Ogród marzeń – rośliny wieloletnie

Tworzenie rabat kwiatowych wymaga podstawowej wiedzy w zakresie znajomości upraw różnego rodzaju roślin ozdobnych. Niekiedy nauka zdobywana jest poprzez wieloletnie doświadczenie w mozolnej i ciężkiej pracy przy poszczególnych gatunkach kwiatów oraz własnej obserwacji. Dzięki temu można uzyskać zamierzony efekt zagospodarowania przydomowych klombów.

Aby uniknąć błędów przy tworzeniu własnych aranżacji przestrzeni w ogrodzie, należy przede wszystkim zdecydować się nasadzenia roślin wieloletnich. Okazuje się, że są one niezbyt wymagające i kwitną do późnej jesieni. Zatem podpowiadamy, jakie kwiaty raz posadzone będą cieszyły oczy latami. Kluczem do osiągnięcia zadowolenia z własnej pracy w ogrodzie jest właściwy wybór gatunków kwiatów.

Kwiaty cebulowe

Oznaką wiosny w przydomowych ogródkach jest kwitnięcie kwiatów cebulowych. W przeważającej większości do tej grupy należą gatunki wieloletnie. Rosną one na jednym stanowisku dłużej niż dwa lata. W tym czasie wielokrotnie wydają nasiona bądź zarodniki. Okres jesieni jest odpowiednim momentem do posadzenia cebulek kwiatów, które zakwitną wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed utratą wilgoci i przemarznięciem. Przed nastaniem zimy należy je okryć korą lub suchymi gałązkami. Wówczas uchronimy cebulki kwiatów przed mrozami. Zaś wczesną wiosną zakwitną obficie, gdy przed posadzeniem zostaną zanurzone w roztworze grzybobójczym. Są one mało wymagające, lecz efektownie potrafią zdobić rabaty swoimi pięknymi kolorami. 

Byliny wieloletnie

Częsty błąd przy aranżacji ogrodów to postawienie tylko na rośliny wiosenne bądź jednoroczne. Kwiaty ogrodowe na rabatach powinny układać się, aby w każdym okresie cieszyły nas swoim pięknem. Warto postawić na rośliny całoroczne, które zdobią przez cały sezon lub przynajmniej przez jego większą część. Należy również zadbać o ich różnorodność. Dzięki temu w ogrodzie zawsze będzie kolorowo. Byliny wieloletnie to doskonały wybór dla osób, które poszukują roślin ogrodowych niewymagających corocznego sadzenia. Zdobią one przydomowe działki przez naprawdę bardzo długi czas. Co więcej, część z nich bez konieczności okrywania przetrwa nawet srogą zimę. Wszystko to sprawia, że byliny ogrodowe wieloletnie są bardzo konkurencyjne w stosunku do innych roślin. Największą zaletą bylin wieloletnich jest fakt, że jest to bardzo różnorodna grupa roślin. Szeroki ich asortyment https://www.ogarnijogrod.pl/kwiaty-wieloletnie-do-ogrodu-dlugo-kwitnace/ zaspokoi gusta i oczekiwania zarówno doświadczonych, jak i początkujących ogrodników. Wiele odmian kwitnie w różnych terminach i różnych odcieniach, co sprawia, że ogród przez cały rok może prezentować się pięknie i kolorowo.

Kwiaty wieloletnie – czym kierować się przy ich wyborze?

Kwiaty wieloletnie to różnorodność odmian roślin kwitnących, począwszy od półkrzewów, traw ozdobnych, aż do roślin kłączowych. Wiele z tych gatunków ma także kilka odmian. Dzięki temu bez problemu można dopasować je do własnych oczekiwań oraz stylu ogrodu. Tworząc rabaty kwiatowe, należy uwzględnić przede wszystkim ich wzrost. W pierwszej kolejności z brzegu sadzimy te niższe. Doskonale sprawdzają się one w przypadku suszy. Kwitną nawet pod drzewami lub w pobliżu ogrodzeń. Aby, pięknie i obficie kwitnąć nie potrzebują stałego dostępu do promieni słonecznych. Nie wymagają stałego zasilania nawozami lub minerałami. Tworząc rabaty kwiatowe, można wokół rośliny wieloletniej wyłożyć korę, zrębki drewniane bądź drobne kamienie. Zapobiegnie to wzrostowi chwastów i zatrzyma wilgoć w glebie. To z kolei, korzystnie wpływa na rośliny, które nie wymagają ciągłego podlewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *