Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Liczba pożarów domów występujących w Polsce każdego roku jest oszałamiająca. Pożary te powodują tysiące zgonów i obrażeń, wraz z milionami złotych szkód majątkowych.

Według oficjalnych raportów na stron rządowych, w 2021 roku odnotowano 33869 pożarów obiektów mieszkalnych

Chociaż nie jest możliwe całkowite zabezpieczenie domu przed ogniem, można podjąć pewne kroki związane z przygotowaniem do pożaru.

Zacznij od wejścia – zabezpieczenie drzwi zewnętrznych przed pożarem

 Dym jest główną przyczyną śmierci podczas pożarów

Główną przyczyną śmierci w pożarach nie są płomienie i wysoka temperatura. Jest to uduszenie przez nadmiar dymu. Drzwi zewnętrzne powinny więc chronić przed każdym z tych czynników. Więcej porad na temat zabezpieczenia swojego mieszkania przed wysokimi temperaturami poprzez odpowiednie dostosowanie swoich drzwi zewnętrznych znajdziecie w artykule o drzwiach zewnętrznych przeciwpożarowych.

Pomieszczenie najczęściej ulegające pożarom – kuchnia

Pozostań w kuchni podczas gotowania - jeśli musisz wyjść z domu z jakiegokolwiek powodu, wyłącz kuchenkę, piekarnik lub inne urządzenie do czasu powrotu

Najwięcej pożarów domów i mieszkań ma swój początek w kuchni. Istnieje kilka prostych kroków, które należy podjąć, aby uniknąć pożarów w kuchni:

  1. W przypadku żywności, której przygotowanie zajmuje dużo czasu, często sprawdzaj, co się dzieje. Pomoże to zapobiec potencjalnym przyczynom pożarów, na przykład jeśli woda się wygotowała i jedzenie „gotuje się na sucho”.
  2. Ustaw timery, aby śledzić czas gotowania i przypominać o tym, kiedy jedzenie powinno być gotowe.
  3. Trzymaj przedmioty, które mogą się łatwo zapalić – rękawice kuchenne, ręczniki papierowe, ręczniki z tkaniny, opakowania po żywności, drewniane przybory – z dala od źródła ciepła.
  4. Małe dzieci należy trzymać z dala od źródła gotowania. Nie tylko pomoże to zapobiec poparzeniom, ale również może uchronić je przed umieszczeniem łatwopalnych przedmiotów w pobliżu źródła gotowania.
  5. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku olejów i tłuszczów. Tych materiałów palnych nie można gasić wodą. Należy zdusić płomienie lub użyć gaśnicy przeznaczonej do kuchni.

Bezpieczeństwo pożarowe w sypialni

Nie pal w łóżku. Jeśli zasypiasz, a żar z Twojego papierosa spadnie na pościel, koce lub dywan, może to wywołać pożar

Drugim miejscem, w którym najczęściej dochodzi do pożarów są sypialnie. Pożary te mogą być spowodowane przez osoby zasypiające podczas palenia papierosów lub mogą mieć podłoże elektryczne, spowodowane wadliwym okablowaniem, nieprawidłowym działaniem lub używaniem grzejników elektrycznych podczas snu.

Porady dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w sypialni obejmują:

  1. Zdmuchnij świece przed pójściem do łóżka.
  2. Umieszczaj laptopy, telefony komórkowe i inne urządzenia do ładowania na twardej powierzchni, takiej jak szafka nocna, komoda lub biurko. Nie zostawiaj ich na łóżku lub dywanie, gdzie w przypadku przegrzania mogą wywołać pożar.
  3. Sprawdź okablowanie w sypialniach i w całym domu, aby upewnić się, że nie jest uszkodzone.

Pokoje z kominkami

Przed wyjściem z domu lub pójściem spać upewnij się, że ogień w kominku został ugaszony

Salony, pokoje rodzinne i pokoje dzienne są również podatne na pożary z powodu korzystania z kominków lub pieców na drewno, co jest kolejną wiodącą przyczyną pożarów.

Środki bezpieczeństwa dla kominków obejmują:

  1. Kontroluj i czyść komin każdego roku. Zapobiegnie to lub zminimalizuje gromadzenie się osadów, które mogłyby doprowadzić do pożaru.
  2. Używaj tylko suchego drewna, które zostało odpowiednio wysezonowane. Używanie innych rodzajów drewna, błyszczącego papieru, papieru pakowego lub tektury może prowadzić do wyskakiwania iskier, które mogą wylądować na dywanach i innych materiałach palnych.
  3. Zainstaluj nasadkę kominową. Zapobiegnie to budowaniu przez ptaki i inne zwierzęta gniazda w kominie, które mogłoby się łatwo zapalić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *