W ostatnich latach inwestorzy coraz częściej decyzja się budować domy bez piwnic. Czy to tylko moda, czy jednak takie rozwiązanie ma duże korzyści? Postanowiliśmy o to zapytać ekspertów firmy projektowej Archeton.pl.
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie budowania nowego domu bez piwnicy. Jej obecność w projekcie była wręcz naturalna. Dziś sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Dla wielu inwestorów piwnica to zbędna fanaberia i „wyrzucone w błoto pieniądze”. Jak jest naprawdę? Eksperci Archeton.pl wyjaśniają, czy wybrać dom z piwnicą, czy bez piwnicy.
Brak piwnicy – czy są jakieś korzyści?
Przede wszystkim decyzja o wybudowaniu piwnicy musi zostać podjęta już na etapie wyboru projektu domu. Obecność bowiem piwnicy lub jej brak ma swoje konsekwencje. Dziś wielu inwestorów uważa piwnicę za zbędną, ponieważ nie trzeba już przechowywać tam opału przy nowoczesnych kotłach gazowych, olejowych lub na pellet. Rzeczywiście, piwnica nie zawsze jest niezbędna, a jej brak może być wręcz korzystny.
Najczęściej powtarzanym argumentem za brakiem piwnicy jest ten o niższych kosztach budowy domu niepodpiwniczonego. Szacuje się, że wybudowanie takiego budynku jest tańsze nawet o 30%. To dość znaczące oszczędności. Jednak z piwnicy warto zrezygnować również wtedy, gdy na działce jest wysoki poziom wód gruntowych. To grozi wlewaniem się wody do piwnicy oraz podmywaniem fundamentów. Do tego trzeba pamiętać, że piwnicę należy chociaż częściowo ogrzać, żeby nie wyziębić pomieszczenia powyżej, a to zwiększa koszty eksploatacji domu.
Kiedy warto wybrać dom z piwnicą?
Czasami jednak piwnica może być bardzo dobrym rozwiązaniem. W przypadku małych działek nie zawsze jest możliwość wybudowania dodatkowego budynku gospodarczego i wtedy jego funkcję przejmie właśnie piwnica. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że do piwnicy można wejść najczęściej bezpośrednio z domu.
Dom podpiwniczony to również najlepsze rozwiązanie, gdy mamy działkę o wysokim spadku. Duże nachylenie terenu najłatwiej zniwelować właśnie za pomocą piwnicy. Natomiast dziś argumentem na obecność piwnicy nie jest już kwestia izolacji. Obecnie stosowane materiały budowlane i używane technologie pozwalają na wykonanie bardzo skutecznej i trwałej izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej bezpośrednio na gruncie.
Obecność piwnicy powinna wynikać z kwestii praktycznych, a nie z przyzwyczajenia. Dziś coraz więcej projektów domów nie uwzględnia tego pomieszczenia. W niektórych przypadkach piwnica jest jednak wygodnym rozwiązaniem, a niekiedy wręcz koniecznym.