Wylewka na posadzkę — kiedy stosować wylewkę samopoziomującą?

Wylewka samopoziomująca to najlepszy sposób na uzyskanie gładkiej powierzchni bez konieczności jej wyrównywania. Co należy wiedzieć o tej metodzie wykończenia podłóg, kiedy sprawdza się ona najlepiej i jak dokonać jej montażu? Na te pytania odpowiemy w niniejszym tekście.

Zanim jednak zajmiemy się rozwinięciem powyższych zagadnień, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie jest wylewka samopoziomująca i czym różni się od wylewki tradycyjnej.

Wylewka samopoziomująca

Wylewka samopoziomująca charakteryzuje się płynną lub półpłynną konsystencją, jednolitą strukturą i brakiem konieczności wykonywania zbrojenia powierzchniowego. Można układać ją zarówno maszynowo, jak i samodzielnie – korzystając z naszych manualnych zdolności. Wynika to ze świetnego zespalania się z podłożem.

Wylewka tego typu rekomendowana jest użytkownikom, którzy planują montaż ogrzewania podłogowego. Dzięki dokładnemu przyleganiu do przewodów ogrzewania i jednoczesnej elastyczności zwiększa ona możliwości grzewcze systemu i przeciwdziała pękaniu rur. Dzięki wylewce samopoziomującej pomieszczenie nagrzewa się równomiernie, a co za tym idzie szybciej, co wpływa na komfort użytkowania i obniża koszty ocieplania domu. Jastrychy anhydrytowe, czy też posadzki anhydrytowe, stanowią dziś najlepszą technologię umożliwiającą połączenie skutecznego ogrzewania z energooszczędnością.

Jeśli zastanawiasz się, jaką wylewkę powinieneś wybrać – anhydrytową czy może betonową, zapraszamy do lektury poradnika: https://www.obi.pl/porady/budowac/wylewka-anhydrytowa-samopoziomujaca-czy-betonowa/

Wylewka samopoziomująca — montaż

1. Narzędzia

Wykonanie wylewki samopoziomującej to szybka i dość przyjemna robota. Uzyskanie doskonale wypoziomowanej, gładkiej powierzchni bez ręcznego zacierania to tak naprawdę kwestia kilku kroków. Efektem jest równa tafla będąca świetnym podkładem pod wiele typów wykończeń.

Wylewka samopoziomująca to rozwiązanie, które sprawdza się wszędzie tam, gdzie podłoże jest nierówne, a docelowa posadzka wymaga odpowiedniego poziomu (np. w przypadku paneli winylowych).

Do wykonania tego typu wylewki potrzebujesz kilku podstawowych narzędzi:

  • mieszadła (najlepiej elektrycznego),
  • wiadra,
  • pacy, którą rozprowadzisz zaprawę,
  • kolczastego wałka, którym odpowietrzysz wyłożoną zaprawę,

2. Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpisz do wykonania wylewki, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Powinno być ono pozbawione pęknięć i dokładnie oczyszczone ze starych powłok, a następnie odkurzone. Spękane podłoże wyrównasz w prosty sposób, korzystając z niezwykle skutecznej żywicy epoksydowej i maty szklanej.

Kolejne czynności to określenie wysokości wylewki niezbędnej do uzyskania jednolitego poziomu i uszczelnienie styku ściany i podłogi. Do tego ostatniego niezbędna będzie pianka montażowa.

Kiedy poziom wylewki został wyznaczony, a miejsca styku powierzchni pionowej z poziomą zabezpieczone, czas na gruntowanie podłoża. Nie obejdzie się bez specjalnego preparatu do gruntowania rozcieńczonego wodą zgodnie z zaleceniami producenta (zawsze czytaj załączone ulotki!). Po wylaniu gruntu na podłoże rozprowadź go za pomocą szerokiego pędzla, a następnie odpocznij chwilę, pozwalając masie wyschnąć. Uwaga, wyjątkowe chłonne podłoża mogą wymagać ponownego gruntowania!

