Najważniejszym meblem w pokoju dziecięcym jest oczywiście łóżko, które powinno być przede wszystkim wygodne, sprzyjać relaksowi i zapewniać błogi sen. Przy jego wyborze należy kierować się funkcjonalnością, bezpieczeństwem użytkowania, estetyką, wiekiem dziecka i jego potrzebami. W przypadku starszego dziecka można już zdecydować się na mebel pełnowymiarowy, najlepiej w uniwersalnej stylistyce i stonowanej kolorystyce, aby posłużył użytkownikowi przez długi czas.
Jak wybrać łóżko do pokoju dziecięcego?
Oferta salonów meblowych jest bogata i zróżnicowana, co ma też pewną wadę, bo trudno zdecydować się na wybór konkretnego modelu. Mogłoby się wydawać, że zakup łóżka dziecięcego jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym już różnie i może okazać się to nie lada wyzwaniem dla rodzica. Jest kilka istotnych kwestii, na które powinno się zwracać uwagę:
• Wiek dziecka,
• Metraż pomieszczenia,
• Wygląd mebla,
• Aranżacja wnętrza,
• Rodzaj łóżka,
• Wymiary,
• Pielęgnacja mebla,
• Montaż,
• Materiał i jakość wykonania,
• Certyfikaty i atesty.
Dobór odpowiedniego łóżka ma ogromne znaczenie, nie należy kierować się wyłącznie ceną ani designem przy jego zakupie. Trzeba mieć oczywiście na uwadze osobiste preferencje swojego dziecka, ale to nie one powinny być wyznacznikiem i zdecydować o zakupie mebla. Powinno się pamiętać o tym, że łóżko będzie służyło nie tylko do spania, ale też do wypoczynku, czytania książki i do zabawy. Należy wobec tego mieć na uwadze kwestię komfortu i bezpieczeństwa, funkcjonalność, solidność, odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Łóżka do pokoju dziecka dobrane do wieku użytkownika
Do roku dziecko może spać w łóżeczku, ale potem będzie trzeba kupić mu zwykłe łóżko ze względu na większy wzrost i przyrost masy ciała. Łóżeczko dziecięce stanie się po prostu za małe, niewygodne. Należy rozejrzeć się za meblem dostosowanym do wieku podopiecznego. W przypadku najmłodszych dzieci kwestią priorytetową jest zapewnienie im bezpieczeństwa podczas snu i zabawy, dlatego świetnie sprawdzi się łóżko wyposażone w barierki chroniące przed wypadnięciem. Jeśli nie chce się za pewien czas ponownie kupować mebla, to zaleca się wybrać model z barierkami demontowanymi. Zaletą tego rozwiązania jest też możliwość budowania więzi z dzieckiem, bo można zdemontować barierkę na czas czytania bajki lub tulenia do snu. Bardzo ważne jest to, aby łóżko było wykonane z dobrej jakości materiałów, pozbawionych chemicznych substancji. Na uwadze trzeba mieć odpowiednie atesty i certyfikaty będące potwierdzeniem bezpieczeństwa użytkowania. Kolejną kwestią jest to, aby łóżko miało zaokrąglone elementy, co zmniejsza ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy o ostre krawędzie.
Dwulatki są już bardziej aktywne, bawią się w łóżku i skaczą w nim, dlatego konieczna będzie mocna i stabilna konstrukcja. W przypadku trzylatków świetnie sprawdza się mebel wyposażony w praktyczne szuflady do chowania swoich skarbów lub pościeli, co ułatwia zachowanie czystości w pokoju. Czteroletnie dzieci są bardzo ruchliwe, podatne na otarcia i siniaki, dlatego najlepiej sprawdzą się łóżka o zaokrąglonych krawędziach, wykonane z drewna lub płyty laminowanej. W tym wieku dziecko ma już swoje zainteresowania, dlatego ciekawą opcją będzie dla niego łóżko z naklejkami przedstawiającymi ulubione postacie z bajek. Pięciolatek będzie potrzebować łóżka o wymiarach co najmniej 160 x 80 cm, można śmiało wybrać mebel piętrowy (zadbać trzeba o solidne i bezpieczne schody). Ośmioletnie dziecko wykorzystuje łóżko nie tylko do snu i zabawy, ale też do nauki i jako miejsce do siedzenia podczas spotkań z przyjaciółmi. Warto postawić na mebel wyposażony w wygodny i wyprofilowany zagłówek, komfortowe ramy, wymiary 190 × 80 cm. Nastolatkom należy kupić łóżko 140 x 190/200 cm, które posłuży im przez wiele lat. Nie może zabraknąć pojemników na pościel.
Jakie wybrać łóżko do pokoju dziecięcego?
W przypadku najmłodszych dzieci istotne jest to, aby łóżko miało wysokie zagłówki i szczyty od frontu. Powierzchnia mebla musi być gładka, nie może być żadnych drzazg ani uszkodzeń, które mogłoby przyczynić się do skaleczeń. Przy wyborze łóżka trzeba mieć na uwadze to, z jakich zostało ono wykonane materiałów. Najpopularniejsze są modele drewniane, czyli z naturalnego i ekologicznego surowca cechującego się wysoką wytrzymałością. Jako że meble z litego drewna są stosunkowo drogie, ciężkie i masywne, to można postawić na tańszą i lżejszą płytę meblową. Powinno się sprawdzić, czy użyte lakiery/farby do wykończenia łóżka są w pełni bezpieczne i antyalergiczne. Dla dzieci niezbyt dobre będą łóżka metalowe, chociaż przemawia na ich korzyść solidność. Dzieci są żywiołowe, skaczą i wiercą się na łóżku, przez co łatwo o urazy.
W przypadku ograniczonego metrażu można zdecydować się na łóżko podwójne, piętrowe. W pokoju rodzeństwa takie rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę. Należy pamiętać o tym, aby dziecko miało co najmniej sześć lat, jeśli ma spać w górnym łóżku. Zaletą piętrowych łóżek jest to, że zapewniają one sporo miejsca do przechowywania, mogą być też w komplecie z biurkiem, co będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić sporo wolnej przestrzeni. Łóżko do pokoju dziecka może być wyposażone w baldachim, co z pewnością spodoba się małej księżniczce. Mniejszym dzieciom można kupić łóżko-domek, stanie się ulubionym miejscem do zabawy. Kolejną propozycją są łóżka dziecięce rozsuwane, które rosną razem z użytkownikiem. Modele wysuwane także są ciekawą opcją, bo w każdej chwili można uzyskać dodatkowe miejsce do spania, przenocować gości. W sprzedaży nie brakuje też łóżek dziecięcych w kształcie auta lub dekoracyjnych oraz modeli na antresoli.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Jumeble, oferującym szeroki wybór łóżek do pokoju dziecka.