Obuwie robocze stanowić ma alternatywę dla prywatnego obuwia pracowników. Obowiązek zakupu takiego obuwia spoczywa na pracodawcy. Czy każdy musi kupić swoim pracownikom obuwie robocze?
Buty robocze — kiedy masz obowiązek je zakupić?
Obuwie ochronne, jak i obuwie robocze ma obowiązek zakupić pracodawca. Obowiązek ten narzucają na pracodawcę odpowiednie przepisy BHP. Należy jednak pamiętać, że buty bhp nie są konieczne w każdej sytuacji. Buty robocze są obowiązkowe w przypadku gdy prywatne obuwie pracownika podczas wykonywania obowiązków zapisanych w umowie mogłoby wiązać się z ich trwałym zabrudzeniem, uszkodzeniem czy zniszczeniem. Obuwie robocze noszą przede wszystkim pracownicy w różnego rodzaju przedsiębiorstw produkcyjnych przemysłowych i spożywczych, pracownicy budowlani i remontowi. Często spotykane są również na nogach służb sprzątających oraz pracowników warsztatów. Ciekawostką może okazać się również duża istotność stosowania specjalnego obuwia o właściwościach elektroizolujących przez elektryków. Jeśli nie jesteś pewien, czy musisz wyposażyć swoich pracowników w specjalne obuwie robocze lub ochronne, skonsultuj się ze specjalistą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obudowie robocze a buty ochronne
Obuwie, którego obowiązek zakupienia może mieć pracodawca, dzieli się na dwie kategorie. Jedna to obuwie robocze, a więc buty, które stanowią zamiennik na prywatnego obuwia pracownika, kiedy praca może się wiązać z ryzykiem zanieczyszczenia lub zniszczenia butów. Druga kategoria to obuwie ochronne. Jest to obuwie profilaktyczne, specjalistyczne, z reguły o znacznie większej wytrzymałości. Chodzi tutaj o buty, które sprawdzać się mają w szczególnie trudnych warunkach. Nosi się je w sytuacji, gdy np. kontakt ze żrącą cieczą, z którą obcuje pracownik przy tradycyjnym obuwiu roboczym, mógłby stanowić zagrożenie dla zdrowia, a czasem i życia człowieka. Obuwie ochronne ma zabezpieczać ludzkie ciało przez szkodliwymi warunkami zewnętrznymi, w jakich pracuje dana osoba. Chodzi tutaj często o skrajnie wysokie i niskie temperatury, kontakt z substancjami niebezpiecznym, żrącymi, kwasami itp. Buty robocze takiego zabezpieczenia nie gwarantują i trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Specyficzne obuwie ochronne może być niezbędne również w przypadku konieczności utrzymania wyjątkowej higieny i czystości w zakładzie pracy (np. produkcja leków, żywności).
Jakie powinny być buty robocze męskie i damskie?
Trzewiki robocze, sandały, botki, trapery — modeli obuwia roboczego jest naprawdę wiele. Przede wszystkim chodzi o to, by obuwie było dopasowane do warunków, w jakich wykonywana jest praca. Często zdarza się, że inne obuwie kupować trzeba latem, inne zimą, szczególnie jeśli pracownicy przebywają większość czasu na zewnątrz. Obuwie powinno być także dostosowane do preferencji pracownika, rozmiaru jego stopy. Musi być wygodne, komfortowe w noszeniu. W momencie gdy takie nie będzie, nie ma mowy o spełnianiu przez obuwie robocze swojej funkcji. Wiele także zależy od specyfiki środowiska pracy. W niektórych przypadkach istotne będą buty, które posiadają właściwości antyelektrostatyczne albo właściwości antypoślizgowe. W jednym środowisku pracy potrzebne będą kalosze robocze, w innym lekkie sandały ochronne. Buty medyczne będą miały jeszcze inną charakterystykę. Warto wszystkie te elementy uwzględnić podczas zakupów. Przed ich dokonaniem warto skonsultować się ze specjalistą ds. BHP lub samymi pracownikami, którzy najbardziej konkretnie będą w stanie opisać, jakich butów tak naprawdę potrzebują. Warto oczywiście za każdym razem przyjrzeć się jakości wykonania takiego obuwia.