Zabezpieczenie instalacji PV

Odnawialne źródła energii elektrycznej stają się co raz bardziej popularnym źródłem energii. Instalacje fotowoltaiczne, które pozyskują energię elektryczną prosto ze slońca, są doskonałym tego przykładem. To wszystko sprawia, że powstają co raz to nowe wymagania dotyczące prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń elektrycznych.

Instalacje fotowoltaiczne, a tradycyjne systemy DC

Przydomowe instalacje fotowoltaiczne różnią się od tradycyjnych systemów DC. Jedną z nich jest bardzo wysokie napięcie. Druga różnica to taka, że prąd zwarciowy paneli jest bliski ich prądowi znamionowemu. Trzecia i jednocześnie najważniejsza różnica jest zmiana polaryzacji prądu płynącego przez wyłącznik w czasie nieprawdłowej pracy systemu fotowoltaicznego. To wszystko sprawia, że nie wystarczy zastosować zabezpieczeń, które byłyby efektywne w przypadku rozdzielnic zamontowanych w naszych domach, które nie obsługują fotowoltaiki. Instalacje fotowoltaiczne to dosyć kosztowne inwestycje, dlatego warto, a nawet trzeba zadbać o bezpieczeństwo energetyczne zarówno instalacji jak i wszystkich urządzeń w naszym domu.

Zabezpieczenia do fotowoltaiki

W związku z powyższym należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu instalacji fotowoltaicznej – inwertera – zarówno od strony AC i DC. Są to przede wszystkim ograniczniki przepięć PV oraz wyłączniki fotowoltaiczne. Często w instalacjach fotowoltaicznych można znaleźć również lampki kontrolne, które informują nas o prawidłowym funkcjonowaniu całej instalacji.

Rozdzielnie PV od strony AC i DC

Na rynku istnieje wiele dostępnych zabezpieczeń i obudów, które świetnie nadadzą się do zabezpieczenia inwertera zarówno od strony AC jak i DC. W sklepach internetowych, które w czasach pandemii koronowirusa, stały się najwygodniejszą i szybką formą zakupów, można znaleźć nie tylko same zabezpieczenia (ograniczniki, wyłączniki nadprądowe PV, wyłączniki fotowoltaiczne), ale również gotowe rozwiązania. Na przykład w sklepie elektrycznym Doktorwolt znajdziemy gotowe rozdzielnie do zabezpieczenia inwertera od strony DC i AC, które wykonane zostały w wersji premium i w wersji standard. Możliwe jest też zakupienie rozdzielni zarówno z gotowymi złączami MC4 oraz z dławikami do samodzielnego korytkowania. W sklepie tym jest możliwość wykonania rozdzielni do zabezpieczenia inwertera również na indywidualne zamówienie. W rozdzielniach fotowoltaicznych zarówno od strony AC jak i DC stosuje się wysokiej klasy ograniczniki przepięć oraz wyłączniki fotowoltaiczne oraz specjalne przewody solarne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *