Branża hal stalowych nieustannie się rozwija, przez co ich projektowanie i zarządzanie procesem budowlanym coraz częściej ma związek z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Do takich rozwiązań należy chociażby Building Information Modelling, czyli BIM. Technologia ta znacząco usprawnia etapy prac związane z gospodarowaniem informacjami, włącznie z ich wyszukiwaniem, filtrowaniem, gromadzeniem i wykorzystywaniem. BIM pozwala na uniknięcie wielu błędów przy budowie hal stalowych, a także przyspiesza rozwiązywanie potencjalnych problemów.
Modelowanie informacji w projektowaniu
BIM jest technologią bardzo przydatną w procesie projektowania obiektowych budowlanych, do których należą hale stalowe. Za jej pomocą można łatwo i skutecznie opracować szczegółowy plan budowy, dostosowując każdy etap do wymagań inwestora. BIM z powodzeniem poprawia też koordynację pracy. System taki usprawnia wymianę danych między projektantami, inwestorami czy wykonawcami, dzięki czemu pozwala na uzyskanie możliwie najlepszej wersji projektu hali. Prace wykonywane za pomocą BIM przebiegają bardziej wydajnie i spójnie, niż ma to miejsce w przypadku zastosowania tradycyjnych metod. Wykonawcy projektu mogą opracować cyfrową wersję obiektu, uwzględniając przy tym czynniki związane z czasem i kosztem realizacji, analizą energetyczną, procesami zarządzania czy badaniem czynników ryzyka.
Zarządzenie procesami i obiektem
Technologia BIM znacząco wspiera podejmowanie decyzji projektowych, zapewniając jednocześnie taką możliwość wszystkim aktywnym uczestnikom. W standardowym modelu wykorzystać można podstawowe informacje dotyczące hali stalowej, włącznie z jej danymi projektowymi, specyfikacją techniczną, geometrią czy zasadami BHP. Rozbudowany model informacji BIM obejmuje natomiast informacje bardziej szczegółowe. Dotyczy to chociażby danych produkcyjnych, jakościowych, kosztowych, środowiskowych czy rozbiórkowych, a także danych związanych z instalacją i montażem, harmonogramem, inspekcjami, rozruchem czy zamówieniami i dostawami materiałów. Aby zapewnić największą efektywność pracy, dane te należy posegregować i wybrać jedynie te, które faktycznie będą przydatne.
Kompleksowe zastosowanie
Za pomocą BIM można znacząco podnieść efektywność całego procesu projektowania konstrukcji stalowych. Przy wykorzystaniu tej technologii powstają bardzo nowoczesne hale przemysłowe, które z powodzeniem nadają się do prowadzenie działalności gospodarczej. Obiekty magazynowe i produkcyjne tego typu idealnie nadają się do eksploatacji maszyn i urządzeń, a także przechowywania konkretnych ładunków. Projektowanie hali przemysłowej z wykorzystaniem innowacyjnych technologii oferuje GLOB-STAL, a ze szczegółami współpracy można się zapoznać na stronie: https://glob-stal.pl/hale-stalowe/przemyslowe. Firma opracowuje obiekty jednonawowe i wielonawowe, za każdym rzem dopasowując specyfikację do wytycznych inwestora. Z użyciem technologii BIM może przykładowo powstać hala przemysłowa z biurem, przyłączami prądu, gazu i wody, systemami regałów, miejscami składowania półproduktów, pasami transmisyjnymi, urządzeniami dźwignicowymi czy innymi elementami infrastruktury wewnętrznej. Obecnie obiekty takie powstają w wersjach bazujących na systemie modułowym i dachu z blachy stalowej, a także tańszym wariancie namiotowym.
Cyfrowy model BIM
Za pomocą cyfrowego modelu BIM można na wiele sposób opracować halę stalową, a także efektownie zaaranżować jej przestrzeń. Narzędzie to gromadzi w sobie wszystkie dane niezbędne do realizacji projektu, które powinny być zamieszczone w dokumentacji. Technologia BIM podnosi spójność wszystkich etapów projektowania, ponieważ pozwala na szybkie nanoszenie zmian metodą cyfrową. Dane są również automatycznie przekazywane do dokumentacji technicznej. Rozwiązanie to pozostaje nie bez wpływu na skuteczność rozpoznawania potencjalnych nieprawidłowości. Do projektu bardzo sprawnie wnieść można wszelkie zmiany koncepcyjne, które znajdą bezpośrednie odzwierciedlenie w modelu cyfrowym. Błędy zawarte w projekcie da się łatwo i szybko skorygować, co znacząco ułatwia przyszłą realizację prac.