Obecnie prąd jest niezbędny w wielu dziedzinach życia. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorstw i indywidualnych gospodarstw domowych decyduje się na skorzystanie z własnego generatora elektryczności. Wiele firm oferuje zarówno zakup, jak i wynajem agregatów prądotwórczych. Czym w ogóle są te urządzenia i która opcja będzie korzystniejsza w danej sytuacji? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.
Czym jest agregat prądotwórczy?
Jak wskazuje jego nazwa, jest to urządzenie wytwarzające prąd elektryczny, wyposażone w silnik spalinowy (benzynowy, diesla lub na gaz). Agregat może być jedno- lub trójfazowe. W dużym skrócie prąd jest w nim wytwarzany indukcyjnie, dzięki przetwarzaniu ruchu tłoków silnika. Energia jest następnie przekazywana do wybranego fragmentu sieci energetycznej albo bezpośrednio do danego urządzenia. Poszczególne agregaty różnią się między sobą szczegółami technicznymi, wynikającymi z typu silnika i specyfiki danego urządzenia.
Zastosowanie agregatów
Urządzenia te mogą być stosowane właściwie wszędzie tam, gdzie jest stałe lub okresowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zwykle wykorzystuje się je do zasilania m.in.:
-
- placów budowy,
- różnego typu eventów i imprez w plenerze,
- szpitali i sprzętu medycznego,
- banków,
- hal magazynowych,
- wesołych miasteczek,
- domów jednorodzinnych,
- gospodarstw rolnych,
- zakładów produkcyjnych,
- budynków użyteczności publicznej,
- obiektów zagrożonych przerwami w dostawie elektryczności.
Kiedy opłaca się wynająć, a kiedy kupić agregat?
Agregaty prądotwórcze na wynajem to dobre rozwiązanie w sytuacjach, gdy potrzebujemy takiego sprzętu jednorazowo lub wyłącznie okresowo (np. obsługa cyklicznej imprezy). Wszelkie koszty serwisowe zostają wtedy po stronie usługodawcy, a klient musi tylko zadbać o paliwo. Na zakup własnego agregatu powinniśmy się natomiast zdecydować, gdy potrzebujemy stałego dopływu prądu (np. serwerownia czy oświetlenie egzotycznej szklarni) lub w naszej okolicy często zdarzają się awarie sieci elektrycznej. Cena tych urządzeń sprawia, że zakup sprzętu dla sporadycznego używania, np. raz na kwartał, jest raczej mało opłacalną inwestycją. Trzeba też pamiętać o kosztach eksploatacyjnych i regularnym serwisowaniu sprzętu.
Na co zwracać uwagę przy wynajmie?
Oczywiście najważniejsza będzie moc urządzenia. Powinniśmy ją tak dobrać, aby była przynajmniej o około 20% większa niż sumaryczna moc wszystkich sprzętów, które zamierzamy z jego pomocą zasilać. Gdy wybierzemy zbyt słaby agregat, możemy uszkodzić nie tylko sam generator, ale też wszystko, co do niego podpięliśmy. Do użytku domowego w zupełności wystarczy agregat jednofazowy, jednak gdy zamierzamy zasilać większy budynek lub urządzenia o dużym poborze mocy, powinniśmy się zdecydować na generator trójfazowy. Trzeba też pamiętać, aby agregat nie pracował długo na maksymalnym obciążeniu — nie więcej niż 30 minut. Przesadzanie z tym to prosta droga do jego awarii. W takim wypadku możemy być pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.
Gdy już wiemy, co jest nam potrzebne, trzeba zwrócić uwagę na wiarygodność usługodawcy. Warto przejrzeć całą ofertę i sprawdzić, czy dana wypożyczalnia agregatów prądotwórczych oferuje produkty znanych i wiarygodnych marek (np. Kruzer, Powermate, Könner & Söhnen, czy Fogo). Trzeba też uważnie przyjrzeć się stanowi technicznemu samych agregatów — rzetelna firma powinna dbać o ich stan oraz regularny serwis. Obsługa powinna być w stanie bez problemu doradzić i wiedzieć, co konkretnie mają w ofercie. Jeśli faktycznie znają się na tych urządzeniach, powinni także zaproponować coś od siebie i pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu. Kolejną ważną kwestią będzie oczywiście cena wynajmu. Pod tym względem oferty są dość zróżnicowane i koszt jednej doby wynosi od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy, w zależności od mocy i rozmiarów urządzenia. Często też można liczyć na upusty w przypadku wynajmu na dłuższy okres — zniżki zaczynają się nawet już przy trzech dobach. Istotny z punktu widzenia klienta jest także transport i montaż agregatu w miejscu docelowym. Wiele firm oferuje wliczone w cenę dostarczenie generatora w dane miejsce, wraz z jego ustawieniem i odpowiednim podłączeniem (czasem wymagana jest niewielka opłata).
Podsumowanie
Właściwie każdy sprzęt, który używamy na co dzień, wymaga do pracy prądu elektrycznego. Dlatego też warto się zabezpieczyć w razie przerw w jego przesyle (np. z powodu awarii sieci), wyposażając się w agregat prądotwórczy. Zależnie od mocy, mogą one zasilać pojedyncze sprzęty, fragmenty domowej sieci elektrycznej lub nawet całe budynki. Urządzenia te można też z powodzeniem okresowo wynajmować, co jest opłacalną opcją, gdy korzystamy z nich tylko sporadycznie. Usługi wynajmu tych urządzeń są oferowane przez wiele firm dających gwarancję najwyższej jakości i profesjonalnego serwisu. Jeśli więc szukasz źródła zasilania np. dla imprezy plenerowej, naprawdę warto zainteresować się tym rozwiązaniem.