Jeżeli zastanawiasz się, czemu służy to całe gruntowanie, spieszymy z wyjaśnieniem. Podstawową rolą gruntu jest uszczelnianie podłoża i ułatwienie montażu wylewki samopoziomującej. Co więcej, zwiększa on przyczepność anhydrytu i przeciwdziała przedostaniu się powietrza do mokrej wylewki. To ostatnie jest szczególnie ważne, gdyż drobne pęcherzyki powietrza są powodem powstania dziurek w podkładzie podłogowym.

Gruntowanie powinno zostać wykonane na około pięć godzin przed wyłożeniem wylewki samopoziomującej. Zrób to starannie i trzymaj się zaleceń fachowców.

Kolejny krok to zrobienie dylatacji obwodowej dookoła ścian z wykorzystaniem elastycznej pianki. Szczelina dylatacyjna powinna mieć około pięciu milimetrów szerokości.

3. Przygotowanie wylewki samopoziomującej

Suchą zaprawę samopoziomującą wsyp do wiadra z wodą w proporcjach podanych na ulotce dołączonej do opakowania. Roztwór mieszaj przez około 2 minuty, korzystając z mieszadła elektrycznego, zostaw 3 minuty i powróć do mieszania. Gotowe? Możesz przystępować do wylewania masy samopoziomującej!

4. Wylewanie zaprawy samopoziomującej

Wylewkę samopoziomującą rozprowadzaj po podłożu warstwami o szerokości około 40 centymetrów. Nie ociągaj się nadto! Pamiętaj, że pasma mogą połączyć się, jedynie pozostając w stanie płynnym.

Kolejny etap to rozprowadzenie i wyrównanie wylewki anhydrytowej za pomocą pacy i odpowietrzenie zaprawy kolczastym wałkiem.

Czas na kolejną przerwę! Zanim zabierzesz się do wykonywania dalszych prac, poczekaj, aż nowa posadzka całkowicie wyschnie. Możesz nawet zafundować sobie krótki wyjazd, gdyż trwa od 1 do 7 dni (w zależności od grubości zaprawy).

Tak przygotowane podłoże gotowe jest na przyjęcie każdego niemal wykończenia. W zależności od swoich preferencji możesz położyć na nie zarówno panele drewniane, jak i winylowe, a nawet wykładziny dywanowe.

Wylewka samopoziomująca – dlaczego warto?

Czas na podsumowanie zalet wynikających z zastosowania wylewki samopoziomującej. Jak zaznaczyliśmy w pierwszych akapitach niniejszego tekstu, cechują się one wysoką przewodnością cieplną. Kolejną dość oczywistą zaletą są właściwości samopoziomujące wynikające z płynnej konsystencji, co nadaje jastrychom doskonale gładką powierzchnię. Posadzki anhydrytowe są również niezwykle wytrzymałe i estetyczne. Na to ostatnie wpływa niemalże absolutny brak konieczności rozdzielania posadzki dylatacjami.

Mówiliśmy już o oszczędności, skupiając się wyłącznie na aspektach finansowych. Tymczasem wylewka samopoziomująca pozwala Ci oszczędzić jeszcze jedną ważną walutę, czyli czas. Dalsze prace w remontowanych pomieszczeniach możesz podejmować już po dwóch lub trzech (maksymalnie siedmiu) dniach od położenia wylewki. Na sam montaż posadzki anhydrytowej poświęcisz nie więcej niż jeden dzień roboczy. Dzięki mniejszej grubości wylewki samopoziomującej konstrukcja narażona jest na o wiele mniejsze obciążenie niż w przypadku klasycznych rozwiązań.

Głód wiedzy zaspokojony? Czas zatem na wybór odpowiedniej wylewki: obi.pl/search/wylewka%20samopoziomuj%C4%85ca/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *