W kuchni każdego dnia spędzamy naprawdę dużo czasu. Dlatego powinna być przytulna, wygodna i bezpieczna. By stworzyć takie wnętrze, niezbędne jest perfekcyjnie zaplanowany system oświetleniowy. Jakie lampy powinny trafić do kuchni? Gdzie je umieścić, by stworzyć optymalne warunki w pomieszczeniu? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Lampy w kuchni – funkcjonalność, wygoda, styl wnętrza
Oświetlenie w kuchni wykorzystuje się do zapewniania swobody przemieszczania się o każdej porze dnia lub nocy. Dzięki dobrze rozmieszczonym lampom da się poruszać w kuchni, wykonywać mniej lub bardziej skomplikowane czynności. Oświetlenie pozwala na przygotowywanie posiłków, spędzanie czasu z rodziną oraz spotkania towarzyskie, które często kończą właśnie w kuchni. Stanowi ona serce każdego domu.
Stylowe lampy stanowią również ważny element aranżacji wnętrza. Muszą zatem wpisywać się w całościową aranżację, by podkreślać nastrój w pomieszczeniu oraz budować jego indywidualny klimat.
Najważniejsze miejsca do oświetlenia w kuchni
W kuchni przydaje się kilka typów oświetlenia. Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne. W tej roli najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe i oprawy wiszące, które można znaleźć w sklepie Lampy.it. W mniejszych wnętrzach chętnie wykorzystuje się płaskie plafony oraz kilka lamp wpustowych, które równomiernie doświetlają całe wnętrze.
Oprócz lamp głównych wprost nie da się obyć bez oświetlenia zadaniowego. W tej części domu przydaje się ono zwłaszcza nad blatami roboczymi i w okolicy zlewu. Zapewniają wystarczające natężenie do bezpiecznego wykonywania bardziej precyzyjnych czynności, jak mycie naczyń, siekanie i krojenie podczas przygotowywania posiłków.
Nie zapominajmy także o tym, że oświetlenie spełnia rolę dekoracyjną. Sama designerska forma lamp potrafi znacznie ozdobić przestrzeń. Dodatkowo można też użyć taśm LED do podświetlenia blatów i wybranych półek albo dolnych krawędzi mebli w kuchni.
Jakich źródeł światła używać w kuchni?
Do kuchni powinny trafiać lampy wysokiej trwałości, odporne na szkodliwe działanie trudnych warunków. Warto wybierać solidne oprawy oświetleniowe, o podwyższonym współczynniku ochrony IP. Minimalizuje to ryzyko zwarcia w instalacji, jeśli doszłoby do wniknięcia do wnętrza lampy wilgoci lub wody.
W nowoczesnych kuchniach chętnie stawia się na produkty oświetleniowe LED. Są energooszczędne, trwałe i niezawodne. Żarówki LED emitują światło w niemal dowolnych kolorach, o zróżnicowanej temperaturze barwowej i natężeniu. Wszystko po to, by bez trudu znaleźć rozwiązania do każdej kuchni.
Zwolennicy automatyzacji mogą nawet zdecydować się na rozwiązania inteligentne. Dzięki nim da się sterować oświetleniem przy pomocy mobilnych aplikacji. To sposób na szybkie dopasowywanie warunków świetlnych do bieżących potrzeb, samoistne włączanie się światła, kontrolowanego przez czujniki ruchu, albo tworzenie harmonogramów oświetleniowych, by oświetlenie uruchamiało się zawsze gdy jest niezbędne.
Modne oprawy do kuchni – jakie rozwiązania wybrać?
Oświetlenie do kuchni to niezmiernie modny element wyposażenia. Pozwala zbudować efektowne aranżacje o wysokiej funkcjonalności. W zależności od wybranego stylu wnętrzarskiego, wykorzystuje się nieco inne rozwiązania.
Jakie są trendy w oświetleniu do kuchni? Kluczem do modnej przestrzeni są okazałe lampy wiszące – minimalistyczne lub dekoracyjne. Używa się ich jako oświetlenia głównego albo przy ich pomocy doświetla się blaty robocze albo wyspy kuchenne.
Jakie modele wybrać? Chętnie wiesza się niewielkie oprawki, otwarte od dołu, umieszczone po kilka w rzędzie. Można je zastosować w pomieszczeniach tradycyjnych, retro, skandynawskich lub industrialnych.
W większych kuchniach intrygująco prezentują się okazałe żyrandole nowoczesne, wpisujące się w specyfikę aranżacji minimalistycznych i hi-tech. Klasyczne lampy wiszące z kryształkami stanowią natomiast optymalne rozwiązanie do aranżacji glamour lub retro.
Jeśli szuka się sposobu na nowoczesne i dyskretne oświetlenie wnętrz, warto rozważyć użycie opraw na szynoprzewodach i lamp typu spot light. Dzięki opcji regulowania kąta padania światła, da się łatwo dopasować poziom oświetlenia do potrzeb chwili w każdej kuchni – bez względu na jej metraż, kształt i stylistykę. Ciekawych porad w tym temacie warto również poszukać na stronie http://www.dommajster.pl/.
Oświetlenie do kuchni – nowoczesne rozwiązania do każdego wnętrza
Efektowne lampy zapewniają wystarczająco światła i dekorują domową przestrzeń. Sprawiają, że kuchnia staje się miejscem w pełni funkcjonalnym, bardzo przytulnym, czyli takim, jakie powinno być prawdziwe serce każdego domu.