Żuraw samojezdny zwany również samochodowym to urządzenie służące do prac montażowych i przeładunkowych. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje żurawi samobieżnych.
Czym są żurawie samojezdne?
Żuraw samojezdny to pojazd nazywany również samobieżnym i samochodowym, którego zadaniem jest przenoszenie ciężkiego ładunku oraz montaż go w trudnych warunkach. Istnieją bardzo ciekawe rodzaje żurawi samojezdnych, a najpopularniejszymi są żurawie typu Pick & Carry. Ten rodzaj urządzeń daje możliwość poruszania się z ładunkiem na ciasnej przestrzeni, do której nie ma dostępu klasyczny żuraw. Takie pojazdy mogą transportować ładunek wynoszący nawet 90 ton, a mimo to sterowanie żurawiem z takim obciążeniem nie sprawia żadnego problemu. Nowoczesne żurawie są niewielkie oraz dostosowane do wymagań inwestorów i można nimi operować w bardzo precyzyjny sposób.
Ekologia i bezpieczeństwo przede wszystkim
Zanieczyszczone powietrze zobowiązuje do szukania coraz to nowszych rozwiązań również w świecie przemysłu i technologii. Z tego względu producenci zobowiązują się do tworzenia coraz to nowszych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo nie tylko pracowników, ale również środowiska. Wspomniane już wyżej żurawie typu Pick & Carry marki Valla są zasilane akumulatorowo i pokryto je ekologicznymi lakierami. Ponadto wyposażono je w ekologiczne smary i stworzono z materiałów, które całkowicie podlegają odzyskowi. Co więcej, urządzenia emitują dźwięk mieszczący się w obowiązującej granicy hałasu. Żurawie typu Pick & Carry są również odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu praca z nimi jest nie tylko łatwa, ale również wysoce bezpieczna.
Budowa i rodzaje żurawi samojezdnych
Do dyspozycji inwestorów pozostają żurawie samobieżne o napędzie elektrycznym, hydraulicznym oraz mechanicznym. Żurawie mogą być skonstruowane na specjalnie zaprojektowanym podwoziu lub samochodzie ciężarowym. Żuraw samochodowy może być również podnoszony na wysuwanych łapach, które to zapewniają mu odpowiednią stabilność w przypadku pracy w trybie dźwigowy. Niezbędnymi elementami urządzenia jest również ciągnik oraz wysięgnik osadzony na obrotowej kolumnie. Dawniej tego typu sprzęty wymagały bardzo czasochłonnego montażu w miejscu pracy. Nowoczesne urządzenia samojezdne są budowane w taki sposób, aby praca w trybie dźwigowym była zautomatyzowana. Ponadto niewielkie rozmiary i równie mała masa własna umożliwia poruszanie się tych urządzeń wewnątrz budynku po posadzkach przemysłowych celem np. konserwacji maszyn.