Pellet czy ekogroszek?

Zarówno pellet jak i ekogroszek mają swoich zwolenników. Warto posiąść podstawowe informacje odnośnie obu paliw, aby wybrać świadomie. Wśród kryteriów, jakimi konsumenci powinni się kierować należy wymienić dostępność materiału, jego jakość, cena oraz stopień, w jakim spalanie zanieczyszcza środowisko.

Czym jest pellet a czym ekogroszek?

Pellet to ekologiczny, odnawialny materiał powstały jako odpad w procesie produkcyjnym wyrobów drewnianych. Uzyskany surowiec formowany jest w granulat o ściśle określonych parametrach. Produkt końcowy podlega badaniom i certyfikacji, co generuje koszty przekładające się na cenę opału.

Ekogroszek to rodzaj węgla o mniejszej bryle i stricte określonym składzie, podlegający selekcji. Spalanie ekogroszku emituje wprawdzie szkodliwe substancje, ale znacznie mniej w porównaniu z innymi typami wegla. Granulat ma wielkość pomiędzy 5 a 25 mm.

Różnice i podobieństwa

Zarówno pellet jak i ekogroszek spalane w warunkach domowych wymagają kotła podajnikowego, co podnosi efektywność ogrzewania. Dokonując zakupu należy zwrócić uwagę, w jakich warunkach opał jest przechowywany (przede wszystkim czy skład jest miejscem suchym). Pellet pakowany jest w szczelne worki zabezpieczające go przed wilgocią. Ekogroszek można kupić zarówno paczkowany jak i luzem, przy czym pierwszy z wymienionych jest droższy.

Wilgotność jest parametrem istotnym nie tylko ze względu na jakość i szybkość spalania, ale także ze względu na eksploatację samego pieca (wilgoć sprzyja korozji metalowych elementów). Pod tym względem suchszy jest pellet, jego wilgotność zwykle nie przekracza 8%, przy czym ekogroszek osiąga często wartości większe niż 20%.

W procesie spalania produkowany jest popiół. Tu także wielokrotnie mniej generuje go pellet, w dodatku o ile ten pochodzący z ekogroszku musi być utylizowany o tyle pelletowy stanowi doskonały nawóz dla roślin. Również pod względem czystości i wydajności cieplnej biomasa wygrywa z węglem. W przeciwieństwie do kotłów na ekogroszek, piece na pellet nie pracują w trybie ciągłym – mogą być wyłączone zgodnie z potrzebami.

Koszt ogrzewania z pomocą obu paliw jest zbliżony. Różnica tkwi przede wszystkim we wpływie na środowisko. Wybierając piec warto nabyć przystosowany do obu typów opału, aby uniezależnić się od czasowych problemów z dostępnością materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *