Wybieramy oświetlenie do pomieszczeń – jak to zrobić z sensem?

Któż z nas nie dostał oczopląsu, wchodząc do sklepu z oświetleniem lub wędrując kolejną z alejek w markecie z wyposażeniem wnętrz? Różnorodność dostępnych rodzajów i modeli oświetlenia wewnętrznego jest tak ogromna, że wybór właściwego okazuje się nie lada wyzwaniem. Wbrew wszelkim pozorom – nie tylko wyzwaniem aranżacyjnym. Dobrze dobrane i odpowiednio rozmieszczone oświetlenie wewnętrzne nie tylko stanowi dopełnienie wystroju wnętrza, ale przede wszystkim zapewnia komfort użytkowania konkretnych pomieszczeń i w znacznym stopniu decyduje o ich funkcjonalności.

Sprawdź, jak sensownie dobrać odpowiednie oświetlenie do poszczególnych części mieszkania!

Stosownie do potrzeb i możliwości

Wybierając oświetlenie wewnętrzne, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia, która pozwala odpowiednio zdefiniować zarówno nasze potrzeby, jak i możliwości. Istotną rolę odgrywa tu rozkład mieszkania oraz jego metraż i wysokość. Duży i bogato zdobiony żyrandol może się podobać, zupełnie nie sprawdzi się jednak w małym i niskim salonie. Lampy wiszące idealnie nadają się do wysokich pomieszczeń, gdzie będą nie tylko centralnym źródłem światła, ale i elementem dekoracyjnym stylowo wypełniającym przestrzeń.

W dużych, otwartych przestrzeniach warto zdecydować się na więcej niż jedno światło górne. Do niskich pomieszczeń lepiej wybierać lampy sufitowe, plafony lub odpowiednio dobrane kinkiety, które zapewnią odpowiednie oświetlenie przestrzeni, zanadto jej przy tym nie zajmując. Warto również wziąć pod uwagę rozmieszczenie okien, które w ciągu dnia będą dostarczać wnętrzu określoną ilość naturalnego światła. Należy przy tym zwrócić uwagę na strony świata, warunkujące określone natężenie światła dziennego, nie każde okno bowiem gwarantuje wystarczający dopływ światła w ciągu dnia.

Dobrze nasłonecznionych części mieszkania użytkowanych głównie w ciągu dnia nie trzeba przesadnie doświetlać. Niemniej jednak każde pomieszczenie, ze względów praktycznych, wymaga oświetlenia głównego, które pozwoli na swobodne i bezpieczne poruszanie się niezależnie od pory dnia. Do oświetlenia ogólnego należy odpowiednio dobrać dodatkowe oświetlenie funkcjonalne, również mając na uwadze przede wszystkim specyfikę pomieszczenia. Po najlepsze rozwiązania z pewnością możemy zgłosić się do firmy https://www.elmarco.pl/, która oferuje wiele możliwości oświetlenia pomieszczeń.

W imię funkcjonalności

Oświetlenie funkcjonalne, jak sama nazwa wskazuje, ma ułatwiać komfortowe użytkowanie pomieszczenia zgodnie z jego przeznaczeniem. Niektóre wnętrza wymagają więcej mocnego światła, w innych lepiej sprawdza się delikatne oświetlenie, które nie męczy oczu i pozwala na komfortowy wypoczynek. Mocniejszego światła wymagają miejsca przeznaczone do pracy i czytania, takie jak biurka czy kąciki czytelnicze, ale i blaty robocze w kuchni. Światła górne nie zapewnią tam odpowiedniego oświetlenia, zwłaszcza w kuchni, gdzie zabudowa często zasłania główne źródło światła.

Do doświetlania blatów kuchennych świetnie nadają się montowane pod szafkami punktowe światła LED, w okolicach biurka i kącikach do czytania najlepiej sprawdzają się lampki stołowe lub podłogowe lampy stojące o odpowiednim natężeniu światła. Dodatkowego doświetlenia w postaci lamp punktowych lub kinkietów wymagają także miejsca takie jak toaletki czy lustra i zlewy w łazience.

Planując rozmieszczenie dodatkowego oświetlenia, zawsze pamiętaj, by było ono dostosowane do stref funkcjonalnych. Należy o to zadbać szczególnie w hybrydycznych przestrzeniach wielofunkcyjnych, takich jak kuchnie czy salony łączone z jadalnią. Każda jadalnia wymaga doświetlenia, najlepiej w postaci górnych lamp punktowych lub kinkietów. Takie dodatkowe oświetlenie nie tylko zapewnia komfortowe spożywanie posiłków, ale i pozwala wizualnie wydzielić przestrzeń użytkową. Świetnie sprawdza się też podczas nocnego podjadania, które chcemy zachować w tajemnicy.

Zarówno w salonowych strefach relaksu, jak i w sypialniach, warto zadbać o bardziej dyskretne wersje oświetlenia, które nie tylko stwarza intymny nastrój, ale i zapewnia efektywny odpoczynek. Dodatkowego źródła światła wymagają też wszystkie strefy wrażliwe pod względem bezpieczeństwa. W doświetlaniu schodów świetnie sprawdza się instalowane w ścianach delikatne oświetlenie podłogowe.

Bez względu na to, na jaki rodzaj oświetlenia się zdecydujesz, pamiętaj przede wszystkim o aspektach funkcjonalnych. Kwestie dekoracyjne to sprawa drugorzędna, oczywiście nie mniej istotna, ale na pewno nie najważniejsza. Świetnym sposobem, by sprytnie połączyć przyjemne z pożytecznym, jest stosowanie świateł punktowych, które pozwalają nie tylko doświetlać przestrzeń, ale i dyskretnie eksponować miejsca reprezentacyjne i dekoracyjne elementy wystroju. Najlepiej sprawdzają się tu ruchome kinkiety punktowe lub zestawy świateł LED, często dostępne w formie gotowych taśm. Dzięki nim nie tylko zapewnisz o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, ale i podkreślisz aranżację wnętrza w stylowy i nowoczesny sposób!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *