domkach rodzinnych — świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie skarp, wjazdów do garaży, skracacz stoków w ogrodach, stworzyciel estetycznych tarasów lub niwelator występujących różnic terenu. Jeśli chcesz poznać je lepiej, to wejdź na stronę rekers.pl.

A jeśli ściany oporowe połączymy z betonowymi elementami, to dzięki temu uzyskamy niezwykle wytrzymały nośnik. Dlaczego warto wybrać to połączenie? Ponieważ oporowe ściany nie tylko są w dobrej cenie, ale też mają o wiele mniejsze wymagania nośności gruntu.

Dzięki nim można też o wiele lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Tym bardziej że wszystkie elementy konstrukcyjne ścian oporowych muszą spełniać normy PN-83/B-03010 – czyli parametry, które trzeba wziąć pod uwagę, obliczając tarcie i obciążenie poszczególnych płaszczyzn i warstw gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *