Zakup mieszkania – co warto wiedzieć

Przemyślana decyzja
Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych decyzji w naszym życiu. Nieruchomości jak sama nazwa wskazuje, nie możemy poruszać i przenosić w inne miejsca. Kupując rozkładowe mieszkanie w idealnym stanie z widokiem na śmietnik niestety nie jesteśmy w stanie przenieść w miejsce, gdzie będziemy mieli widok na jezioro. Powinniśmy być świadomi tego przed zakupem mieszkania i noe podejmować zbyt pochopnych decyzji.
Stan prawny nieruchomości
Podczas zakupu mieszkania powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan prawny nieruchomości. Pojęciem tym objęte są wszelkie informacje odnośnie praw przysługujących do danej nieruchomości np. prawo własności lub spółdzielcze własnościowe prawo lokalu. Koniecznie powinniśmy sprawdzić czy osoba, z którą chcemy zawrzeć umowę, jest właścicielem lokalu mieszkalnego lub pełnomocnikiem właściciela. Przeoczenie tak istotnego faktu może później spowodować wiele problemów oraz nieprzyjemności.
Księga wieczysta
Kolejnym naszym ważnym krokiem powinno być sprawdzenie księgi wieczystej. Bez problemu możemy to zrobić przez internet. Z zapisów w księdze wieczystej dowiemy się, czy do mieszkania nie mają prawa osoby trzecie. Chodzi tu o prawo pierwokupu, roszczenie o przeniesienie własności, czy wszczęciu egzekucji. Znajdziemy tam również informacje o obecnych właścicielach. Pomoże to nam uniknąć później niepotrzebnego stresu.
Plan zagospodarowania przestrzennego
Po sprawdzeniu księgi wieczystej warto również przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego okolicy, w której znajduje się interesujące nas mieszkanie. Dzięki temu będziemy mogli upewnić się czy w przyszłości nie są planowane żadne inwestycje takie jak budowa wysokiego budynku, który przysłoni nam widok z okna lub budowa autostrady, która będzie generowała hałas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *