Zautomatyzowanie transportu technologicznego – same korzyści dla przedsiębiorstwa

Transport technologiczny jest bardzo ważnym zagadnieniem w działalności każdego zakładu produkcyjnego, zwłaszcza dysponującego własnym zapleczem magazynowym. Coraz więcej przedsiębiorstw zauważa, jak duże rezerwy tkwią w tym obszarze prowadzenia biznesu i szuka sposobów na ograniczenie kosztów oraz przyspieszenie transportu materiałów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na automatyzację transportu technologicznego. Jakie wynikają z tego korzyści?

Na czym polega automatyzacja transportu technologicznego?

Transport wewnętrzny, czyli przenoszenie różnego rodzaju ładunków w obrębie jednego zakładu, to odpowiedzialne zadanie, które ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy. Szczególnie dobrze widać to w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w których od sprawnego dostarczania półproduktów na linie produkcyjne zależy tempo prac, a tym samym zyskowność i konkurencyjność biznesu.

Transport technologiczny nie sprowadza się jednak wyłącznie do dostarczania różnych materiałów z punktu A do punktu B. Jest to znacznie szersze pojęcie, mieszczące w sobie również przygotowywanie towarów do wysyłki czy ich układanie na regałach magazynowych.

Klasyczne rozwiązanie, wciąż praktykowane przez wiele przedsiębiorstw, zakłada, że transport wewnętrzny jest realizowany w głównej mierze ręcznie. To pracownicy odpowiadają za przenoszenie ładunków i całą logistykę, wykorzystując do tego wózki widłowe, wózki paletowe itp.

Ten model ma jednak szereg wad. Po pierwsze: jest bardzo czasochłonny. Po drugie: uzależnia transport technologiczny od obecności pracowników (co jest problemem w okresie urlopowym, gdy pojawiają się zwolnienia chorobowe etc.). Po trzecie: system działa tylko do momentu, w którym mamy obsadzone wszystkie stanowiska. Tymczasem coraz więcej przedsiębiorstw doświadcza trudnej sytuacji na rynku zatrudnienia, mając poważne trudności ze znalezieniem pracowników.

Odpowiedzią na wszystkie te problemy jest automatyzacja linii transportowych.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w kierunku zautomatyzowania transportu technologicznego jest wybranie odpowiedniego partnera, który będzie odpowiadać za realizację tej inwestycji. Musi to być przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji linii transportowych na potrzeby przemysłu, posiadające wieloletnie doświadczenie oraz zaplecze technologiczne.

Szczególnie polecanym producentem systemów transportu wewnętrznego, w tym zautomatyzowanych linii transportowych, jest PROMUS Katowice. Spółka specjalizuje się w produkcji takich rozwiązań, jak przenośniki, windy przemysłowe, przesuwnice, stoły obrotowe, obrotnice, stoły podnoszone, sztaplarki, naczepy samozaładowcze czy stacje dokowania automatycznego.

PROMUS Katowice wyróżnia kompleksowa realizacji zamówienia klienta. Spółka świadczy doradztwo techniczne, zapewnia projekt, profesjonalną produkcję oraz montaż urządzeń, a także uruchomienie całej linii transportowej i przeszkolenie załogi. Dodatkowo producent obejmuje instalację serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Z pełną ofertą PROMUS Katowice można się zapoznać na stronie internetowej https://www.promus.katowice.pl/.

Dlaczego warto postawić na automatyzację?

Zautomatyzowanie transportu technologicznego oznacza zupełnie nową jakość pracy zakładu. Elementy linii transportowej, które pracują niezależnie od człowieka i są precyzyjnie sterowane komputerowo, pozwalają odciążyć pracowników, zredukować przestoje, a przede wszystkim zwiększyć tempo przenoszenia różnych ładunków – co z kolei pozytywnie wpływa na wydajność pracy.

Automatyzacja nie stanowi przy tym zagrożenia dla pracowników. Wprost przeciwnie: chroni ich przed kontuzjami, wypadkami i przeciążeniem, umożliwiając również wykorzystanie rezerw kadrowych w innych obszarach działalności przedsiębiorstwa (np. na linii produkcyjnej).

Więcej o korzyściach wynikających z automatyzacji transportu technologicznego można przeczytać w artykule na stronie https://www.promus.katowice.pl/artykuly/transport-technologiczny-jak-rozwiazac-problem-nadmiernych-kosztow-pracy-magazynu/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *