Co to jest drukowanie sitodrukiem?

Sitodruk jest techniką drukowania, która wykorzystuje tkaną siatkę do podtrzymywania szablonu blokującego tusz. Dołączony szablon tworzy otwarte obszary siatki, które przenoszą atrament jako obraz o ostrych krawędziach na podłoże. Wałek lub wycieraczka przesuwa się po szablonie ekranu, wymuszając lub pompując atrament za nici tkanej siatki na otwartych przestrzeniach.

Sitodruk jest również szablonową metodą drukowania, w której wzór jest nakładany na ekran z jedwabiu lub innej drobnej siatki, z pustymi obszarami pokrytymi nieprzepuszczalną substancją, a tusz jest przepychany przez siatkę na powierzchnię druku. Znany jest również jako sitodruk, seriografia i serigrafia.

Technika drukowania

Ekran składa się z kawałka porowatej, drobno tkanej tkaniny zwanej siatką rozciągniętą na ramie z aluminium lub drewna. Pierwotnie ludzkie włosy, a następnie jedwab tkano w siatkę sitową; obecnie większość siatek wykonana jest z materiałów sztucznych, takich jak stal, nylon i poliester. Obszary ekranu są zablokowane materiałem nieprzepuszczalnym, tworząc szablon, który jest negatywem drukowanego obrazu; to znaczy otwarte przestrzenie są miejscem, gdzie pojawi się atrament.

Ekran jest umieszczony na podłożu, takim jak papier lub tkanina. Atrament jest umieszczony na górze ekranu, a pasek wypełnienia (znany również jako listwa zalewowa) służy do wypełnienia otworów siatki atramentem. Operator zaczyna od paska wypełnienia z tyłu ekranu i za zbiornikiem z atramentem. Operator podnosi ekran, aby zapobiec kontaktowi z podłożem, a następnie przy użyciu niewielkiej siły skierowanej w dół pociąga pasek wypełnienia do przodu ekranu. To skutecznie wypełnia otwory siatki atramentem i przesuwa zbiornik atramentu do przodu ekranu. Operator następnie wykorzystuje ściągacz (gumowe ostrze), aby przesunąć siatkę do podłoża i popycha wycieraczkę do tyłu ekranu. Tusz, który znajduje się w otworze siatki jest pompowany lub ściskany przez działanie kapilarne na podłoże w kontrolowanej i zalecanej ilości, tj. mokry osad tuszu jest proporcjonalny do grubości siatki i szablonu. Gdy wycieraczka przesuwa się w kierunku tylnej części ekranu, napięcie siatki ciągnie siatkę z dala od podłoża (zwanego zatrzaskiwaniem), pozostawiając atrament na powierzchni podłoża.

Sitodruk jest bardziej uniwersalny niż tradycyjne techniki drukowania. Powierzchnia nie musi być drukowana pod ciśnieniem, w przeciwieństwie do litografii, i nie musi być płaska. Atramenty sitodrukowe mogą być używane do pracy z różnymi materiałami, takimi jak tekstylia, ceramika, drewno, papier, szkło, metal i plastik. W rezultacie sitodruk jest używany w wielu różnych branżach, takich jak:

  • Odzież,
  • Materiały tekstylne,
  • Etykiety produktów,
  • Balony,
  • Urządzenia medyczne,
  • Grafika snowboardowa,
  • Znaki i wyświetlacze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *