Gromadzenie deszczówki to coraz popularniejszy sposób na zmniejszenie rachunków. Pozyskana woda może być wykorzystywana na różne potrzeby, np. podlewanie ogrodu czy pranie. Osoby decydujące się na zbieranie deszczówki mają dwie możliwości wyboru: zbiornik podziemny lub zbiornik naziemny. Jaki więc zbiornik na deszczówkę warto wybrać?
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?
Podział pojemników na deszczówkę obejmuje zazwyczaj dwa rodzaje: zbiorniki podziemne i naziemne. Oba mają szereg korzyści, wśród których wymienia się główny cel takich akcesoriów, czyli zmniejszenie rachunków. Wiele modeli pojemników nabyć można zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Zbiornik na deszczówkę wybierzesz na ekodren.pl/woda-deszczowa, gdzie dostępne są pojemniki podziemne oraz naziemne. Te drugie można kupić w wersji ozdobnej, wówczas zbiorniki przypominają kolumny, beczki czy kamienie.
Zbiornik na deszczówkę podziemny – czym się wyróżnia?
Ten rodzaj pojemnika umieszczany jest pod ziemią, zazwyczaj wyróżnia się dużą pojemnością (nawet kilka tysięcy litrów). Takie zbiorniki mają wzmocnioną konstrukcję, są wytrzymałe na obciążenia i nacisk gruntu. Montaż jest bardziej skomplikowany niż w przypadku zbiorników naziemnych, jednak wodę pozyskaną w ten sposób można wykorzystać na różne potrzeby. Mając taki pojemnik warto stosować w nim specjalne filtry oczyszczające, dzięki którym zwiększą się możliwości „przetworzenia” deszczówki. Pozyskana w ten sposób woda może być przeznaczona nie tylko do podlewania ogrodu, ale też do prania, kąpieli czy spłukiwania toalety. Wybierając pojemnik na deszczówkę podziemny warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany. Lepiej, by były to tworzywa sztuczne, np. polietylen. Zbiorniki metalowe mogą szybko ulec korozji i źle wpłynąć na jakość wody.
Zbiornik na deszczówkę naziemny – kiedy go wybrać?
Naziemne pojemniki na deszczówkę zbierają wodę bezpośrednio z rur spustowych, z tego powodu najczęściej stoją one w pobliżu budynków. Mniejsza jest ich pojemność w porównaniu do zbiorników na deszczówkę podziemnych. W tych zazwyczaj zmieści się do 2 000 litrów. W przypadku naziemnych pojemników liczą się nie tylko ich parametry techniczne, ale i wygląd. Coraz więcej zbiorników wygląda designersko, dzięki czemu pozytywnie wpływają na aranżacje ogrodów. Niektóre z nich przypominają beczki, inne imitują konstrukcje z kamienia. W dodatku modele te mają zazwyczaj mają wbudowany kran, z którego bezpośrednio można przelewać deszczówkę np. do konewki. Pozyskiwana w ten sposób woda najczęściej wykorzystywana jest do podlewania roślin lub w toalecie.
Zbiorniki na deszczówkę – dlaczego warto?
Przede wszystkim jest to dobry sposób na oszczędzanie. Docenią to szczególnie osoby, które mają własny ogródek i muszą go stale podlewać. Woda się nie marnuje, a w dodatku nie trzeba ponosić na nią dodatkowych kosztów. W dodatku jest to rozwiązanie ekologiczne, które odbywa się z korzyścią dla środowiska, nie tylko dla naszego portfela.