Czy szkło hartowane jest bezpieczne? Właściwości szyby hartowanej

Szkło hartowane ma podwyższone parametry wytrzymałościowe na szok termiczny i uszkodzenia mechaniczne, a jego odłamki – jeśli dojdzie do stłuczenia – stwarzają mniejsze ryzyko skaleczeń niż w przypadku zwykłego szkła. Stąd też często określa się je mianem bezpiecznej szyby.

Zastosowanie szkła hartowanego we współczesnym budownictwie oraz aranżacji wnętrz jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się je również w motoryzacji i elektronice. Jest to istotny element architektoniczny, po który chętnie sięgają architekci i dekoratorzy.

Właściwości szkła hartowanego

W procesie hartowania szkło nabiera unikatowych cech, które decydują o jego bezpieczeństwie. Przede wszystkim ma większą rozszerzalność cieplną, dzięki czemu wykazuje wytrzymałość na różnice temperatur w większym zakresie niż szyba typu float (do 200℃). Co więcej, jest również bardziej odporne na zgniatanie. Aby je stłuc, potrzeba siły ok. 5–6-krotnie większej niż w przypadku zwykłego szkła. Jeśli dojdzie do rozbicia, szyba rozpada się na kawałki, których krawędzie mają obły kształt, są więc bezpieczniejsze dla osób przebywających w pobliżu. Z tego powodu szkło hartowane wykorzystuje się w budownictwie i aranżacji wnętrz tam, gdzie zastosowanie zwykłych szyb stwarza zbyt duże ryzyko.

Więcej informacji o cechach szkła hartowanego i jego zastosowaniu można znaleźć na stronie: https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/szklo-hartowane-i-szyba-hartowana-bezpieczenstwo-na-co-dzien.

Na czym polega hartowanie szkła?

Hartowanie to specyficzna obróbka szkła, dzięki której zwykła szyba zyskuje wyjątkowe cechy, staje się bezpieczniejsza oraz bardziej wytrzymała. Proces ten polega na ogrzaniu tafli szkła do temperatury wyższej niż 600℃, a następnie jej gwałtownym schłodzeniu z dwóch stron jednocześnie za pomocą sprzężonego powietrza. Można w ten sposób obrabiać każdy rodzaj szkła – mleczne, bezbarwne, barwione w masie lub ornamentowe. Należy jednak pamiętać, że hartowanie jest procesem ostatecznym, tzn. że po jego wykonaniu szyby nie można przycinać, polerować czy wiercić w niej otworów. Dostosowanie do odpowiednich wymiarów oraz nawiercenie otworów musi zostać wykonane wcześniej. Hartowanie nie zmniejsza komfortu wizualnego szyby i nie zmienia jej wyglądu.

Zastosowanie szyb hartowanych

Podniesione wymogi energooszczędności oraz moda na aranżacje wykorzystujące tafle szkła spowodowały, że w ostatnich latach szyby hartowane mają znacznie większe zastosowanie niż wcześniej. W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym wykorzystuje się je m.in. do budowy przeszkleń wielkopowierzchniowych, balustrad, nieprzezroczystych paneli czy wewnętrznych ścian działowych. W wystroju wnętrz szyby hartowane stosowane są do tworzenia podłóg, schodów, szklanych witryn, wypełnień pomiędzy szafkami, blatów, przeszkleń w drzwiach, kabin prysznicowych, parawanów nawannowych, a także w oknach zespolonych. Jest to istotny materiał w budynkach mieszkalnych, komercyjnych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *